Až uvidíš moře. Románový debut známé novinářky | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Až uvidíš moře. Románový debut známé novinářky

3. 6. 2022
Soutěž byla ukončena.

Správná odpověď: Řecké holčičky Sotiria a Koula emigrovaly do Československa v roce 1948.

Výherci: Jana Nováková, Božena Kuželová, Petr Pánek

Novinářka Scarlett Wilková spolupracuje se společností Post Bellum, která provozuje databázi Paměť národa. Pro ni natočila i vyprávění řady řeckých pamětníků, a tak vznikl nápad zaznamenat jejich osudy i jinak, tedy v románové formě. Můžete si tak přečíst poutavou knihu Až uvidíš moře. Příběh o řeckých dětech a ženách, jež utekly před válkou a v cizí zemi se musely naučit přežít. Roky plynou a na pozadí jejího osudu se odvíjí rodinná sága plná tajemství a stesku po rodné zemi.

V roce 1948 přijalo Československo tisíce uprchlíků, kteří za dramatických okolností opustili občanskou válkou rozdělené Řecko. S první vlnou emigrantů přichází i desetiletá Sotiria – neumí česky, o svých rodičích nemá zprávy a neví, co s ní bude. Jaké to je, když se v deseti letech dítě ocitne samo v daleké cizí zemi, neumí jazyk, neví, kam se ztratili jeho rodiče, a vůbec nechápe, co se s ním stalo? Toto prožívaly v roce 1949 tisíce řeckých dětí, kterým po občanské válce v Řecku poskytlo Československo azyl. Mezi nimi byly i dvě osamocené holčičky Sotiria a Koula. Na pozadí jejích osudů se odvíjí rodinná sága plná tajemství a stesku po rodné zemi. Uvidí někdy Sotiria a Koula řecké moře? A kde jsou vlastně doma?

Soutěžní ozázka

Ve kterém roce emigrovaly řecké holčičky Sotiria a Koula do Československa?

a) 1968

b) 1948

Tři výherci, kteří do 18. 6. 2022 správně odpovědí na soutěžní otázku a budou vylosováni, obdrží knihu Až uvidíš moře. Odpověď zasílejte na soutez@trendyzdravi.cz s označením „Řekové“.

  • Odesláním mailu s odpovědí do soutěže na webu Trendy zdraví dáváte souhlas k uchování vašich osobních údajů za účelem losování. Po losování budou vymazány.

publikováno: 3. 6. 2022, v rubrice Rodina
Štítky: knihy

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+