Chrániče sluchu nejen jako módní doplněk | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Chrániče sluchu nejen jako módní doplněk

13. 7. 2017

Podobně jako rovnátka a brýle přestali lidé vnímat jako nutné zlo, tak i takové chrániče sluchu nemusí představovat pouze zdravotnickou pomůcku. Díky jejich designovým možnostem se čím dál častěji stávají také neotřelým módním doplňkem. Zároveň ale chrání uši před nebezpečím hlasitých decibelů, jejichž rizika jsou velmi zneklidňující. Chrániči sluchu a dalšími ochrannými pracovními prostředky se zabývá technologická společnost 3M, která kromě varianty pro dospělé nabízí i chrániče sluchu pro děti.

Před dvaceti lety by málokdo hádal, že zrovna z rovnátek se stane módní trend. Za kdysi nutné zlo se dnes nestydí teenageři ani slavné osobnosti a jejich nošení si často někteří zatraktivňují barevnými gumičkami. Brýle se staly součástí módy ještě dříve. Nelze se tak divit široké nabídce nedioptrických brýlí. Jejich majitelé vidí dobře, brýle ani nepotřebují. Líbí se jim však jejich vzhled. Jak brýle, tak i rovnátka mohou dobře vypadat a zároveň stále plnit svojí původní funkci. Tak proč podobným způsobem neproměnit v trend chrániče sluchu? Pomáhají předcházet zdravotním rizikům způsobeným nadměrným hlukem a přitom být designovou ikonou a originální součástí image. Styl „na Otíka“ se ujal už u hudebních sluchátek. Důvody k nošení chráničů sluchu ale nespočívají jen v jejich vzhledu.

Když hudbu v uších vystřídá doživotní šelest

Foniatři stále častěji upozorňují na zhoršující se sluch především mladých lidí. Výskytu nedoslýchavosti či nitroušní šelesti u třicátníků se už lékaři ani nediví. Na vině je příliš hlasitý poslech různých přehrávačů a vysoké decibely na koncertech a hudebních festivalech. „Hlasitost hudby se na takových hudebních festivalech mnohdy vyrovná hlučnému průmyslovému závodu. S tím rozdílem, že v takovém podniku všichni zaměstnanci používají automaticky chrániče sluchu,“ upozorňuje Jiří Kolařík ze společnosti 3M. Rizika jsou přitom alarmující a k trvalému poškození sluchu se mohou také přidat další zdravotní potíže. Vysoký krevní tlak, žaludeční vředy, infarkt nebo dokonce mozkové krevní příhody dokáže zapříčinit nadměrný hluk.

Mezi nejvíce ohroženou skupinu patří ale děti, nadměrný hluk na jejich uši útočí se stejnou intenzitou a důsledky bývají ještě horší. Vysoká úroveň decibelů je všudypřítomná a zvláště uvnitř rušných měst se jim dětské ucho jen stěží vyhne, ale už dávno také neplatí, že ty nejmenší nepotkáte třeba na rockovém festivalu. Není nic špatného na tom, že rodina tráví volný čas pohromadě, ale rizika z poslechu hlasité hudby by měli brát rodiče v potaz. Sluchové vady se totiž projevují také zhoršeným porozuměním řeči, které dokáže zapříčinit i špatný prospěch dítěte ve škole. Se zhoršujícím sluchem klesá u mnoha lidí také sociální inteligence, hůře jednají s lidmi, uzavírají se do sebe a špatně navazují kontakty s ostatními.

Uši si odpočinou v chráničích sluchu

Člověk si už nemusí nechat ničit své uši při poslechu své oblíbené hudby na koncertech a letních festivalech. Stačí si vybrat z široké nabídky chráničů sluchu. Zabývá se jimi i technologická společnost 3M. „Prostředků, které chrání sluch od nadměrného hluku, nabízíme mnoho a v široké škále. Jejich výběr je zpravidla odvislý od úrovně decibelů, které je lidské ucho vystaveno. Naše ochranné prostředky dělíme mezi průmyslové, volnočasové, dětské, jedno, či vícerázové. Klademe důraz na funkčnost, bezpečnost, odolnost vůči opotřebení, hygienickou čistotu a moderní a stylový design,“ říká Jiří Kolařík z 3M Česko.

Mezi nejvíce používané mušlové chrániče patří 3MTM PeltorTM X-series. Používají se zejména v průmyslové výrobě, ale i ve volnočasových aktivitách. Vhodné jsou všude, kde hrozí krátkodobé i dlouhodobé vystavení hluku. Jsou lehké, tenké a mají dobrý design, což znamená, že se dobře nosí a navíc pěkně vypadají.

Pro děti vyvinula společnost 3M speciální chrániče 3M™ Peltor™ Kid. Ochrání je před hlukem při společenských a volnočasových aktivitách. Jsou pohodlné a dětem nepřekáží. Velký prostor uvnitř mušlí omezuje zahřívání a pocení, polštářky uvnitř lze navíc snadno vyměnit a udržovat tak chrániče sluchu v čistotě. Vyrábí se ve dvou barevných variantách – žlutozelené a růžové. Výstražné fluorescenční barvy přitahují pozornost, a zvyšují tak bezpečnost dětí.

A komu by snad přece jen připadalo nošení mušlových chráničů sluchu na koncertě zvláštní, může využít mnohem méně nápadnou variantu v podobě zátkových chráničů 3M™ E-A-R™ CLASSIC™, lidově špuntů do uší.

  • Chrániče sluchu se dají pořídit na stránce 3M Safety Portal, jak nákupem on-line, tak i přímo u distributora.

publikováno: 13. 7. 2017, v rubrice Rodina
Štítky: dítě, sluch

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+