Vše, co potřebujete vědět o imunitě | Přírodní léčba | Trendy zdraví


Vše, co potřebujete vědět o imunitě

26. 5. 2021
Soutěž byla ukončena.

Správná odpověď: Dennně bychom měli ujít svižnou chůzí pro podporu zdraví 10 tisíc kroků.

Výherci: Jarmila Turčinová, Šárka Morávková, Richard Šůstek

Chcete vědět, jak se ubránit virům a bakteriím kolem vás a posilovat vhodně obranu svého těla? Pak vám doporučujeme ke čtení populárně-naučnou knihu JAK SE DĚLÁ IMUNITA. Napsala ji světově uznávaná imunoložka Prof. RNDr. Blanka Říhová, DrSc se svým kolegou imunologem Dr. Markem Šťastným. Najdete v ní srozumitelně vysvětlené a vědecky podložené odpovědi na velmi aktuální otázky.

Co je to imunita?

Někdo ji hledá v ledové vodě, jiný v experimentech s jídelníčkem. Jak však imunitní systém funguje a co se odehrává v našem těle, když nás chrání před nebezpečím nejrůznějšího druhu? To se dozvíte právě v této populárně-naučé publikaci o imunitě. Autoři v knize srozumitelně vysvětlují děje, které se každou vteřinu a minutu odehrávají v našem těle ve snaze ochránit ho před vnějším, ale i vnitřním nebezpečím. Dozvíte se, jak podpořit imunitu, jaký vliv má na imunitu výživa, pohyb, spánek, stres – nechybí ani velmi aktuální téma epidemií a pandemií.

Malá ukázka z knihy

Pohyb je přirozený projev života a důkaz zdraví

K udržení zdraví, a tím i předcházení nemoci přispívá pravidelné cvičení. Zvyšují se při něm počty krevních buněk jako důsledek jejich zvýšeného přílivu z kostní dřeně. Nemusíme přitom zrovna chodit do fitness centra, stačí kondiční běh nebo chůze svižnějším tempem. Udává se, že bychom pro zdraví měli denně ujít asi 10 000 kroků, což je pro dospělého muže zhruba 8,5 kilometru a pro ženu 6,5 kilometru.

Aktivní životní styl zlepšuje imunitní funkce jak vrozeného, tak získaného imunitního systému, může i oddalovat stáří, protože se během aktivního pohybu snižuje nahromadění některých nepotřebných paměťových buněk a uvolňuje se tím prostor pro nárůst takzvaných naivních T buněk, které jsou jedině schopny reagovat na nové, dosud nepoznané podněty včetně infekčních. To je sice důležitější ve starším věku, ale zanedbatelné to není ani u lidí mladších, a dokonce ani u dětí. Pohyb a cvičení urychlují dělení imunokompetentních buněk, a tím umožňují rychlé nahrazování těch špatných a omezeně fungujících novými.

Víme z publikovaných výsledků, že cvičením se zlepšuje schopnost neutrofilů pohlcovat a pohlcené mikroby zabíjet a že svou cytotoxicitu a schopnost zabíjet tělu nebezpečné viry infikované buňky zesilují také NK buňky. Dokonce i jednotlivé cvičení zlepšuje imunitní reakci na vakcinaci, a to jak u mladých, tak u starších lidí. Děti s malou fyzickou aktivitou, které sedí dlouho u počítačů, mají méně vyváženou stravu a méně spí, jsou prokazatelně citlivější na virové infekce horních cest dýchacích než jejich spolužáci, kteří se aktivně pohybují.

Soutěžní otázka

Kolik bychom měli dennně ujít kroků svižnou chůzí pro podporu zdraví?

a) 5 tisc

b) 10 tisíc

c) 3 tisíce

Tři výherci, kteří do 11. 6. 2021 správně odpovědí na soutěžní otázku, obdrží knihu JAK SE DĚLÁ IMUNITA. Odpověď zasílejte na soutez@trendyzdravi.cz s označením Jak se dělá imunita.

  • Odesláním mailu s odpovědí do soutěže na webu Trendy zdraví dáváte souhlas k uchování vašich osobních údajů za účelem losování. Po losování budou vymazány.

publikováno: 26. 5. 2021, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: cvičení, dítě, imunita, knihy, prevence, senior

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+