Chcete být štíhlejší a mít větší poprsí? | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Chcete být štíhlejší a mít větší poprsí?

8. 11. 2012

Před týdnem (1. 11.) jsme porovnávaly špatně a dobře zvolenou podprsenku, dnes bude Klára a Lucie z www.caresse.cz vyvracet mylná přesvědčení, která vedou k tomu, že si 8 z 10 žen vybere nevhodnou velikost podprsenky. Už minule naznačily, že nejčastější problém je příliš volný obvod a malé košíčky. Jak je to možné? Panuje totiž zásadní omyl, že míra naměřená pod ňadry odpovídá velikosti podprsenky. To ale není pravda! Proto se podíváme nejen na to, jak se změřit, ale také, jak ze zjištěných čísel získat správnou velikost. Na pokračování našeho seriálu, jak si správně vybírat prádlo, se můžete těšit zase za týden (15. 11.).

Jak se správně změřit

V první řadě je nutné podotknout, že ani správně naměřené velikosti nejsou zárukou ideálně zvoleného prádla. Nenajdete dvě naprosto identické ženy a navíc nemáme ani obě ňadra stejná, ač mohou mít tytéž míry. Přesto jsou správně naměřené míry takřka nutností pro nákup prádla přes internet. Je však třeba mít na paměti, že naměřená velikost je pouze orientační a od skutečné se může lišit.

Budete potřebovat krejčovský metr, nebo pevný provázek a klasický metr

Míru pod prsy je nutné brát vodorovně (doporučujeme postavit se bokem k zrcadlu), ve výdechu a velmi pevně. U míry přes prsa je to poněkud komplikovanější, neboť se jen velmi těžko dá změřit přesně. Nejpřesnějšího výsledku dosáhnete v nevyztužené podprsence s kosticí, ovšem ve správné velikosti. Pokud však svoji správnou velikost ještě neznáte, musíte trochu zaimprovizovat. Dámy s menším a pevnějším poprsím udělají nejlépe, pokud se budou měřit zcela bez podprsenky přes tzv. hroty ňader (v převážné většině případů tedy přes bradavky). Pokud máte prsa větší, nebo jen zkrátka už ne úplně pevná, máte na výběr. Buď se můžete změřit i v hůře padnoucí podprsence, nebo se můžete změřit v mírném předklonu bez ní.

Získejte ze zjištěných čísel správnou velikost

Určení velikosti obvodu je poměrně jednoduché. Zpravidla vychází z míry pod prsy, kterou je nutné zaokrouhlit na nejbližší násobek pěti směrem dolů. V závislosti na dalších faktorech (množství svalstva a podkožního tuku, pevnost obvodu podprsenky, osobní preference) pak určíme správnou velikost.

Když máte pevnou postavu (buď velmi štíhlou, nebo s pevnými svaly v oblasti hrudníku) nebo menší ňadra, pravděpodobně byste byla v příliš pevném obvodu zbytečně sevřená. Proto vám u většiny podprsenek bude stačit po zaokrouhlení ubrat 5 centimetrů, tzn. pokud si naměříte pod prsy 72 centimetrů, vaší optimální velikostí bude u většiny podprsenek 65.

Jestliže máte postavu spíše měkčí či jste majitelkou větších ňader, budete potřebovat výraznější oporu v obvodu. Proto u většiny podprsenek doporučujeme po zaokrouhlení ubrat 10 centimetrů, tzn. pokud si naměříte pod prsy 82 centimetrů, vaší optimální velikostí bude u většiny podprsenek 70.

Nyní máme zjištěný tzv. objem podprsenky. Připadá vám příliš úzký? Vydržte ještě chvilku, přesvědčíme vás, že je to tak v pořádku.

Jak zjistíte velikosti košíčku?

Určení velikosti košíčku bude orientační a bude vycházet zejména ze způsobu měření. Pokud byla míra brána v nepříliš dobře padnoucí podprsence, je velmi pravděpodobné, že bude potřeba přidat na velikosti košíčků (u opravdu velkých prsou se může stát, že rozdíl oproti naměřenému a skutečnému bude i několik velikostí). Pokud jsou prsa menší či pevná, je možné vycházet rovnou z naměřené hodnoty. Pro určení velikosti košíčku vycházejte z tabulky pro danou značku a obvodu zvoleného podle návodu v předchozím odstavci. Pozor, tady již pracujeme s odvozeným číslem, velikost košíčku tedy určíte jako obvod přes prsa, od kterého odečtete velikost obvodu. A zjištěný rozdíl poukáže právě na správné písmeno košíčku. Protože nyní odečítáte menší číslo (obvod jsme upravily o těch 5–10 cm), vyjde košíček větší.

Velikostní tabulky najdete buď u konkrétních výrobců, případně na stránkách http://caresse­.cz/…y/jak-vybrat

Nebude mě těsný obvod tlačit?

V prvních několika dnech možná ano, neboť je to pro tělo velká změna. Doposud bylo zvyklé na velký obvod, který navíc ležel jinde. Přibližně po týdnu až dvou byste však už žádné nepohodlí pociťovat neměla, ba právě naopak.

Přeci nemůžu mít prsa E, vždyť jsem skoro plochá

Písmenko neudává absolutní velikost prsou, nýbrž relativní vzhledem k obvodu. Jinak velký je košíček E na obvodu 60 a jinak na obvodu 85. Ve skutečnosti košíček E na obvodu 60 odpovídá košíčku všudypřítomné, avšak málokdy padnoucí 75B. V českých obchodech nabídka velikostí košíčků bývá velmi omezená, proto jsou ženy zvyklé kompenzovat nedostatečnou velikost košíčku větším obvodem, ač by jim menší obvod a větší košíček seděly mnohem lépe.

  • Příště se podíváme na to, jak svá prsa opravdu dobře do podprsenky obléci. Těšíme se na vás 15. 11!

publikováno: 8. 11. 2012, v rubrice Rodina
Štítky: bezpečný, krása, nákupy, podprsenka

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+