Jde vaše dítko poprvé do školy? Připravte ho efektivně | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Jde vaše dítko poprvé do školy? Připravte ho efektivně

18. 3. 2021

Zápisy do prvních tříd se blíží mílovými kroky a rodiče často nevědí, jak by na ně měli své děti připravit. Využijte současné situace, kdy doma trávíme mnohem víc času než obvykle a vymyslete takový program, který děti nachystá na jejich velký den. Nejlepší je jít zlatou střední cestou a využít hry. Přinášíme několik tipů.

Základem je správná motorika ruky

Dítě není potřeba na zápis nikterak intenzivně připravovat, stačí, aby zvládalo pár základních věcí. Pokud rodič s dítětem po celou dobu pracuje, komunikuje, společně si hrají, nebude žádná intenzivní příprava nutná. Rodiče by měli s dětmi dlouhodobě procvičovat jemnou a hrubou motoriku. Bez ní totiž dítě nezvládne stříhat nůžkami nebo lepit, a v tu chvíli bude složité naučit se i správný úchop tužky, tedy jednu z prvních věcí, se kterou se prvňáčci ve škole setkají.

Mluvení bez závad

Bez mluvení to ve škole nepůjde, podstatné je tedy to, aby dítě poznalo první a poslední hlásku ve slově a zároveň vše správně vyslovovalo. I to je jeden z předpokladů pro budoucí psaní. Mluvení děti procvičují zejména pravidelnou komunikací, povídáním si nebo společným čtením knížek. Důležité je řeč rozvíjet nenásilně a zábavným způsobem. To podporuje také projekt Hláskování s Lipánkem, kde mohou rodiče najít názorná, a hlavně zábavná videa, která hravou formou ukazují, jak s dětmi výslovnost správně procvičovat. Kromě toho by měly děti umět zazpívat písničku nebo přednést krátkou říkanku.

„A čí ty jsi?“ „Přeci maminky!“

Ano, právě tohle je jedna z těch vět, kterou mohou někteří předškoláčci u zápisu všechny přítomné odzbrojit. Dítě by mělo znát základní údaje, a to jak se jmenuje on, rodiče, případně sourozenci a také své místo bydliště. Kromě toho se učitelé zaměřují na tzv. sociální zralost, tedy schopnost dítěte komunikovat, a to jak s dospělými, tak i ostatními dětmi. Ratolest by měla zvládat také pozdravit, poprosit, poděkovat a rozeznávat rozdíl mezi tykáním a vykáním.

Matematika pro předškoláky

Před zápisem není nutné stresovat děti tím, že musí umět počítat do sta. Bohatě stačí, když dítko bez problému napočítá do pěti a dokáže na prstech ukázat svůj věk. Jedním z úkolů bude rozpoznávání geometrických tvarů. Procvičujte s dětmi základní tvary, jako je kruh, trojúhelník, čtverec. Zkusit to můžete také pomocí her, např. kdo z vás dříve najde doma předmět ve tvaru čtverce, vyhrál.

Kreslení a barvy

U zápisu se děti neobejdou bez znalosti barev. Ty se sice učí od útlého věku, ale jejich neustálé procvičování se vyplatí. Oblíbenou dětskou hrou je „čáp ztratil čepičku, měla barvu barvičku…,“ ke které není potřeba téměř nic a lze ji bez problému hrát i doma. Kromě barev by měly děti umět také kreslit. Nemusí z nich být druhý Picasso, bude stačit, když nakreslí postavu nebo třeba domeček.

Sbírejte Lipoše a získejte logopedické pomůcky

V rámci projektu Hláskování s Lipánkem mohou rodiče spolu s dětmi trénovat správnou artikulaci. Za každý výrobek značky Lipánek (smetanové krémy, mlíčka, pomazánky či sýry) lze získat různý počet Lipošů, které je možné na webu www.lipanek.cz jednoduše směnit např. za logopedické kartičky.


publikováno: 18. 3. 2021, v rubrice Rodina
Štítky: dítě, mléko, školák, školka

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+