Jaké zdravotní problémy hrozí na cestách? | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Jaké zdravotní problémy hrozí na cestách?

19. 5. 2022

Odvrácená strana dovolených a prázdnin s sebou může přinášet i nečekané intimní a zdravotní potíže, které mohou pěkně cestování znepříjemnit. Jak se jim vyvarovat?

Dejte si pozor na trávení

Zácpa samozřejmě přímo nesouvisí s ročním obdobím, ale vliv na ni má životní styl a stravovací návyky. Během roku a obzvlášť na jaře si zejména ženy více hlídají příjem ovoce a zeleniny. V létě se ale na jídelníček dostává více grilovaných pochoutek a alkoholických nápojů, které dehydrují organismus. Nedostatek tekutin a vlákniny zhoršuje průchodnost střev a častým tlačením na konečník při vyprazdňování se hemoroidy postupně sunou ven. Jednorázová zácpa je zanedbatelná záležitost, ale neměly by se příliš často opakovat, jinak si koledujete o nástup hemoroidálního onemocnění.

Na cesty sbalte rozpustnou vlákninu

Zatímco doma si příležitostně dáte k večeři zeleninový salát, když jste v zahraničí, patrně zvolíte místní specialitu. Léto v kempu se také neponese v duchu zeleninových mís a na výlety se stanem nepotáhnete ovoce a zeleninu kvůli rychlému podléhání zkáze. Úbytek vlákniny z jídla můžete kompenzovat přírodní rozpustnou vlákninou, která se dá smíchat s vodou nebo přidat do polévek a ranních kaší. Jejím úkolem je změkčit stolici a usnadnit vyprazdňování, což normálně dělá právě ovoce a zelenina.

Pár kvalitních kalhotek navíc

V horku se lidé přirozeně více potí, a to včetně intimních partií. Při dlouhém sezení třeba v autě tato místa zapařují, stejně jako při pohybu. Zatímco před sportem možná sáhnete po funkčním prádle, před několikahodinovou cestou nebo na běžné nošení vás to patrně ani nenapadne. Přitom je jasné, co udělá kombinace tepla, vlhka a umělých materiálů. Prostor mezi hýžděmi je náchylný na vznik vyrážek a ekzémů, které dokážou léto pěkně znepříjemnit. Zainvestujte do prádla z kvalitních prodyšných materiálů a do batohu si vždycky hoďte pár kousků navíc. Přibalte i masti na hemoroidální onemocnění, které citlivou a podrážděnou pokožku zklidní. Volně dostupný v lékárně je třeba zdravotnický prostředek Alfalex.

Trojitý efekt masti Alfalex zmírňuje příznaky hemoroidálního onemocnění. Vytváří na pokožce ochrannou vrstvu a pomáhá i od svědění, pálení či ekzému. Zakoupíte v lékárně nebo na e-shopu www.alfalex.cz

Bolest hlavy a závratě z dehydratace

Vyšší pocení má za důsledek i ztrátu tělních tekutin, které je třeba doplnit. Od dodržování pitného režimu by vás neměl odradit ani fakt, že budete dlouho sedět v autě a nechcete po cestě moc stavět. Ani určitá lenost nosit na výlet velikou lahev na pití. Jestli půjdete celý den a nemáte po cestě obchod, ani studánku s ověřenou pitnou vodou, mějte dostatečné zásoby.

Nezůstávejte v mokrém a zpoceném oblečení

S udržováním čistého prostoru mezi hýžděmi souvisí i výměna plavek. Zde sice nebojujete s důsledky zapařování, ale z mokrých a studených plavek hrozí ženám vaginální mykóza a zánět močového měchýře, obě pohlaví si mohou vyvolat potíže s rozšířenými hemoroidy. „Při pobytu ve studeném a vlhkém dochází ke stažení žilek. Krev začne proudit jinak než normálně, což vyvolává řadu dějů. Během nich se začnou uvolňovat látky podporující vznik zánětu, který poškozuje žilní stěnu. Žilka je potom tenčí, může prasknout, nafouknout se i zanítit,“ upozorňuje MUDr. Soňa Hořínková, proktoložka z Nemocnice TGM Hodonín.

Kde nefunguje sprcha, pomohou cestovní ubrousky

Potíže může přivodit i nedostatečná hygiena intimních oblastí. Zejména pod stanem a v kempech, kde nebývají vždy hygienická zařízení v té nejlepší kondici, tak raději sprchu vynecháte nebo omezíte na minimum. Udržovat si oblast kolem konečníku stále čistou je důležité prakticky pořád. Než se vydáte na dovolenou, přibalte proto vlhčené ubrousky na intimní hygienu a klidně i vlastní jemnější toaletní papír. S použitím ubrousků to však nepřehánějte. Jsou sice praktické na cesty, ale mají tendenci vysušovat citlivou kůži kolem konečníku. Pokud to situaci dovolí, dejte vždy přednost vlažné vodě.


publikováno: 19. 5. 2022, v rubrice Rodina
Štítky: cestování, hemoroidy, hygiena, prevence

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+