Jak zpomalit mentální stárnutí domácích mazlíčků? | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Jak zpomalit mentální stárnutí domácích mazlíčků?

24. 10. 2023

Stařecká demence postihuje jak lidi, tak vcelku běžně i psí a kočičí seniory. Člověk může stárnoucím domácím mazlíčkům nejen ulevit, nebo dobře nastavenou prevencí nástup onemocnění i oddálit. “Demence u stárnoucích domácích zvířat není nic výjimečného, kromě kvalitní stravy pomůže i to, když budeme našimi čtyřnohým přátelům pravidelné zaměstnávat mozky. Kreativní hry a agility dlouhodobě prospívají jejich mentálnímu zdraví, a to i jako prevence,” říká MVDr. Leoš Železný z veterinární online poradny největší lékárny na českém internetu Lékárna.cz. Dodává, že demence jako součást stárnutí psů a koček postihuje až třetinu všech zvířecích seniorů.

Mentální zdraví starších zvířat ovlivňuje i prostředí

„Je dokázáno, že například hádky v rodině často vedou k nechutenství, někdy až ke zvracení u psychicky citlivých jedinců,“ upozorňuje MVDr. Leoš Železný. Vzniká deprese, která působí i na mazlíčka. Někdy se mohou začít zvířata chovat nevrle až agresivně, může to také urychlit nástup potencionální demence.

Staršího psa novým kouskům naučíme

I u zvířat je prevence důležitou ochranou před nemocemi. Kromě zmíněné kvalitní stravy a životní pohody zdůrazňuje veterinář L. Železný ještě pravidelné cvičení, schovávání pamlsků, kreativní hry. „Jedním z projevů stárnutí jsou také poruchy s interakcí. Pes se začne chovat v normálních situacích poněkud jinak, někdy může být až dezorientovaný. Tomu lze předcházet právě tím, že budeme pravidelně zaměstnávat jeho mozek,“ vysvětluje Železný. Rozmanitý druh zábavy udržuje domácího mazlíčka ve formě. Kromě toho, že posiluje tělo, udržuje zvíře obratné a podněcuje jej k učení i v seniorském věku, aktivuje mozek. Takový trénink vyžaduje aktivní zapojení chovatele, ale pomůžou i speciální hračky, které se v poslední době staly hitem v nabídce potřeb pro chovatele. Například na Lékárna.cz je letos tato kategorie 5× silnější ve srovnání s nabídkou loňskou, zákazníci za ně utratili letos 4× víc než loni.

„Záměrně rozšiřujeme nabídku komplexně, tj. od krmiv a běžných potřeb, až k pomůckám a potřebám, které chovatel ocení, když jeho čtyřnohý přítel zestárne nebo onemocní,“ říká Karel Klodner, výkonný ředitel Lékárna.cz.

Čeští majitelé domácích zvířat svým mazlíčkům dopřejí

Zákazníci Lékárna.cz nakupují svým mazlíčkům nejčastěji interaktivní hračky pro psy nebo kočky, které bystří smysly, postřeh a vytrvalost, procvičují mysl. Kromě hlavolamů, se kterými se zvířátka zabaví sama, jsou oblíbené i hračky pro společnou práci s chovatelem, například míčky a pullery. Pětici nejoblíbenějších potřeb, které oddalují mentální stárnutí, doplňují lízací podložky, které zklidňují, laserové paprsky pro interaktivní honičku a klasické plyšové a dřevěné hračky.

Abyste se cítili dobře

Nabídka veterinárních produktů a potřeb na Lékárna.cz respektuje fakt, že zvíře je dnes běžnou součástí rodiny a má své individuální potřeby. Internetová lékárna proto významně rozšířila veterinární sortiment do uceleného portfolia užitečných pomocníků pro domácí mazlíčky, ať už jimi jsou psi, kočky, nebo králíci, ptáci či koně. Chovatelé zde najdou nejen pomůcky vhodné při výcviku (postroje, vodítka, obojky), také kloubní výživu, prémiová krmiva, drogerii a kosmetiku, ale i množství hraček, které jsou nejen praktické a zábavné, ale pro zvířecí seniory terapeutické. A kromě toho i veterinární léčiva a rehabilitační pomůcky. Pokud se potřebuje chovatel poradit s veterinářem o výběru vhodného produktu, může se obrátit také na veterinární poradnu Lékárna.cz.

7 příznaků stárnutí domácích zvířat:

  1. Začínají se rozvíjet nemoci související s věkem
  2. Změny chování
  3. Problémy s infikovanými dásněmi a zuby
  4. Bolest a ztuhlost kloubů
  5. Ztráta smyslů
  6. Úbytek (nebo nárůst) hmotnosti
  7. Inkontinence

3 nejdůležitější rady, jak oddálit demenci domácích zvířat:

  1. Kvalitní strava
  2. Životní pohoda
  3. Pravidelné cvičení fyzické i mentální

publikováno: 24. 10. 2023, v rubrice Rodina
Štítky: kočka, pes, prevence

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+