Jak nehřešit na vánočním večírku | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Jak nehřešit na vánočním večírku

9. 12. 2016

Pokud patříte mezi ty, kteří se dlouhodobě snaží dodržovat zdravý jídelníček, vánoční večírky mohou pro vaši životosprávu představovat jistou hrozbu. To však neznamená, že byste se jim měli vyhýbat, stačí mít pod kontrolou, jaké pokrmy a kolik kalorií během večírku zkonzumujete, a následující den tak nebudete muset řešit následky v podobě zažívacích potíží.

Kalorická bomba

Kombinace koktejlů a různých jednohubek představuje kalorickou bombu, které si ani nemusíme být vědomi. Alkohol nás uvolňuje a také umocňuje pocit hladu. Obvykle ho zažehneme nějakou tou jednohubkou nebo chlebíčkem. Vánoční večírky se často protáhnou do pozdních nočních hodin a může se stát, že po skončení večírku se s kolegy hned přesunete na další místo. Mnoho barů a restaurací nabízí tzv. „happy hours“, kdy mají zlevněné koktejly. Jakmile si jich dáme dva, tři, dostaneme chuť na pořádnou večeři, a na dietní paseku je tak zaděláno. Během „happy hours“ je snadné zapomenout, kolik kalorií jsme už spořádali a kdy si máme říct „dost“. Doktorka Susan Bowermanová, odbornice na výživu ve společnosti Herbalife, pro vás připravila několik užitečných rad a tipů, jak přežít – a zároveň si užít – sezonu vánočních večírků, aniž byste museli příliš hřešit.

1. Před večírkem si trochu zacvičte

Než vyrazíte na večírek, dejte si krátkou rozcvičku. Stačí dvakrát oběhnout blok, udělat pár dřepů či strávit 10 minut na rotopedu. Po cvičení budete mít menší chuť k jídlu a navíc pro vás bude obtížnější hřešit, když jste si předtím dali do těla a nějaké kalorie dopředu spálili.

2. Než vyrazíte, dejte si svačinu

Je rozumné se najíst, než vyrazíte. Přijít na večírek, kde budou hory nezdravých, vysoce kalorických potravin, žízniví a s prázdným žaludkem, je to nejhorší, co můžete udělat. Dejte si tedy svačinu, která bude bohatá na proteiny. Jogurt řeckého typu, pár plátků krůtí šunky s celozrnným chlebem či trocha ovoce a tvarohu budou ideální volbou.

3. Pečlivě vybírejte, co budete jíst

Občerstvení na vánočních večírcích je většinou mastné, přesolené a super kalorické. A protože nebývá servírované jako běžné jídlo, ale ve formě švédských stolů, lehce ztratíte přehled o tom, kolik jste toho už spořádali. Obecně však platí, že s lehčími pokrmy neuděláte chybu. Dejte si syrovou zeleninu, humusový dip či jednohubky s čerstvým ovocem. Krevetový koktejl je také dobrou variantou. Dalším tipem je obstarat si vlastní talířek, dát si na něj pouze určité množství jednohubek a až je dojíte, už si přidávat jen saláty a ovoce. Pro snadnou orientaci pro vás Susan připravila výběr nejčastějších pochoutek s počtem kalorií na porci. Velikost porcí a příprava jednohubek se samozřejmě na každém večírku liší.

Jednohubky

Kuřecí křidélka s různými dresinky: 800 – 1200 kalorií

4 kousky rolády: 750 – 1200 kalorií

8–12 kousků smažené cukety: 400 – 600 kalorií

5–6 cibulových kroužků: 1000 – 1200 kalorií

2 mini hamburgery: 600 – 1000 kalorií

Tortilla se špenátovým dipem: 800 – 1400 kalorií

Alkohol

Malé pivo: 150 kalorií

Malé tmavé pivo: 170 kalorií

Dvě deci červeného či bílého vína: 120 kalorií

Panák tvrdého alkoholu: 100 – 125 kalorií

Džusy a slazené nápoje

Brusinkový (240 ml): 160 kalorií

Rajčatový (240 ml): 60 kalorií

Pomerančový (240 ml): 120 kalorií

Coca Cola, Tonic, atd. (240 ml): 100 kalorií

Míchané nápoje

Bloody Mary (300 ml): 180 kalorií

Cosmopolitan (120 ml): 215 kalorií

Gin & Tonic (240 ml): 215 kalorií

Long Island Iced Tea (240 ml): 800 kalorií

Manhattan (90 ml): 200 kalorií

Margarita (240 ml): 700 kalorií

Martini (90 ml): 180 kalorií

Mojito (180 ml): 160 kalorií

Piña Colada (180 ml): 600 kalorií

White Russian (150 ml): 425 kalorií

4. Hlídejte si, kolik vypijete koktejlů

Asi většina z vás bude na večírku pít alkohol, proto je dobré vědět, že nejvhodnější co do počtu kalorií jsou pivo a víno. „Sklenice vína či malé pivo obsahují zhruba 100 kalorií. Naopak míchané nápoje jsou vysoce kalorické. Třeba panák tvrdého alkoholu obsahuje přes 100 kalorií a když se k tomu sečtou doplňující ingredience, jako jsou limonády, ovocné šťávy, sirupy či smetana, celkový počet kalorií v takovém drinku bude vážně obrovský,“ shrnuje Susan.

5. Stanovte si limity ještě předtím, než vyrazíte na večírek

Tak si totiž usnadníte rozhodování ohledně večírkového občerstvení a budete vědět, že nemůžete překročit stanovené množství kalorií. Je také dobré průběžně prokládat alkohol sklenicí perlivé či jemně perlivé vody, případně neslazeným ledovým čajem. Alkoholickým nápojům se určitě nemusíte zcela vyhýbat, měli byste ale dobře znát vlastní míru. Pokud ji neodhadnete, výsledek ublíží nejen vašemu jídelníčku, ale dost možná se znemožníte i společensky. Hlavní samozřejmě je, abyste si vánoční večírek užili a strávili příjemný čas v nepracovní atmosféře s vašimi kolegy, šéfy a přáteli u dobrého jídla a pití. Budete-li se řídit Susaninými radami, odnesete si z večírku namísto bolavého břicha a špatného zažívání jen hezké vzpomínky.


publikováno: 9. 12. 2016, v rubrice Rodina
Štítky: akce, alkohol, dieta, hubnutí, Vánoce, zábava

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+