Hrozby na internetu a neshody v rodině. Zavřené školy nejsou pro děti a mladistvé výhrou | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Hrozby na internetu a neshody v rodině. Zavřené školy nejsou pro děti a mladistvé výhrou

23. 6. 2020

I přesto, že někteří studenti do svých školních lavic už usedli, řada z nich je už od 11. března, kdy Vláda ČR všechny školy uzavřela, doma. Zbylí chodí do školy jen párkrát do týdne. Sociální izolace má přitom podle psychologických studií velmi negativní dopad na duševní stav člověka. U dospívajících může ještě více než u ostatních skupin vést k poklesu nálady, depresím a úzkostným stavům. Tyto statistiky potvrzují i sociální pracovníci Linky bezpečí, na kterou se za poslední tři měsíce obrátilo v průměru o 33 % více dětí a mladistvých kvůli psychickým obtížím. O více než polovinu se za březen zvýšil počet těch, kteří se na Linku bezpečí obrací kvůli kyberkriminalitě na internetu.

Kampaň Zůstaň nad vlivem

Na tuto situaci reaguje celostátní informační kampaň Zůstaň nad vlivem, která už od začátku března publikuje na svých sociálních sítích obsah určený pro teenagery, u kterých teď může hrozit větší riziko rozvinutí závislosti například na telefonu anebo počítači.

Sociální izolace a teenageři

Epidemie koronaviru a karanténa s ní spojená více či méně ovlivnila a stále ještě mnohdy ovlivňuje život nás všech. Mezi skupiny, která se řadí mezi ty nejzranitelnější patří teenageři. „Prochází si pubertou, která se definuje jako nejdynamičtější komplexní proměna v životě jedince. Potřebují se vymezovat vůči rodičům, být nezávislí, mít kolem sebe kamarády a zažívat první lásky. Koronavirus všechny tyto potřeby potlačil, což s sebou zákonitě nese negativní důsledky,” vysvětluje dětská psycholožka Anna Marie, která v době pandemia založila s kolegyněmi telefonickou a online krizovou linku pro děti a jejich rodiče. „Častým tématem byla právě úzkost dospívajících, spojená jednak z obav z nákazy, ale jednak jako dopad sociální izolace, neschopnost organizace volného času, vedoucí sekundárně k stresu např. při neplnění povinných školních úkolů,” popisuje Marie.

Jenom za březen evidovala Linka bezpečí 38% nárůst témat spojených s psychickými obtížemi. V květnu byl tento nárůst 35%. „Příčiny tohoto vzestupu jsou různého původu. Jednak byly děti doma, takže nemohly navštívit třeba svoji kamarádku nebo kamaráda a svěřit se mu, že je něco štve. Zároveň tam byly problémy, které se postupně budovaly už před koronavirem a teď akorát vykrystalizovaly,” vysvětluje sociální pracovnice Linky bezpečí Lucie Zelenková.

Rizikové a závislostní chování

Schopnost kvalitní komunikace mezi členy v rodině, tolerance a respektování potřeb druhých je přitom podle Marie klíčové pro zvládnutí celé situace. Důležité je také dodržování pravidelného režimu jako prevence proti rizikovému chování u dospívajících. „Na naší online krizové lince bylo bohužel velkým tématem rizikové chování v prostředí internetu, nadměrné hraní počítačových her, sebepoškozování, poruchy příjmu potravy, kouření anebo závislost na internetu,” popisuje Marie. Hrozby spojené s internetem se staly v březnu rekordmanem i na Lince bezpečí. Její pracovníci v tomto měsíci zaevidovali 55% nárůst témat spojených s kyberkriminalitou oproti únoru.

Na tuto situaci reaguje ve svých příspěvcích na sociálních sítích i celostátní informační kampaň Zůstaň nad vlivem, která se už pátým rokem zabývá tématem závislosti. „S teenagery komunikujeme jejich jazykem a tonalitou. Nesnažíme se kázat ani moralizovat, ale pouze upozorňovat a vysvětlovat jaká rizika jsou se závislostním chováním spojená,” popisuje fungování projektu předsedkyně Asociace nestátních organizací Helena Rampachová. Součástí kampaně je i mapa pomoci s rozsáhlou nabídkou center, na která se můžou děti/klienti v případě potřeby obrátit.


publikováno: 23. 6. 2020, v rubrice Rodina
Štítky: deprese, dítě, mládež, násilí, prevence, psychika, školák

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+