Zmírnit příznaky kožních nemocí pomáhá jodobromová solanka | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Zmírnit příznaky kožních nemocí pomáhá jodobromová solanka

12. 2. 2015

Pro mnoho pacientů trpících kožními defekty je oblíbenou a osvědčenou volbou ozdravný pobyt u Mrtvého moře. Díky vysokému obsahu minerálů jako je jód a brom poskytuje vhodné podmínky pro léčbu lupénky, ekzémů a dalších kožních onemocnění. Tuzemská společnost Fysiomed CS však uvedla na trh přírodní produkt z českých minerálů, Iodinebrom, který má vyšší účinky, než moře.

Jodobromová solanka

„Dobrou alternativu pobytu u Mrtvého moře poskytuje léčba, která naopak využívá naše místní minerální zdroje. Patří do nich takzvaná jodobromová solanka, jež se těží v oblasti Ostravska v hloubce několika set metrů Solanka je zakonzervovaná voda pravěkého moře, které se u nás vyskytovalo před 6,5 až 11 miliony lety. Tato voda je totiž extrémně bohatá na jód a brom. Právě proto se začalo využívat jodobromové solanky pro výrobu kosmetických a léčebných přípravků, jakými jsou balneo koncentráty pro ozdravné koupele nebo jodobromové solné masti,“ vysvětluje Miroslav Kaleta ze společnosti Fysiomed. V současnosti se jodobromová voda již netvoří, její podzemní zásoba je omezená, a proto je velmi cenná.

Do koupelí

Obsah jódu a bromu v jodobromové solance desetinásobně převyšuje vodu z Mrtvého moře. Tyto přípravky jsou díky tomu velmi účinné, ale také cenově dostupné všem lidem trpícím na kožní neduhy. Ceny se totiž pohybují okolo 200 korun za balení. A způsob použití? Jednoduše se ředí s vodou a používá se do koupelí, nejlépe s jodobromovým solným balzámem po koupele.

Jodobromová solanka v Evropě

V Evropě se jodobromová solanka vyskytuje pouze v Itálii, Rakousku, jižním Polsku a jedna z nejúčinnějších, s nejvyšším obsahem léčivých látek, právě na Ostravsku. O jejích příznivých účincích na zdraví věděli lidé už ve 13. století. Systematicky se začala využívat v polovině 19. století. První lázeňskou sezónu, kdy se lidé koupali ve vanách s jodobromovou vodou, zažilo Ostravsko v roce 1867.

Účinky jodobromové vody

Při lokální aplikaci jodobromové vody na kůži se jod chemicky váže na kožní kryt. Vytváří se přitom takzvané jodové depo, jež je vodou nesmyvatelné. Z něho se poté jod vstřebává do organizmu. Jodobromová voda změkčuje vazivové struktury, uvolňuje svalové kontraktury, zlepšuje prokrvení tkání a orgánů, zmírňuje akutní i chronické zánětlivé procesy, zklidňuje kožní defekty. Díky vázodilatačnímu účinku a vlivu na pojivo snižuje krevní tlak a výrazně zvyšuje vstřebávání zánětlivých výpotků. Spolu s vlivem termoterapie při zevní balneaci (při aplikaci koupelí nebo obkladů) působí také výrazně analgeticky, zmírňuje spasticitu svalů. Lázeňská léčba s pomocí jodobromové vody podporuje imunitní procesy, má příznivý účinek na celkovou kondici, motoriku a funkci periferního i centrálního nervového systému.

Více informací i k dostání na www.fysiomed.cz.

Foto: Fysiomed.cz


publikováno: 12. 2. 2015, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: alergie, ekzém, estetické kúry, hygiena, krása, péče o pleť, příroda

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+