Jak šel kocour do světa. Hračky Libuše Niklové a jejich zahraniční kříženci | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Jak šel kocour do světa. Hračky Libuše Niklové a jejich zahraniční kříženci

10. 6. 2022

Zajděte s rodinou na unikátní výstavu v Uměleckoprů­myslovém museu v Praze, na které si prohlédnete harmonikové hračky navržené Libuší Niklovou. Její slavný Kocour z roku 1963 překročil hranice tehdejšího Československa a postupně byl upravován podle lokálního vkusu a zejména tak, aby nebyl úplně stejný jako originál. Mutace hraček Libuše Niklové byly vyrobeny samozřejmě bez jejího vědomí, odborníci a sběratelé původně věděli pouze o třech zemích, kde k tomu došlo. Lukáš Toman vypátral a zdokumentoval přes 130 různých verzí harmonikových hraček z více než dvaceti zemí světa. Mnoho z nich také získal do své vlastní sbírky, jejíž část prezentuje na této výstavě, která potrvá do 2. 10. 2022.

Když technologové ve Fatře Napajedla, kde byla Libuše Niklová (1934–1981) zaměstnána, počátkem 60. let vyvíjeli nový typ splachovací nádržky se zjednodušeným mechanismem, zaujala designérku hlavní součástka – ohýbatelná harmonikově tvarovaná tenkostěnná trubka. Využila ji jako základní prvek nového typu hračky a vytvořila tehdy sérii interaktivních zvířátek, v čele s hrdým kocourem, která sklidila velký ohlas doma i ve světě. Vzácná kombinace autorčiny návrhářské fantazie a neutuchající vynalézavosti se ve své době setkaly s pozitivním přijetím u jejích zaměstnavatelů a na důležitých soutěžích a veletrzích, a díky tomu se většina jejích návrhů dočkala sériové výroby, avšak nebyly patentově ani autorsky chráněny.

Novou vlnu zájmu o hračky Libuše Niklové vyvolala v roce 2010 výstava 200 dm3 dechu v Uměleckoprů­myslovém museu v Praze doprovázená její monografií. O rok později se její retrospektiva představila v Paříži v Musée des Arts Décoratifs a zájem o její dílo se zvedl i ve světě. Tehdy také kouzlu hraček Libuše Niklové zcela propadl badatel Lukáš Toman a začal po nich pátrat v Čechách i ve světě. Nedlouho poté se mu ozval sběratel s údajným prototypem harmonikového kocoura z Fatry. Jednalo se však o zahraniční kopii vyrobenou v Maďarsku. V té chvíli začal naprosto unikátní hon na kopie harmonikových hraček z blízkých i vzdálených zemí.

Tisíce hodin pátrání na internetu a kontaktování stovek sběratelů z celého světa přineslo ovoce – podařilo se vypátrat přes 130 různých kopií harmonikových hraček Libuše Niklové. Jsou zdokumentovány na fotografiích nebo se jedná o exempláře dochované v soukromých sbírkách a muzeích po celém světě.

Harmonikový kocour byl a stále je světovým fenoménem, proto byl zvolen jako jedna z tváří 26. generální konference ICOM (International Council of Museums) konané v Praze v srpnu tohoto roku. Při této příležitosti se Český výbor ICOM rozhodl kocoura pojmenovat a ten dostal jméno Líba po své stvořitelce.

Edukační programy:

28. 6. a 13. 9. 2022 v 17 hodin komentované prohlídky pro veřejnost s ředitelkou UPM PhDr. Helenou Koenigsmarkovou: ve výstavě

20. 9. 2022 v 18 hodin Fenomenální dílo Libuše Niklové aneb Navrhnout hračku není hračka Tereza Bruthansová, Ph.D.

Fotoalbum kocoura Líby

Zabydlel se Kocour Líba i ve vaší rodině? Staňte se spolutvůrci alba Mapa výskytu kocoura Líby v českých a moravských domácnostech a obohaťte ho svou fotografií: #kocourlibaunas


publikováno: 10. 6. 2022, v rubrice Rodina
Štítky: akce, dítě

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+