Hry, které baví předškoláky a pomáhají k rozvoji jejich dovedností | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Hry, které baví předškoláky a pomáhají k rozvoji jejich dovedností

14. 4. 2021

Duben je měsíc zápisů do první třídy, které bohužel i letos proběhnou distančně, pokud vůbec. Zajímá vás, jak se svým potomkem nenáročně, hravě a hlavně beze stresu procvičovat znalosti a dovednosti, které by předškoláci měli mít? Sáhněte po hrách a pomůckách z dílny českého nakladatelství Poketo. Za ním stojí tři matky, kterým na trhu chyběly hezké edukační materiály, a tak se rozhodly, že je vytvoří samy.

Je tu zápis do školy

Období zápisu je ideální pro to, abyste svého předškoláka začali na první třídu pomalu připravovat. Zápis pro děti slouží jako určitý přechodový rituál a když ho letos s dítětem nemůžete absolvovat, vytvořte si ho doma. Můžete si s ním třeba přečíst knížku o prvňačce nebo dítěti pořídit vlastní psací stůl a nad něj vyvěsit plakát s písmenky. Produkty z Poketa mají několik společných vlastností. Kromě toho, že se na jejich vzniku podílely jak samotné děti, tak i pedagogičtí odborníci, jsou všechny vyrobené v Česku a hlavně cenově dostupné.

Plakát Česká abeceda

Plakát s abecedou, který budou mít děti často na očích, jim umožní nenásilně vnímat to, co je následující měsíce a roky bude dennodenně čekat. Slouží i jako dekorace dětských pokojíčků. Všechna písmenka se na něm objevují psací, tiskací, velká i malá a ke každému písmenku je zde i obrázek slova, které se k němu váže. Velikou výhodou této edukativní pomůcky je to, že se jen tak neztratí pod kupami hraček a děti si na ní mohou vše snadno ověřit, kdykoliv potřebují.

„Rodiče mají často představu, že v první třídě se děti s písmenky teprve seznamují. Realita je však taková, že se od nich očekává minimálně to, že se budou umět samy podepsat. Proto jsme v Poketu vytvořily hravé pomůcky, které dětem pomohou do světa písmenek trochu nakouknout už před vstupem do školy,” vysvětluje Adéla Švecová, jedna ze zakladatelek nakladatelství.

Pexeso Česká abeceda

Děti se o písmenka často přirozeně zajímají a podpořit je v tom můžete třeba při hraní abecedního pexesa. Pár je tvořen kartou s velkým tiskacím písmenem a obrázkem slova, které na písmenko začíná. Obě karty jsou vyvedené ve stejné barvě, což dětem hledání dvojic trochu ulehčuje. S předškoláky je možné hrát s otevřenými kartičkami – vyložit pexeso obrázky nahoru a pouze hledat dvojice.

Matylda v první třídě

Dětská knížka s hrdinkou Matyldou otevírá dětem téma první třídy a na jednoduchém příběhu ukazuje, co to vlastně škola je a jaké změny do dětského života přináší. Jedná se o osmou knihu ze série o Matyldě a jejích kamarádech, která se neustále rozšiřuje – ještě letos vyjde další díl zaměřený na trénování prvního čtení.

Samolepky s obrázky slov začínajících na všechna písmenka

Všechny děti milují samolepky. Proto v Poketu vznikla sada 34 samolepících obrázků podle 34 písmenek české abecedy, od autobusu až po žalud. Díky ní si děti mohou procvičit nejen písmenka, ale i jemnou motoriku, další důležitou dovednost pro nástup do první třídy.

Sada Nalepuj a dokresluj abecedu

Jedna papírová krabice obsahující všechno, co děti potřebují k tomu, aby si prozkoumání českých písmenek opravdu užily. V sadě najdete kartičku ke každému písmenku a sedm archů samolepek k dotvoření obrázku, které se s písmenkem pojí. Ke každému písmenku patří také zábavný úkol, například P – polepte ponorkou, CH – chobotnici chybí chapadla. Děti se tak hravě a ve svém tempu naučí českou abecedu a zároveň rozvíjí kreativitu, fantazii a procvičují jemnou motoriku.

Poketo dětem pomáhá se učit přirozeně

„Naším cílem je vytvářet vzdělávací materiály pro děti takové, jaké jsou: hravé, zvídavé a jedinečné. Jsme tři mámy dohromady se sedmi dětmi a všechny výrobky s nimi konzultujeme. Kromě toho spolupracujeme i s odborníky, například s učiteli a učitelkami ze škol a školek, veřejných a soukromých, jako je třeba SCIO škola. Konzultujeme dokonce i s lektory češtiny pro cizince, protože i oni naše produkty nadšeně využívají,” popisuje vznik edukačních pomůcek Adéla Švecová.

Poketo dětem pomáhá se učit přirozeně, v jejich tempu a podle jejich zálib. Tedy beze stresu a tlaku, přesně tak, jak jim to půjde nejlépe a jak si mohou vzdělávání a poznávání nových věcí nejlépe oblíbit.

Poketo je české nakladatelství, které vytváří knihy, hry a edukační materiály určené dětem od 1 do 10 let. Vzniklo v roce 2016 jako společný projekt tří kamarádek, které chtěly pro své děti tvořit to, co jim na trhu chybělo: malé knížky na cesty i hravé učební pomůcky, které by si byly ochotné vystavit v bytě. Za Poketem stojí manažerka Adéla Švecová, ilustrátorka Martina Hamouzová a spisovatelka Pavla Nejezchleba.

  • Seženete na www.poketo.cz nebo, až to okolnosti dovolí, v kamenné prodejně Poketo na adrese Františka Křižíka 27, 170 00 Praha 7, vstup z ulice Veletržní.

publikováno: 14. 4. 2021, v rubrice Rodina
Štítky: dítě, školák, školka, zábava

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+