České rodiny drží tradici rodinných setkání | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

České rodiny drží tradici rodinných setkání

3. 4. 2012

Přestože žijeme v hektické době, o které se říká, že často nezbývá čas na vzájemné mezilidské vztahy, podle průzkumu značky sušenek Oreo na téma rodiny, rodinných rituálů a společně stráveného času je pro Čechy stále důležitá tradice vzájemných návštěv, oslav narozenin, jmenin i udržení rituálů z vlastního dětství. „Téma rodinných tradic a rituálů je podle nás v současné době velmi aktuální, protože o roli a síle rodiny společnost často pochybuje. Přitom je ale rodina stále to nejdůležitější, co máme. Průzkum jsme prováděli v domácnostech s dětmi od 6 do 12 let a jeho výsledky nás velmi příjemně překvapily,“ říká Alexandra Firkaľová, zástupkyně značky Oreo.

Otcové jsou aktivnější

Čtvrtina českých rodičů tráví se svými dětmi více než pět hodin denně, častěji jsou v tomto případě spolu s potomky matky (29 %). Na Slovensku, kde Oreo provádělo stejný průzkum, uvedlo 41 % dotázaných žen, že jsou s dětmi pět a více hodin. V českých rodinách si na společné aktivity najde denně dvě až tři hodiny 40 % respondentů. V tomto případě lehce vedou otcové, ale rozdíl mezi ženami a muži je pouhých 5 %, z čehož se dá usuzovat, že Češky po nástupu dětí do školy často pracují.

Návštěvy prarodičů

České i slovenské rodiny svůj čas nejčastěji tráví u televizních obrazovek, společné sledování televize přiznalo 78 % českých a 83 % slovenských respondentů. Přestože je Slovensko v porovnání s Českou republikou vnímáno jako země dbající více na tradici a rodinné vztahy, průzkum ukázal, že v Čechách je mnohem silnější zvyk navštěvovat prarodiče. Pravidelně se u dědečka a babičky schází 70 % Čechů a pouze 53 % Slováků. Oba národy považují za podstatné společné večeře, u kterých se jako rodina schází téměř 70 % respondentů.

Přežívají rituály

Vazby na rodinné vztahy jsou znát i u rituálů, které do svých rodin 46 % dotázaných přináší ze svého vlastního dětství a od svých rodičů. Nejsilnějšími rodinnými zvyky jsou oslavy narozenin (83 %) a svátků (70 %) jednotlivých členů a rituály loučení před spaním nebo před odchodem. „Obliba rodinných oslav ale i rituálů loučení, ať už je to přání na dobrou noc nebo polibku na rozloučenou, je známkou toho, že si stále velmi vážíme rodinné vzájemnosti a snažíme si v rámci rodiny udržet dobré vztahy. Oslavy narozenin i svátků jsou spojené s darovacími rituály, které patří k nejsilnějším poutům. Dárek dáváme vždy jen tomu, na kom nám záleží,“ poznamenává Alena Weberová, odbornice na rodinné vztahy.

O sušenkách Oreo

Oreo patří k nejpopulárnějším sušenkám na světě. Nejprodávanější sušenkou je celosvětově, jedničkou v prodejích je na trzích v USA, Číně, Venezuele, Portugalsku. Poprvé se začalo vyrábět v New Yorku v roce 1912 v klasické variantě kakaové sušenky s náplní s vanilkovou příchutí. Právě s touto příchutí přišlo na český a slovenský trh v říjnu 2011. Oreo provází zábavný rituál konzumace, Oreo rituál: Otoč, olízni a omlékuj! Sušenku otočíte, oddělíte, olíznete náplň a omlékujete.


publikováno: 3. 4. 2012, v rubrice Rodina
Štítky: dítě, mládež, muž, vztahy, zábava

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+