Jaký by byl asi svět, kdyby na něm žilo jen 100 lidí? | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Jaký by byl asi svět, kdyby na něm žilo jen 100 lidí?

5. 7. 2022

Každodenní shon známe všichni. Ráno vstát, připravit dětem snídaně a svačiny do školy, věnovat se práci a odpoledne v roli taxikářky rozvést ratolesti na kroužky. Občas je těžké neklesat na mysli, ale víte, jaké máte štěstí, že tohle všechno můžete svobodně zažívat? Po opakovaných lockdownech a válečných časech, které hýbají světem, tím spíš.

“Zkuste se zamyslet nad tím, co všechno byste zažili, kdybyste se narodili třeba v roce 1900? Kolika historických událostí byste byli svědky, přihlíželi tomu, co všechno předchozí generace dokázaly zvládnout, čemu uměly čelit a ještě s nadějí vychovávaly další generace?” ptá se nahlas Gabriela Brávník Milfortová, regionální ředitelka společnosti Golden Gate, která se zabývá investicemi do fyzického zlata a stříbra.

Poučení z historie

Maličkostmi se občas zaobíráme všichni. Je těžké jim nepodléhat, i když racionálně víme, že o tolik nejde. Proto až na vás opět padne menší splín a pochyby, že se vám nedaří tak, jak byste si přáli, vzpomeňte si třeba na to, že pokud jste dnes vstali a jste spíše zdraví než nemocní, vytáhli jste si lepší los než miliony lidí, kteří příští týden už žít nemusí. “Moje prababička, která zažila obě světové války, ve středním věku smířlivě říkávala: „Děvenko, každá doba má svý.“ Škoda, že jsme neměly více času na společné povídání. Dnes bych jí položila tolik otázek. Proto vždy s pokorou a pozorně naslouchám příběhům lidí, kteří něco zažili a jsou ochotni je sdílet, hledám v nich poučení a poselství pro sebe. Podporuji nadační projekt Paměť národa. Na některé zkušenosti v minulosti by bylo podle mě velmi nebezpečné zapomenout. Nerada bych, abychom si je museli zopakovat,” říká Brávník Milfortová z Golden Gate.

Pozitivní myšlení

V dnešním světě, kterému vládnou sociální sítě a vše je tak snadno dostupné, kdy máme přehršel možností a příležitostí, je občas těžké se neporovnávat a nestěžovat si. Uvědomte si ale, že na světě existuje bezmála 500 milionů lidí, kteří dennodenně zažívají pocit nebezpečí, bojí se o svůj život a hladoví. “Patří mezi vaše oblíbené koníčky četba knih? Máte štěstí, protože nepatříte ke dvěma miliardám lidí, kteří neumějí číst. Pokud máte v lednici jídlo, co na sebe, střechu nad hlavou a kde složit hlavu, jste bohatší než 75 % lidí na celé planetě. Máte-li peníze v peněžence nebo v prasátku, patříte k privilegovaným 8 % lidí. Pokud jsou vaši rodiče ještě naživu a žijí v manželském svazku, jste už opravdu raritou,” říká dále odbornice z Golden Gate.

Svět pouze pro 100 lidí

Napadlo vás někdy se zamyslet, jaký by byl svět, kdyby měl jen omezenou kapacitu pro počet lidí, kteří na něm žijí? “Kdyby se počet obyvatelstva na světě zredukoval na vesnici o 100 obyvatelích a dodržely se přitom proporce všech národů, které žijí na zemi, vypadala by tato vesnice třeba tak, že by pouze jedna osoba vlastnila počítač. Existovalo by pouze 52 žen a 48 mužů. Jen jediná jedna osoba by měla univerzitní vzdělání. Osmdesát lidí by žilo v chatrčích a padesát osob by trpělo podvýživou. Sedmdesát lidí by bylo anaflabety,” uzavírá Brávník Milfortová. Zkuste proto nad svými těžkostmi přemýšlet v širším kontextu. Horší dny míváme všichni. Neblahý vliv na naši psychiku mají v dnešní době také sociální sítě, kde se všichni chtě nechtě porovnáváme. Mějte proto na paměti, že nablýskaný svět sociálních sítí mnohdy nemá s realitou nic společného a že jinde na světě to, co nám může připadat jako naprosto samozřejmé, vůbec samozřejmé být nemusí.


publikováno: 5. 7. 2022, v rubrice Rodina
Štítky: paměť, žití, životní prostředí

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+