Divadlo Husa na provázku uvede v pražské Arše Domov na konci světa | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Divadlo Husa na provázku uvede v pražské Arše Domov na konci světa

21. 1. 2020

Legendární Divadlo Husa na provázku míří do Divadla Archa, aby v neděli 26. ledna od 20:00 představilo novinku ve svém repertoáru – Domov na konci světa. Po úspěšném říjnovém uvedení Dona Quijota se soubor pod vedením umělecké šéfky Anny Davidové pustil do divokých vod autorského divadla a divákům nabízí pozoruhodnou kolektivní výpověď ke stále palčivějšímu tématu stárnutí společnosti.

Senioři odsouvaní na okraj

Ve druhém titulu sezony 10 000 donkichotů!, věnované lidem na okraji, se v centru pozornosti ocitli senioři, skupina stále početnější, a přitom odsouvaná na okraj zájmu a opřádaná stereotypními představami. V donkichotské sezoně jde o první režii umělecké šéfky Anny Davidové. Ta se po úspěšných inscenacích Tichý Tarzan, Vitka či Pravidla bincárny na Provázku v Domově na konci světa poprvé vydala cestou ryze autorské inscenace.

„Na začátku stál náš společný zájem o témata spojená s fenoménem stáří – a to nejen v rovině celospolečenské, ale i osobní. Víme, že společnost stárne, je však třeba tuto skutečnost nahlížet pouze jako civilizační problém či hrozbu, jak nás zhusta přesvědčují někteří experti a média?“ ptá se režisérka, jejíž rukopis dává příslib nevšedního jevištního tvaru a navzdory závažnosti tématu i hravosti a humoru.

Ke spolupráci přizvala řadu tvůrců – kromě kostýmní výtvarnice Petry Vlachynské a hudebníka Martina Konvičky, jejichž zdařilá spolupráce s Davidovou se odrazila v Pravidlech bincárny, oslovila režisérka scénografa Nikolu Tempíra či Adélu Laštovkovou Stodolovou, tvůrkyni nonverbálního divadla, jež pracovala na pohybové složce inscenace.

„Příprava inscenace byla od počátku provázena poctivým hledáním. I samotný zkušební proces s herci jsme začali studiem – téměř dva týdny jsme na zkoušky zvali odborníky z oborů sociální gerontologie či paliativní medicíny, praktiky z oblasti péče o seniory či doprovázení umírajících. Navštívili jsme domov pro seniory, a dokonce si na vlastní kůži vyzkoušeli tzv. sadu pro simulaci stáří neboli geronto-oblek,“ přibližuje Davidová proces vzniku nové inscenace Domov na konci světa.

Důležité životní obrysy

Do výsledného tvaru se otiskly i osobní příspěvky a postoje provázkovských herců, kteří v inscenaci účinkují. „Přes celospolečenské úvahy, jimiž jsme se obírali, hledali jsme prostředky pro výpověď osobní. Z bytostného zájmu jsme se chtěli dotknout témat spojených se stářím, zcela vědomě však z pohledu těch, kteří je na vlastní kůži pocítí až za řadu let,“ vysvětluje dramaturgyně Kateřina Menclerová, která je také spoluautorkou scénáře, a dodává: „Naše společnost, posedlá mládím a výkonností, stárne. Vytěsněním stáří a smrti kamsi na okraj však nedosáhneme dokonalosti ani nesmrtelnosti, docílíme jen dobrovolného ulpívání na povrchu a ztráty důležitých životních obrysů.“ Reprízy jsou v Divadle Husa na provázku na programu 12. a 13. února.

https://www.pro­vazek.cz/

https://www.fa­cebook.com/hu­sanaprovazku

https://www.in­stagram.com/…na_pro­vazku/


publikováno: 21. 1. 2020, v rubrice Rodina
Štítky: akce, divadlo

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+