V kaštanech se skrývá léčivá síla | Přírodní léčba | Trendy zdraví


V kaštanech se skrývá léčivá síla

23. 2. 2021

Kaštany jsou známé nejen svými lesklými plody, z nichž si děti na podzim rády vyrábějí zvířátka. Už naši předci věděli, že jírovec maďal má také mnohé léčivé účinky. „Babky kořenářky“ vařily z květů čaje, z kůry odvary, z pupenů i ze semen ukrytých v ostnatém zeleném obalu pak vznikaly různé tinktury či masti… Účinná látka aescin má své místo v léčivých přípravcích dodnes.

Nejen ozdoba parků

Mohutná košatá koruna jírovce maďalu může dosahovat až třiceti metrů a stává se často ozdobou parků, poskytující stín před žhavým letním sluncem. S příchodem podzimu se pak pod žloutnoucími listy hromadí děti, sbírající lesklá kulatá semena, aby je zanesly do krmelců pro lesní zvěř, nebo z nich vyrobily nejrůznější figurky. Kaštan koňský neboli Aesculus hippocastanum je navíc užitečným spojencem v boji proti zdravotním neduhům. Své jméno dostal, protože se zprvu používal při léčbě koňského kašle – ukázalo se však, že má příznivý vliv i na lidské zdraví.

Blahodárné účinky aescinu

Jírovec maďal má pozitivní vliv zejména na cévy – léčí se s ním například hemoroidy, křečové žíly, zlepšuje prokrvení orgánů, ale zároveň také působí proti otokům, proto se využívá i po operacích či po úrazech. „Rovněž má protizánětlivý účinek, pomáhá při revmatoidní artritidě nebo osteoartritidě. Účinnou látkou, která je v kaštanu obsažena, je skupina tripertenů, jež se souhrnně označují jako aescin, někdy též escin,“ vysvětluje MUDr. Karel Metyš.

Když se aescin spojí s dalšími látkami

Aescin je aktivní látka, která se dá užívat buď samostatně, anebo je ve farmacii také často kombinován s jinými účinnými léčivy. Třeba ve spojení s rutinem působí příznivě na cévní stěny, v kombinaci s glukosamin sulfátem (např. v přípravku GS Condro DIAMANT) zase prospívá bolavým kloubům. „Aescin totiž přispívá ke správnému krevnímu zásobení kloubních pouzder, vazů a šlach a přispívá tak k lepšímu fungování našich kloubů,“ dodává MUDr. Metyš.

Věděli jste, že…

…léčivých účinků kaštanu se využívalo už v 16. století?

…jírovec maďal se do Evropy rozšířil z Balkánu a severního Řecka?

…je možné si udělat i kaštanovou koupel? Stačí nasekané kaštany vyluhovat ve vroucí vodě a vývar nalít do vany. Pomáhá proti unaveným, oteklým a bolavým nohám a zlepšuje prokrvení.

…dříve si lidé dávali přes zimu kaštany pod polštář či matraci, aby je chránily před nachlazením, kašlem i bolestí hlavy, páteře a kloubů?

…dle pověr se věřilo, že kaštany jsou symbolem plodnosti? Ženy, které si přály miminko, je nosívaly v kapse.

…strom plodí poprvé ve věku 10–15 let?

…kmen má průměr dva metry a listy mohou být dlouhé až 25 cm?


publikováno: 23. 2. 2021, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: byliny, cévy a žíly, klouby

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+