Historický film Žaluji! Romana Polanského v našich kinech | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Historický film Žaluji! Romana Polanského v našich kinech

25. 9. 2020

„Velké příběhy často dělají skvělé filmy a Dreyfusova aféra je opravdu výjimečný příběh. Příběh o neprávem obviněném muži bude vždy fascinující, ale vzhledem k vzestupu antisemitismu se zároveň jedná o mimořádně aktuální záležitost,“ popisuje vznik filmu Roman Polanski

Jeden z nejnavštěvo­vanějších filmů ve francouzských ki­nech

Historický velkofilm kontroverze vzbuzujícího fenomenálního režiséra Romana Polanského Žaluji! (J'Accuse) vstupuje do českých kin 24. září, na trailer se můžete podívat zde: https://bit.ly/3a­egv5u.

Žaluji! (J'Accuse) zahájil vítěznou cestu světovou premiérou na 76. Filmovém festivalu v Benátkách (stejně jako Marhoulovo Nabarvené ptáče), odkud si Roman Polanski odnesl čtyři ceny a jednu nominaci; na konci února snímek proměnil tři ze dvanácti nominací francouzských filmových cen César a na konto si připsal celou řadu dalších nominací napříč prestižními světovými festivaly.

Úspěchy sklízí i díky jedinečnému obsazení, jemuž vévodí – kromě překrásné herečky Emmanuelle Seigner – jedinečné herecké výkony Jeana Dujardina v roli Picquarta, mj. držitele Oscara za nejlepší herecký výkon ve filmu Umělec (The Artist), a Louise Garrela jako Alfreda Dreyfuse.

„Jeden z nejnavštěvo­vanějších filmů ve francouzských kinech je specifickou filmovou freskou Dreyfusovy aféry, v Polanského filmu vyprávěná postavou Goergese Picquarta, tedy sporu o nespravedlivý výrok soudu křivě obviněného francouzského důstojníka Alfreda Dreyfuse a více než desetiletá cesta za jeho rehabilitací,“ říká Jan Macola z filmové distribuce Pilot Film a doplňuje: „Dreyfusova aféra bývá srovnávána s hilsneriádou, která shodně u nás i ve Francii na konci 19. století hluboce rozdělila a destabilizovala společnost. V tom spočívá i paralela k dnešním událostem ve světe i v naší zemi. Polanski tímto snímkem naplňuje jednu z hlavních rolí kinematografie: ztvárnit historickou událost tak, aby byla přístupná a pochopitelná i pro dnešní generaci.“

Žaluji!

Kapitán Alfred Dreyfus, mladý a nadějný důstojník, byl 5. ledna 1895 označen za německého špiona a odsouzen na doživotí s výkonem trestu na Ďábelském ostrově. Svědkem jeho ponížení je mimo jiné i Georges Picquart, který je povýšen na vedoucí pozici jednotky armádní kontrarozvědky, jež Dreyfuse dopadla. Když ale Picquart zjistí, že se k Němcům stále dostávají tajné informace, je vtažen do nebezpečného labyrintu přetvářky a korupce, který neohrožuje pouze jeho čest, ale také jeho život.


publikováno: 25. 9. 2020, v rubrice Rodina
Štítky: film

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+