Zbavte se rýmy pomocí přírody i moderní techniky | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Zbavte se rýmy pomocí přírody i moderní techniky

2. 11. 2023

Nejčastějším projevem podzimních neduhů je klasická rýma, která během chladných měsíců zasáhne snad všechny. Rýma je onemocněním nosní sliznice a obvykle vzniká, jsou-li splněny dvě podmínky. Zaprvé, naše tělo je oslabené a tím pádem náchylné k nemoci. Zadruhé, na nosní sliznici je přítomen vir, který způsobí lokální infekci a kvůli kterému pak máme ucpané dutiny a nepříjemný tlak v hlavě. Říká se, že neléčená rýma trvá týden a léčená sedm dní. Naštěstí existuje několik způsobů, které nám mohou pomoci zhoršené dýchání, ucpaný nos a všechny nepříjemnosti spojené s nachlazením snáze vydržet a případně dříve ukončit.

Síla bylinek, medu a přírodních vitamínů

Naše babičky léčily téměř všechno pomocí bylinek. V dnešní době už se bylinkám nepřikládá taková důležitost jako dříve, ale účinné jsou stále. Nezapomínejte hodně pít – dodržování správného pitného režimu je při jakékoliv nemoci a viróze zcela klíčové. Na rýmu a ucpaný nos se doporučuje silný čaj z mateřídoušky a dobromyslu. Tyto bylinky jsou prospěšné i při kašli, neboť bojují proti zahlenění a usnadňují odkašlávání. Pokud máte po ruce med, neváhejte si do bylinkové směsi jednu lžičku zamíchat. Potěšíte tak tělo i duši a ulevíte nepříjemnému tlaku v hlavě, způsobenému ucpanými dutinami. Draslík, který je v medu obsažen, pomáhá i při chřipce a snižuje horečku, jelikož vyvolává pocení a usnadňuje také vykašlávání hlenů.

Zároveň nezapomeňte dodávat tělu další potřebné vitamíny. Vitamín C pomáhá svědomitě bojovat s nachlazením a chřipkou, vsaďte proto hlavně na čerstvé ovoce a zeleninu. Pomeranče, mandarinky a jablka jsou vitamínové bomby, se kterými neuděláte nikdy krok vedle. Naopak se snažte vyhnout potravinám, které podporují zahlenění a s nachlazením vám tak rozhodně nepomůžou – ba naopak uškodí. Mezi takovéto potraviny patří především produkty obsahující lepek, tedy pečivo, ovesné vločky, sladkosti, atd…

Uvolněte své dutiny inhalací a napařováním

Všichni známe nepříjemný pocit nachlazení a ucpaných dutin. Zhoršuje se nám dýchání během dne i během spánku. Nachlazení dojde kolikrát do takového stádia, že kvůli ucpaným dutinám už nemůžeme ani normálně dýchat, ani smrkat. V takovémto případě je nucené smrkání akorát na škodu. Jak v takovémto případě postupovat?

Spolehlivá cesta, jak rychle, ale přitom naprosto přírodní neinvazivní cestou uvolnit dutiny, je použití dýchacích inhalátorů. Pořízení takového pomocníka může usnadnit průběh nejen podzimní virózy a rýmy. Účinnost léčby s pomocí inhalátoru spočívá v efektivní inhalaci léků, které se tak dostanou přímo do plic a pomáhají bojovat s respiračními onemocněními i s rýmou. Použití inhalátoru bývá doporučováno i doktory a odborníky. „Na zlepšení stavu dýchacích sliznic je důležitý volný nos a zvlhčená sliznice. Nos je vstupní brána pro všechny škodliviny. Doporučuji pravidelné oplachování nosní sliznice konvičkou nejlépe s Vincentkou. Pomoci si můžete také inhalováním. Lze použít např. inhalátor Celimed U- 615,“ uvádí MUDr. Jarmila Seifertová. Inhalovat můžete bylinné esence, farmaceutické prostředky, nebo již zmíněnou Vincentku, která je nyní k vybraným inhalátorům Celimed zdarma.

Vyzkoušet můžete i klasické napařování, které uvolní ucpaný nos – stačí dát do mísy horkou vodu a přidat pár kapek éterického oleje. Na uvolnění dutin se doporučuje především eukalyptus a máta peprná. Nakloňte se nad mísu s léčivou esencí, zakryjte si hlavu ručníkem a nechte zázračnou páru, aby vám pomohla.

Oblékněte se teple Teplé čepice a čelenky na hlavu jsou nezbytnosti, které se dají označit jako prevence, i jako léčba, pokud nás zastihne nachlazení. Jakmile se venku ochladí, doporučujeme před odchodem z domu najít svou oblíbenou teplou čepici. V případě, že si v zimě přes týden rádi zasportujete, berte čepici jako nutnost. Hlava je oblast, která nejrychleji ztrácí teplo a proto je třeba se jí zaobírat minimálně stejně, jako optimálním zateplením zbytku těla. Nicméně i pokud se přes veškeré snažení nevyhnete nachlazení, pravidlo s čepicí a čelenkou platí dvojnásob. Nasazení čepice nebo teplé čelenky kolem hlavy pomůže s nepříjemnou bolestí hlavy a s uvolněním ucpaných dutin.


publikováno: 2. 11. 2023, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: imunita, léčba, rýma

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+