Zdravý arganový olej od berberských žen | Přírodní léčba | Trendy zdraví


Zdravý arganový olej od berberských žen

17. 6. 2013

Arganový olej se postupně dostává na výsluní zájmu a konečně si kvalitní arganový olej od společnosti Argand’Or na vaření můžete koupiti u nás, i když zatím jen ve vybraných lékárnách. Je jedinou značkou ručně lisovaného arganového oleje, která je dostupná mimo Maroko. Celý proces tradiční výroby oleje je v rukou berberských žen sdružených pod záštitou UCFA. Na rozdíl od strojově vyráběného oleje jsou zde uplatňovány tradiční postupy a také nástroje jako např. ručně poháněné kamenné mlýny.

Silný antioxidant

Mezinárodní výzkumný tým z Německa, Francie a Maroka dospěl k závěru, že arganový olej obsahuje více než dvakrát větší množství antioxidačních tokoferolů než olivový olej . Navíc bylo zjištěno, že 75 % všech tokoferolů obsažených v arganovém oleji představuje gama-tokoferol. Ten byl již v závěrech předcházejících výzkumů označen za mnohem důležitější antioxidant, než alfa-tokoferol, který naopak převládá v olivovém oleji. Podle výzkumných závěrů tak arganový olej obsahuje desetkrát více gama-tokoferolu než olivový olej. Doložena byla i přítomnost schottenolu a spinasterolu, tedy dvou v rostlinných olejích vzácných sterolů. Autoři dále poukazují na to, že schottenol se vyznačuje antikarcinogenními účinky a spinasterol pomáhá snižovat hladinu cholesterolu.

Argand‘Or GmbH s.r.o. je německá společnost se sídlem v Bad Homburg. Reprezentuje Unii sdružující ženy z regionu Arganeraie (U.C.F.A.), zastřešující organizaci pro 23 v ní zastoupených ženských spolků a přibližně 1 300 participujících žen. Jejich úkolem je obdělávat arganové porosty, vyskytující se pouze v jižní části Maroka. Arganový olej, hodnotný a vzácný prostředek přírodní léčby, je získáván z jader plodů arganového stromu tradiční metodou ručního lisování. Společnost Argand‘Or se snaží zachovat tento způsob výroby, propagovat arganový olej ve světě a přispět k úsilí UCFA zajistit obživu cca 6 000 lidí.

  • Arganový olej byl zpočátku nabízen jako vynikající potravinový olej a také jako kosmetický olej, přičemž produktová řada se postupně rozšířila o doplňky stravy na rostlinné bázi a produkty přírodní kosmetiky

publikováno: 17. 6. 2013, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: arganový olej, cholesterol, lékárna, nákupy, olej

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+