Zhubněte konečně dlouhodobě! | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Zhubněte konečně dlouhodobě!

20. 6. 2022

Léto, stoupající venkovní teploty, vodní radovánky a s nimi spojený pobyt v plavkách. Období, které je strašákem snad pro každého, kdo není zcela spokojený se svou váhou. Ve snaze shodit nadbytečné kilogramy se tak mnohdy uchylujeme k drastickým a rychlým řešením. Je to správná cesta? Proč tedy musíme hubnout stále dokola?

Hubnutí do plavek se letos týká dvou třetin české populace, konkrétně 73 % žen a 62 % mužů. Většina si však váhu dlouhodobě neudrží, až 81 % z nich se proto k hubnutí uchyluje opakovaně. Popularitu tohoto trendu potvrdil nedávný průzkum agentury IPSOS realizovaný pro projekt Tloustneme.cz.

„Uvědomte si, že kila navíc k vám přišla postupně během několika měsíců, někdy i let, a vy se jich teď chcete zbavit během několika dní nebo týdnů. A čím začnete? Razantně omezíte jídelníček, ať už formou zaručené diety nebo vynecháním příloh a začnete se intenzivně hýbat,“ komentuje MUDr. Šrámková a dodává: „Ačkoliv skutečně záleží na rovnováze mezi tím, kolik energie v jídle přijmete, a tím, kolik jí pak vydáte, je nutné připomenout, že se jedná o mnohem komplexnější záležitost. Navíc všechna zaručená rychlá řešení přinesou sice okamžitý výsledek, ale ten je dlouhodobě neudržitelný a většinou s sebou přináší i nepříjemný jo-jo efekt.“

Hubnutí je mnohem složitější proces, než se na první pohled může zdát. Ač to nechceme slyšet, vše záleží na kombinaci faktorů, které se u každého člověka liší, a proto zkrátka stejný příjem kalorií a stejné cvičení mají na různé lidi rozdílný efekt. Co bychom si také měli uvědomit je to, že všichni nestojíme na stejné startovní čáře. Velkou roli v hubnutí hraje i genetika a další faktory, jako je například věk, množství svalové hmoty, přidružená onemocnění atd. Neexistuje proto univerzální řešení pro všechny.

„K hubnutí přistupujte zodpovědně.** Nadváha je totiž předstupeň obezity**, která není jen estetickou záležitostí, ale jedná se o chronické onemocnění. Proto je nutné začít tento problém řešit včas a efektivně. Já určitě doporučuji se obrátit na lékaře, protože jen ti mají možnost pomoci vám komplexně a za využití moderních léčebných postupů. Nastaví léčebný plán přímo na míru pro vás, tak aby fungoval, a hlavně fungoval dlouhodobě, nejen pár dnů a týdnů. Zajímavé informace k problematice nadváhy a obezity poskytuje web tloustneme.cz, kde můžete najít i přehled kontaktů na specializované lékaře po celé České republice, kteří vám s řešením nadváhy či obezity ochotně pomohou,“ dodává MUDr. Petra Šrámková, primářka OB kliniky Praha.

Každý, kdo se někdy pokoušel zhubnout, dobře ví, že hubnutí je obtížné, nicméně stejně náročné a možná i náročnější je si novou váhu udržet.

„Aby měla změna dlouhodobý efekt, je důležité i její načasování. Zeptejte se sami sebe, proč chcete zhubnout? Ať je to z důvodů zdravotních, společenských, estetických nebo kvůli celkové nespokojenosti, je důležité, aby šlo o vaši vlastní motivaci a důvody, nikoliv o tlak vašeho okolí,“ komentuje PhDr. Jitka Herlesová, Ph.D., psycholožka a psychoterapeutka z OB kliniky Prah. Dodává: „A pak doporučuji, abyste na hubnutí nebyli sami. Je to psychicky náročné období a je fajn mít možnost konzultace, když se ručička váhy rozhodne stávkovat nebo se ubere špatným směrem. Děje se to všem, jen je důležité to nevzdat a pokračovat, takže odborné lékařské pomoci bych se rozhodně nebránila, ba naopak.“

O hubnutí do plavek ví své i populární český herec Martin Zounar. Zde je jeho řešení: „I já jsem si na sebe léta pletl bič a snažil se zvláště před létem vše zhubnout, bez ohledu na to, co svému tělu dělám. Hlavně aby to bylo rychle. A výsledek? Co vám budu povídat, kila šla dolů, ale jo-jo efekt na sebe nenechal dlouho čekat. A já mohl začít znova. Letos si to upřímně užívám. S lékařem jsme našli cestu, která funguje, je dlouhodobá. Mé tělo i hlava jsou konečně spokojené a dávají mi to najevo třeba i tím, že se váha už skoro rok drží na stejné hodnotě, aniž bych musel držet přísné diety nebo hladovět. Zajděte na Tloustneme.cz, najděte si lékaře ve svém okolí a berte to letos jako začátek cesty, která s lékařem bude konečně efektivní a dlouhodobě udržitelná. A další léta a nejen ta, budou vaše!“

Tloustneme.cz – zdroj užitečných a zajímavých informací k nadváze a obezitě

Tipem pro vyhledání informací k nadváze a obezitě je edukační portál www.Tloustneme.cz, na jehož vzniku se podílel tým českých lékařů. Návštěvníci zde najdou nejen řadu zajímavých a užitečných informací souvisejících s obezitou, poutavé příběhy či originálně pojatou BMI kalkulačku, ale navíc nabízí přehled kontaktů na specializované lékaře po celé České republice, kteří s řešením nadváhy či obezity ochotně pomohou.

  • Data vycházejí z průzkumu realizovaného pro projekt Tloustneme.cz prostřednictvím IPSOS Instant Research na reprezentativním vzorku 1 000 respondentů v dubnu 2022.

publikováno: 20. 6. 2022, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: hubnutí

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+