Utečte do ticha, hluk vám škodí! | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Utečte do ticha, hluk vám škodí!

3. 3. 2016

Stres a hlasité zvuky nám nesvědčí. Proto není divu, že snem mnoha z nás je strávit pár dní uprostřed krásné přírody, kde se můžeme věnovat jen jí, sami sobě a svým blízkým. Pokud si vyberete správnou lokalitu, vrátíte se zpět do všedních dní odpočinutí a plní energie.

Ve městech je špatné ovzduší a hluk

„Především obyvatelé žijící ve velkých aglomeracích touží po větším klidu. Kromě znečištěného prostředí jim vadí hlavně hluk, jemuž jsou ve městě permanentně vystaveni,“ vysvětluje psychiatrička MUDr. Alena Matěchová z Psychocentra Habešovna v Kladně a dodává: „Zjistilo se, že při hluku o intenzitě 65 – 90 dB (při bdění) a 45 – 80 dB (při spánku) se člověk stává nervóznějším, rozšiřují se mu zornice, zužují cévy a zvyšuje srdeční činnost. Zároveň se zrychluje dýchání a může docházet i ke svírání a křečím žaludku.“ Ovšem „hrobové ticho“ nám prý také nedělá dobře. Člověk zkrátka určitou hladinu hluku pro svou životní aktivitu potřebuje. A jaké jsou tedy ideální hodnoty, při nichž se cítíme nejlépe? Pohybují se od 30 do 35 dB. A nikoho jistě nepřekvapí, že právě tyto příjemné zvuky vydává například bublání potůčku, šumění moře nebo větví stromů. „Proto bych každému, kdo chce své mysli dopřát kýžený odpočinek a posílit svoji psychickou rovnováhu, doporučila „utíkat“ do klidu přírody co možná nejčastěji,“ říká MUDr. Matěchová.

Polární kruh, nebo Šumava?

Možností je spousta. Můžete se vydat na polární kruh do Arctic Snow Hotel a z prosklené kupole iglú sledovat polární záři, nebo si pronajmout apartmá lesního hotelu Juvet v norském údolí Valdallen a prosklenými stěnami pokoje pozorovat noční život zvířat. Podobně intenzivní zážitky ovšem nabízí i mnohem blíže položená útočiště… Zkuste třeba Šumavu. Pouhých 10 minut jízdy autem od Sušice a Kašperských Hor a jen 15 minut od Prášil se uprostřed luk a hvozdů ukrývá polosamota Rajsko, čítající pouze dvě chalupy. Ticho tu ruší pouze vzdálené šumění zlatonosné říčky Otavy a kopýtka srnek, které se neostýchají přijít za vámi až na terasu. „Nikde jinde si tak neodpočinu, jako tady,“ svěřuje se Kamila Pokorná, která Chalupy Rajsko objevila před pár měsíci a od té doby tu už strávila dva prodloužené víkendy. „Je tu dokonalý klid, který mi v hektické Plzni tak chybí. Mám to sem jen něco málo přes hodinku autem! Navíc mě nadchlo citlivé ztvárnění moderní architektury staveb, které vycházejí ze šumavských tradic a dokonale zapadají do zdejšího prostředí.“

Krása na druhou

Dvě chalupy stojící ve svahu mezi šumavskými kopci navrhl talentovaný architekt Peter Lacko a také už za ně získal zasloužená ocenění – například The Guardian je zařadil mezi 20 TOP prázdninových míst pro rodinnou rekreaci, a to hned vedle luxusních vil třeba v Provence nebo na Lanzarote. Dva totožné objekty s osově symetrickou volnou dispozicí nabízejí celkem čtyři velkoryse pojaté apartmány (po 130 m²). V každém z nich se pohodlně ubytuje až 6 hostů, kteří mohou využívat prostorný kout s rozkládací pohovkou, 2 ložnice, koupelnu, toaletu a především otevřený prosvětlený obývací pokoj s kuchyňským i jídelním koutem a prosklenou štítovou stěnou. Ta umožňuje jedinečné výhledy do okolí a doslova intimní propojení interiéru s divokou přírodou. Celý dům obklopují terasy a dřevěné balkony. Architektovi tohoto výjimečného projektu se podařilo nenásilně skloubit moderní prvky i tradiční materiály, mezi nimiž hraje prim modřínové dřevo a sklo. Krytý balkon i prosklená štítová stěna ještě zdůrazňují horský charakter místa.

Na prahu ráje

A tak tu v samém středu tří slavných hradů – Kašperku, Rábí a Velhartic – a jen 25 minut jízdy od hranic s Bavorskem můžete v klidu meditovat, třeba s výhledem na slavný kostelík Mouřenec, kde se natáčela pohádka Anděl Páně. Manželé Kmecovi, v jejichž hlavách se před lety zrodil nápad na tento neobvyklý projekt, „testují“ bydlení uprostřed šumavských lesů na vlastní kůži v jednom z apartmánů. „Máme velkou radost z toho, že se náš záměr daří uskutečňovat. Hosté, kteří k nám přijíždějí z tuzemska i ze zahraničí, projevují neskrývané nadšení nad krásami šumavské přírody. Samozřejmě nás těší, když zároveň vyslovují uznání nad architektonickým ztvárněním Chalup Rajsko i spokojenost s úrovní ubytování, gastronomií a dalšími službami. Naším cílem je udělat z Rajska skutečný ráj Šumavy,“ usmívá se Sabina Kmecová.

Zdroj a foto: www.chalupy-sumava.czhttp/…y-sumava.cz/


publikováno: 3. 3. 2016, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: cestování, dítě, meditace, relaxace, senior

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+