Festival Dny evropského filmu zve na skvělé evropské snímky | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Festival Dny evropského filmu zve na skvělé evropské snímky

20. 4. 2023

Kvalitní a výhradně evropské snímky, které se zpravidla do běžné distribuce nedostanou, nabídne i letos soutěžní festival Dny evropského filmu (DEF). Jubilejní třicátý ročník přinese například samostatnou sekci filmů významného německého režiséra Fatiha Akina, ověnčeného cenami z Berlinale i z Cannes, a zaměří se na stále úspěšnější kinematografii zemí Beneluxu. DEF proběhne od 20. do 25. dubna v Praze, Brně a Ostravě a od 26. do 30. dubna se v rámci festivalových Ozvěn přesunou do desítky kin v dalších městech celé České republiky.

Od loňska soutěžní festival

Hlavní soutěž bude opět zaměřena na debuty, festival však nabídne i soutěžní sekci hudebních filmů „Součástí programu budou také snímky oceněné na prestižních festivalech, animované filmy pro mladší publikum a samozřejmě i dokumenty,“do­plňuje Šimon Šafránek.

Letos přinášejí pořadatelé dvě dramaturgické novinky, ve kterých budou pokračovat i vdalších letech. Jedná se o Fokus na vybraný evropský region a retrospektiva přední osobnosti evropské kinematografi­e.Jednu novinku a několik starších filmů německého režiséra s tureckými kořeny nabídne sekce MEDIA – Pocta Fatih Akin. Devětačtyřicetiletý držitel Zlatého medvěda z Berlínale, Evropské filmové ceny i Stříbrného lva z festivalu v Benátkách si získal srdce diváků živelným vyprávěním a portréty rozervaných hrdinů ve snímcích jako Odnikud nebo Na druhé straně. DEF uvede i Akinův nový film Zlato Rýna. Vypráví o pohnutém osudu kurdského přistěhovalce, který se vypracuje z pouličního dealera na gangsteraovlá­dajícího vstupy do klubů v celém Amsterdamu. Akin tu zpracoval skutečný osud rappera Xatara.

Zvláštní pozornost bude na festivalu věnována snímkům z Nizozemska, Belgie a Lucemburska, na které se zaměří festivalový Fokus. „Na geograficky nevelkém území Beneluxu filmaři úspěšně spolupracují a v koprodukcích tu vznikají dramata i komedie, které rezonují po celém světě,“vysvětluje zaměření přeshraničního Fokusu Šimon Šafránek a přidává tip na energické drama Rebel (Film Europe) v režii belgického dua Adil El Arbi a Bilall Fallah: „Tento film uvádíme v distribuční premiéře. Vypráví o mladíkovi, který se vydá pomáhat syrským rebelům. Když ale dorazí na místo, jeho jednotku pohltí hrdlořezové z Islámského státu.“

Odvážná díla nastupující filmařské generacebudou soustředěna v sekci Poprvé

Promítnuto bude například rumunské retro Metronom, v němž režisér Alexandru Belc vypráví o lásce dospívajících hrdinů ve stínu komunistického režimu. Film získal cenuza režii v sekci Un certain regard na festivalu v Cannes. Další soutěžní sekci Film & hudbaobsadí dokumentární i hrané filmy, v nichž hlavní roli hraje rytmus a melodie. Na programu bude belgická hudební komedie režiséra Robina Pronta Zillion o vzestupu i pádu nejslavnější diskotéky v Antverpách.

Sekce Hvězdy přinese ve výběru aktuálních filmových hitů setkání se světoznámými tvůrci i hereckými osobnostmi. Ve snímku Víc, než kdy jindy režisérky Emily Atef si diváci připomenou umění tragicky zesnulého francouzského herce Gasparda Ulliela (Paříži, miluji tě, Je to jen konec světa).

V sekci Bez rodičů se diváci setkají s filmovými příběhy zaměřenými na současný život dětí a mladistvých. Včeské premiéře promítneme komedii Matky a otcové renomované dánské režisérky a herečky Papriky Steen, vníž se rodiče a jejich ratolesti vydávají na víkendový školní výlet.

Výběr filmů nominovaných na Cenu diváků udělovanou Evropským parlamentem ve spolupráci s Evropskou filmovou akademií obsáhne sekce LUX cena diváků, kde je kvidění veleúspěšná švédská satira Trojúhelník smutku. Ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v České republice vznikl program sekce K věci: Dezinformace, která představí snímky věnující se dezinformacím a šedé zóně mezi pravdou a lží. Uveden bude i lotyšský film Leden režiséra Viesturse Kairišse, který na loňských Dnech evropského filmu osobně uvedl svůj starší snímek Město na řece s českou herečkou Brigitou Cmuntovou v jedné z hlavních rolí. Díla zaměřená na otázky udržitelnosti a ekologie obsáhne sekce Naděje je. Vpředpremiéře bude promítnut i přírodopisný snímek Národ velryb (Bohemian Montion Pictures), v němž Jean-Albert Lièvre zavede diváky mezi vzácné keporkaky.

Součástí doprovodného programu budou diskuze, projekce pro seniory a pro školy, semináře pro filmové profesionály i dílny pro děti.

Autorkou grafického konceptu jubilejního 30. ročníku festivalu je Marija Petrinjac. Autorem filmových cen je Zdeněk Vacek.

Hlavní část DEF se 20.–25. dubna uskuteční v pražských kinech Lucerna, Světozor a Přítomnost, v brněnských kinech Scala, Art a ve Hvězdárně a dále vostravských kinech Etáž a Minikino a v Planetáriu Ostrava.

„Hledání nových filmových forem nás dovedlo k obřím kopulím hvězdáren, které svým zakulacením nabízejí odlišný a více intenzivní filmový zážitek. Chceme využít technických možností planetárií a nabídnout divákům specifické filmynavržené ve formátu „full dome“. Vedle toho ale využijeme pohlcující efekt planetárií i k projekci běžných filmů,“ dodává Barbora Golatová, ředitelkaDEF.

Ozvěny v regionech proběhnou 26.–30. dubna v kinech v Boskovicích, Havířově, Červeném Kostelci, Jablonci nad Nisou, Hradci Králové, Hodoníně, Vrchlabí, Šumperku, Vyškově a ve Znojmu.

www.dnyevropskehofilmu.cz

Facebook: www.facebook.com/…pskehoFilmu/

Instagram: www.instagram.com/…pskehofilmu/

Youtube: www.youtube.com/…359/featured


publikováno: 20. 4. 2023, v rubrice Rodina
Štítky: akce, film

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+