Jakub Železný napsal příběhy o ženách | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Jakub Železný napsal příběhy o ženách

7. 11. 2022

Známý televizní moderátor a novinář Jakub Železný se pustil do psaní beletrie a v pátek 4. 11. pokřtil svou povídkovou prvotinu „Kinského zahrada“. Jako dějiště svých příběhů si nevybral tuto zahradu jen pro její romantická zákoutí a atmosféru, ale především proto, že se rozkládá v jeho rodném čtvrti Smíchovov a pojí se mu k ní řada vzpomínek. Ostatně i křest knihy proběhl v nedalekém gymnáziu Na Zatlance, kde vystudoval. Kmotrou knihy se stala zpěvačka Marta Kubišová, která se svěřila, že má k této veřejné zahradě také blízký vztah.

Na pozadí tajuplné a kouzelné pražské Kinského zahrady se odehrává 12 příběhů žen, jejichž osudy mohou být leckomu blízké. Můžete mít pocit, že jste něco podobného také zažili, nebo jste o tom alespoň slyšeli někoho z blízkého okolí vyprávět. Povídky jsou o vztazích a dokazují, že ty byly, jsou a budou vždy komplikované. Odehrávají se v různém čase před revolucí i po ní, v současnosti, a tak trochu i v budoucnosti. Každá je jiná, přesto jsou si podobné. Jako vztahy. Psány jsou z různých úhlů pohledu, přesto je spojuje určitá komunikační strategie a samozřejmě… Kinského zahrada. A snad i pár tajemství, která čekají, až je objevíte.

Řada postav v té knížce má reálný předobraz. Ačkoliv vznikly i v mojí fantazii, atmosféra Smíchova a zdejších sadů mě inspirovala a podnítila,“ říká Jakub Železný. „Příběhy jsou, jednoduše řečeno, o složitých věcech. O tom, jak jemné je předivo vztahů mezi muži a ženami. Věřím, že každý, kdo někdy opravdu prožíval vztah, skutečně prožíval, v nich najde, když ne odpovědi, tak určitě otázky, které si tehdy sám kladl,“ vypráví autor.

Kinského zahrada je čtivá kniha a nabízí i možnost pohlédnout na ostříleného novináře, který se zabývá 30 let převážně politickým zpravodajstvím, jako na člověka s velkým srdcem a pochopením.

Knihu citlivě ilustrovala Ilona Polanski z oceňovaného tvůrčího dua Tomski & Polanski, Vysoká umělecká kvalita ilustrací, ale především jejich specifické ladění, vstupují do autorových příběhů jako další rozměr, jako neoddělitelná součást.

Pokřtěny byly i Pohádky pro deštivé prázdniny, které našel Jakub Železný napsané v pozůstalosti své matky Marty Davouze. Knížka zavede děti do světa kouzel a fantazie, třeba do krámku, kde se prodává čas. Vydají se na motorce do vesmíru, seznámí s roztančenou vílou nebo odhalí tajemství jedné podivuhodné krabičky. Nadčasové příběhy v sobě kombinují to nejlepší z klasických pohádek a moderního vyprávění a udělají radost každému za každého počasí.


publikováno: 7. 11. 2022, v rubrice Rodina
Štítky: knihy

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+