Inspirujte se novými cestami k potravinám na festivalu Mrkev v zimě 2 | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Inspirujte se novými cestami k potravinám na festivalu Mrkev v zimě 2

10. 2. 2023

Víte, že cesta potravin na váš stůl nemusí nutně vést přes anonymní pulty supermarketů? I v České republice totiž existuje řada alternativ. Jednou z nich je i komunitou podporovaného zemědělství (neboli KPZ), které u nás funguje už čtrnáct let. Pokud se o něm chcete dozvědět více, pak si nenechte ujít druhý ročník festivalu Mrkev v zimě 2, jež se uskuteční dne 17. února v Kampus Hybernská – HYB4 na Praze 1, a to od 10 do 22 hodin. Přijďte se inspirovat, sdílet zkušenosti, ptát se a hledat cesty vzájemné spolupráce mezi zemědělci, spotřebiteli, potravinovými iniciativami a organizacemi, které se zabývají souvislostmi mezi jídlem, zemědělstvím, člověkem a krajinou. Na akci je potřeba se zaregistrovat předem.

Je v dnešní době možné budovat nové cesty jídla na náš stůl?

Dá se najít taková cesta, která bude udržitelná, ekologická a zároveň i šetrná k přírodě? Kde hledat propojení mezi spotřebitelem, zemědělcem a životním prostředím?

Jak jedlíkům zpřístupnit zdravé a lokální potraviny? To jsou jen některá z témat, jimiž se zabývá druhý ročník festivalu Mrkev v zimě 2. “První ročník festivalu navštívilo v roce 2020 více než 100 účastníků. Co nás těší nejvíc, že akce měla skutečný dopad a pomohla nastartovat nové spolupráce mezi aktéry komunitou podporovaného zemědělství. Byl to například impuls pro vznik strašnické restaurace Leaf, která vaří ze surovin od místních ekologických zemědělců. Věříme, že i tentokrát se podaří vytvořit podobně nabitou atmosféru sdílení a vzájemné inspirace,” říká Šárka Krčílková, jedna z koordinátorek KPZkoALICE a spoluorganizá­torek akce.

Akce je otevřená všem zájemcům o zdravou o odpovědnou produkci potravin. Pro účast je nutná rezervace online na https://kpzinfo.cz/akce/mrkev2/ . Vstupné se pohybuje od 0 do 450 Kč, dle vašich možností.

Festival plný inspirace

V rámci festivalového programu se můžete těšit na zajímavé příklady z praxe, sdílení zkušeností, know-how i osobních příběhů. Celým dnem se budou prolínat základní témata jako je komunitou podporované zemědělství a další potravinové komunity, městské zemědělství, hledání společných cest a spolupráce.

Mimo jiné se dozvíte, jak se na místní komunity dívají vědci, ujít si nenechte část věnovanou městskému zemědělství nebo otevřený debatní stůl s místními ekologickými a do KPZ zapojenými zemědělci. Bohatý program uzavře promítání krátkého dokumentu o stážování na farmách, které předávají své zkušenosti nové generaci ekologických zemědělců.

V rámci doprovodného programu se dozvíte, jak se stát farmářem

V průběhu celého festivalu budou mít účastníci možnost se vzájemně lépe poznat, navázat nové kontakty a možná i nové spolupráce. Zájemci se mohou zapojit taktéž do mini workshopů, nebo se blíže seznámit s řadou dalších témat, jako například s fungováním Farmářské školy, domácí produkce semínek nebo permakulturou. Chybět nebudou organizace Permakultura CS, Semínkovna, z. s., Vzdělávací Centrum Konipas, Farmářská škola a Kokoza.

Akci doprovodí také výstava fotografií nazvaná Láska ke krajině prochází žaludkem, která dokumentuje vznik jedné z pražských iniciativ komunitou podporovaného zemědělství. Pro zájemce pak bude k dispozici také čítárna s nabídkou tematických titulů ze světa živého zemědělství a komunit.

KPZ je víc než jídlo

Na festival naváže kampaň “KPZ je víc než jídlo”, kterou připravuje KPZkoALICE při příležitosti mezinárodního dne KPZ, který letos připadne na 22. února. Připojuje se tak k jednotlivcům, komunitám, farmám i organizacím po celém světě, sdruženým v mezinárodní síti URGENCI. Ta prosazuje zdravější zemědělství a potravinové systémy založené na principech agroekologie. Zájemci mohou sledovat celý týden kampaň na facebooku KPZky. Dozvědí se mimo jiné také to, jak se mohou do komunitou podporovaného zemědělství sami zapojit.

S kým se můžete na festivalu potkat:

KPZkoALICE – prostor pro rozkvět potravinových komunit https://kpzinfo.cz/kdo-jsme

Farmářská škola https://www.farmarskaskola.cz

Vzdělávací Centrum Konipas https://centrumkonipas.cz

KPZ zemědělci:

Rodinná farma Lukava https://www.lukava.net

Organická farma Mezi Řádky https://farmameziradky.cz

Farma Henrieta https://farmahenrieta.wordpress.com/

Rodinné hospodářství Svobodné Hory https://svobodnehory.cz

Rodinná farma Částkov https://www.facebook.com/farmacastkov

Pěstují ve městě:

Metrofarm https://www.metrofarm.cz/

Zeleninová školka Kultivárium https://www.facebook.com/kultivarium.cz/

Prokopská farma https://www.permakulturacs.cz/…opska-farma/

Komunitní zahrada Kuchyňka http://kzkuchynka.cz

Potravinové iniciativy

Spolkový obchod Obživa https://obziva.cz/

Tišnovská spižírna https://tisnovskaspizirna.cz/

Hojnost https://hojnost.org/

Výdejna chutí – https://www.vydejnachuti.cz

KPZ Olga – https://bubahof.com/stranka/kpz

Benešovská KPZ – https://benesovskakpz.webnode.cz

Semenaření

Permakultura CS https://www.permakulturacs.cz/

Semínkovna https://seminkovny.com

Mapují sady a ovocné stromy

Na-ovoce https://www.na-ovoce.cz/


publikováno: 10. 2. 2023, v rubrice Rodina
Štítky: akce, nákupy, potraviny, zahrada, zemědělství, zima

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+