Chystáte se se psem či kočkou do zahraničí? | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Chystáte se se psem či kočkou do zahraničí?

4. 8. 2014

Česká republika patří mezi země, kde je snad nejvíc psů a koček na osobu v Evropě. Při cestách na dovolenou do zahraničí (tedy i na Slovensko!) tak sebou bere svého psího kamaráda, kočku nebo fretku stále víc lidí. Pokud mezi ně patříte i vy a dosud jste takovou situaci neřešili, vězte, že před cestou potřebujete zařídit několik důležitých věcí, abyste se nedostali v cizině do problémů.

Máte pro zvíře pas?

Pes, kočka či fretka by při cestě do členských zemí EU měli mít v prvé řadě Pas zvířete v zájmovém chovu, který je jednotný a platný ve všech zemích EU. Ten pořídíte u soukromých veterinářů, kteří jsou schváleni a registrováni pro vydávání pasů krajskou veterinární správou a mají na to platný doklad. Zároveň je třeba, aby bylo zvíře označeno schváleným typem mikročipu, což provádí rovněž akreditovaní soukromí veterináři. Označení zvířat tetováním je uznáváno, pokud je jasně čitelné a bylo prokazatelně provedeno před 3. červencem 2011.

Je zvíře očkováno a odčerveno?

Zvíře také musí být očkováno proti vzteklině od třetího měsíce věku a očkování nesmí být starší než jeden rok. Řada zemí mimo EU navíc požaduje aktuální veterinární potvrzení o tom, že je zvíře zdravé. Některé členské státy si stanovily další požadavky pro vstup zvířat v zájmovém chovu na svoje území (např. ošetření proti vnějším a vnitřním parazitům) nebo omezily vstup mláďat mladších 3 měsíců neočkovaných proti vzteklině. Podrobnější informace, i co se týká dalších speciálních podmínek některých států, najdete na internetových stránkách Státní veterinární správy. Najdete zde i konkrétní dovozní podmínky třetích zemí mimo EU. Adresa stránek je http://eagri.cz/…/svs/por­tal/

Zkušený veterinární lékař MVDr. Vlastimil Pospíšil z Veterinární kliniky ve Vyškově pro cestování do zahraničí navíc doporučuje vybavit zvíře ochranou proti parazitům, jednak proto, že to některé státy vyžadují, a rovněž proto, že zejména v jižních zemích volně pobíhá řada zablešených psů a koček a vyskytují se zde různé další druhy klíšťat a přenositelných chorob. „Proto je třeba zvíře včas vybavit antiparazitární ochranou, pokud ji v této době ještě nemá. Můžete použít jakýkoliv preparát ve formě spot-on nebo obojek.

  • Trhákem letošní sezóny jsou však ochucené tablety proti klíšťatům i blechám, které můžete podat psovi jako pamlsek. Nástup účinku je velmi rychlý, což je důležité pro dokonalou ochranu před infekcemi přenášenými parazity. Pro majitele domácích mazlíčku je však nejatraktivnější fakt, že ochrana tímto pamlskem přetrvává proti klíšťatům i blechám po dobu 12 týdnů,“ dodává doktor Pospíšil.

Na cestě

Během cesty také věnujte pozornost dobrému větrání v autě, nezapomínejte na pitný režim zvířete a venčení. Nenechávejte jej také nikdy samotné zavřené v autě déle, než pár minut. Některá zvířata také špatně snášejí dlouhou jízdu a zvracejí, v tom případě postačí podávat Kinedryl, který vám pomůže nadávkovat váš veterinární lékař.


publikováno: 4. 8. 2014, v rubrice Rodina
Štítky: cestování, kočka, pes

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+