Barefoot fest uvítá nejlepší českou slacklinerku i ultramaratonce
Největší prodejce barefoot obuvi v České republice, firma naBOSo a výhradní dovozce bosobot leguano, pořádají 1. června od 14 hodin už druhý ročník Barefoot festu. Konat se bude na prostranství před showroomem naBOSo v Praze Vysočanech. Akce je určená jak pro příznivce bosé chůze, tak pro širokou veřejnost. Návštěvníky čeká praktický odborný program, zábava pro děti i občerstvení. Datum není vybrané náhodně, kromě Dne dětí se 1. června slaví i Mezinárodní den bosé chůze. Spojení těchto dvou svátků je velmi příznačné, protože právě na děti se naBOSo začíná více zaměřovat. V plánu má letos i otevření kliniky specializované na vývoj dětských nožek.
V rámci pestrého programu Barefoot festu se můžete setkat s nejlepší českou slacklinerkou Annou Hanuš Kuchařovou ze slacklineacademy.cz a zjistit, jak jste na tom s rovnováhou při chůzi po slackline. S technikou běhu vám na místě poradí nejznámější český ultramaratonec Miloš Škorpil (bezeckaskola.cz). Zjistíte také, co je glass walking a vyrobit si můžete i vlastní sandály.
Firma naBOSo spolupracuje s celou řadou odborníků, a kromě prodeje barefoot bot cílí i na péči o nohy a osvětu o zdravém obouvání. Proto na Barefoot fest přijalo pozvání hned několik fyzioterapeutů, jako Edita Prošková, Jana Exnarová, Kristýna Souhradová, Lukáš Chvátal, Lucie Kinclová a Hana Straková. Pomůžou návštěvníkům Barefoot festu zjistit stav jejich nohou na podoskopu a budou k dispozici i ke konzultacím.
Dětskou nožku zde naučí správně změřit Olga Sidorenková a s psychomotorickým vývojem miminek poradí Kristýna Šonská (obě FyzioKoktejl). Komplexní vyšetření pohybového aparátu dítěte pak poskytne Lucie Ternová z mamasport.cz. Jak souvisí diastáza s chůzí, na to odpoví další spolupracovnice naBOSo Anna Nováková (coreyoga.cz). A chybět nebude ani lektorka zdravého pohybu Vladana Botlíková a její program na probuzení chodidel.
V testovací zóně bude samozřejmě možné vyzkoušet a koupit různé barefoot obutí, k dispozici budou firemní značky Angles a Crave, ale samozřejmě i leguano, Xero Shoes, Saltic, Aylla či Pegres.
A aby se děti nenudily, je pro ně připravené malování na obličej, různé pohybové aktivity, dětský koutek a také diskotéka.
Více na www.naboso.cz
Lehkou chůzí ke zdraví aneb barefoot boty z pohledu lékařky a fyzioterapeutky
Nejprve je dobré si říci, co to vlastně je barefoot obutí. Tyto boty mají simulovat chůzi naboso, odtud také anglický výraz barefoot (bosá noha). Jejich základními vlastnostmi jsou – dostatečný prostor pro chodidlo a prsty, tenká, měkká a flexibilní podrážka, která umožňuje vnímat povrch, po kterém chodíme a nulový drop, neboli pata i špička v jedné rovině. Boty bývají anatomicky tvarované s respektem k různé šířce chodidel.
„Barefoot má oproti klasické obuvi obrovskou výhodu – umožňuje noze fungovat na 100 %. Nejvýznamnějším benefitem je anatomická špička, která odpovídá tvaru a šířce chodidla. Každá noha je jiná, a tak i každá barefoot značka sedí na jinou nohu. Pro zdravé nohy je to to nejlepší, co jim můžete dopřát,” doporučuje Edita Prošková, podolog, podiatr a fyzioterapeut.
Jaký máte pocit, když jste bosí?
Většina lidí, kteří chodí v běžných botách, cítí úlevu, když se konečně zují. Považuje se totiž stále za normální, že se prsty mačkají v úzké špičce a někde tlačí. Boty si i ze zvyku, že přece nosíme vždycky čtyřicítku, kupujeme malé, protože jsme prostě zvyklí na danou velikost. Jenže každý výrobce obuvi může mít rozměry bot jiné. A pak taky samozřejmě chceme, aby nám to slušelo, takže koupíme boty někdy jen kvůli hezké barvě. Nohy ale v módních botách trpí.
„Přirozený tvar nohy je taková ploutvička, kdy se chodidlo rozšiřuje v přední části a prsty tvoří přirozený vějíř. Konvenční obuv ale prsty deformuje a klenby se stávají nefunkčními,“ vysvětluje fyzioterapeutka věnující se podologii, konceptu bosé chůze a terapii malých dětí Lucie Kinclová.
„Klasická obuv má navíc silnou, neohebnou podrážku a dost často podpatek. Dokonce i dětská certifikovaná obuv může mít tvarovanou stélku podpírající podélnou klenbu. Správná funkce nohy je těmito mechanismy blokována.“
Barefoot boty a maminky na mateřské
Impuls ke změně obuvi dostávají často ženy po narození dítěte. Nohy se po porodu mění, zvětšují se, někdy více bolí, navíc při péči o děti potřebují maminky hlavně pohodlnou obuv, aby vydržely tuto dynamickou etapu svého života. Většinou i jejich dítě je nejradši naboso, nejlépe i bez ponožek. Babičky sice varují, že vnouček nastydne, ale dítě je naboso šťastné a většinou má nožičky pořád teplé.
Děti ještě umí následovat své instinkty a přirozenost, které se u dospělých můžou opět nastartovat s barefoot botami. „Noha může aktivně pracovat, vnímat a číst terén. Na základě toho může kvalitněji reagovat a přizpůsobovat se terénu. Došlap je měkčí a tišší, odraz vychází ze všech prstů a zejména z palce, což klasická bota neumožňuje. Velkým benefitem je pak větší otužilost, a to nejen nohou, ale celého těla,“ doplňuje Lucie Kinclová.
Návrat k přirozenosti
Zatímco malé děti chodí, tak, jak jim tělo přirozeně káže, my dospělí se musíme správné chůzi naboso opět učit. V běžné obuvi jsme zvyklí dupat na patu, protože tlustá odtlumená podrážka a často i zvednutá špička nás k tomu nutí. V barefoot obuvi se doporučuje chodit pomaleji, dělat kratší kroky a došlapovat na přední část chodidla. „Palce na nohou slouží k odrazu od země. Když je zavřeme do pevné boty, jejich funkci omezíme. Podpatky zcela mění těžiště těla. Stoupněte si na špičky. Co se stane? Zkrátí se vám lýtka a vypoukne bříško, cítíte tlak v oblasti bederní, méně používáte břicho a hýždě,“ říká Andrea Součková, majitelka firmy naBOSo, kterou k barefoot botám přivedla vlastní zkušenost s bolestí kolen.
Tvrdý povrch nevadí
Začínající bosochodci se často ptají, jestli jsou barefoot boty vhodné i na chůzi po tvrdém povrchu. Podle fyzioterapeutky Lucie Kinclové se po nich dá dokonce i běhat. „Nejvíce kvalitních studií na toto téma je zpracováno u elitních běžců. Zjednodušeně a z čistě mechanického hlediska můžeme říci, že nezáleží na povrchu, ale na způsobu dopadu a zpracování energie z dopadu,“ říká a navíc bosou chůzi doporučuje i při léčbě chronických bolestí zad, u problémů s pánevním dnem nebo při vadách nohou.
Fyzioterapeutka také potvrzuje, že se setkala s případy, kdy se pacientům díky správnému tvaru špičky výrazně zlepšil problém s vbočenými palci. „Konečně má palec v botě dostatek místa pro to, aby se opřel a noha se z něj mohla odrazit. Určitě ale doporučuji při přechodu na barefoot obuv u těchto diagnóz kombinaci s kvalitně vedeným cvičením a třeba tejpováním,“ radí Kinclová, která je také autorkou e-knih O dětských nožičkách a Zdravý vývoj dětských nožiček a jak na něj.
A budou se mi líbit?
Design barefoot bot v současné době natolik pokročil, že je někdy od běžných bot téměř nerozeznáte. Dají se nosit do práce i k sukni. Doby, kdy symbolem bosých bot byly takzvané pětiprsťáky, je zkrátka dávno pryč. Vybrat si můžete například v prodejnách naBOSo.cz, kde vám i ochotně poradí, protože přechod na barefoot boty a jejich výběr je přece jen trochu věda.