Česká mláděž vede v pití alkoholu a kouření v rámci EU. Více to ovlivňují matky | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Česká mláděž vede v pití alkoholu a kouření v rámci EU. Více to ovlivňují matky

13. 5. 2014

Mladí v ČR jsou v Evropě na špičce v pití alkoholu, kouření a užívání marihuany. Z průzkumu Přírodovědecké fakulty UK mezi 979 respondenty ve věku 14 a 15 let vyplývá, že 14 % pravidelně kouří a 11 % pije alkohol. Výzkum naznačuje, že je třikrát vyšší pravděpodobnost pravidelného kouření mladých v případě, že alespoň jeden z rodičů kouří. Přitom se na mládeži mnohem víc podepisuje negativní chování matek než otců. V případě, že matka pije tvrdý alkohol, je u potomka pravděpodobnost pravidelného užívání 50%, v případě otce to je 36%. Podle poslankyně Niny Novákové (TOP 09) se situace za poslední roky zhoršila a je nutné provést změnu ve výuce na základních školách.

Změnit způsob dlouhodobé prevence?

„Na základních školách přestávají být preventivní programy účinné. Situace je alarmující a dokazují to výsledky studie doc. Dzúrové z Přírodovědecké fakulty UK. Musíme změnit způsob dlouhodobé prevence. Zkušenost ze zahraničí a z konkrétních škol v Česku dokazuje, že efektivním řešením je zavedení etické výchovy do škol. Náklady na zavedení jsou zanedbatelné ve srovnání s náklady, které jsou důsledkem rizikového chování mládeže,“ říká poslankyně Nina Nováková (TOP 09).

Kouříte? Pak je třikrát větší pravděpodobnost, že vaše dítě bude taky

Z výzkumu vyplývá, že u rodičů nekuřáků kouří každý desátý náctiletý. Jestliže je aspoň jeden z rodičů kuřák, pak je téměř třikrát pravděpodobnější, že bude kouřit i jejich dítě. Největší vliv na dítě má matka. V případě matky kuřačky je pravděpodobnost kouření u dítěte 36 %, kdežto u muže 24 %.

Nejvíc přenášejí negativní vlivy matky

Děti abstinentek mají problém s pitím alkoholu v 7 % případů. V případě, že matka pije pravidelně tvrdý alkohol, stoupá toto riziko až na alarmujících 50 procent. U mužů je, stejně jako u kouření, vliv na dítě slabší. U otců „pivařů“ je problém s užíváním alkoholu u 17 % dětí. V případě pravidelného užívání lihovin to je 36 %.

Mládež chce zeleň

Z výzkumu dále vyplynulo, že mládež vnímá své okolí. Více jak třetině žáků vadí, jak vypadá okolí jejich školy. Čtvrtina žáků přímo uvedla, že jim vadí alkohol a drogy v blízkosti školy. Málo zeleně v okolí bydliště vnímá jako problém 23 % žáků.

„Mým cílem je přesvědčit Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy s panem ministrem Chládkem, aby upravili rámcově vzdělávací program a finančně podpořili zavedení etické výchovy do základních škol. V případě správné výuky etické výchovy existují změřené pozitivní dopady. Navíc kromě morálních argumentů existují i ekonomické,“ uvedla Nina Nováková (TOP 09), která má zkušenosti jako krajská zastupitelka a místostarostka v Brandýse nad Labem. Mimo jiné učila na Gymnáziu J. S. Machara a je aktivní v občanské společnosti.


publikováno: 13. 5. 2014, v rubrice Rodina
Štítky: alkohol, mládež, prevence, školák

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+