Kastrace není jen prevence před mláďaty, ale může řešit i agresivitu zvířete | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Kastrace není jen prevence před mláďaty, ale může řešit i agresivitu zvířete

18. 7. 2022

Kastrace nemění kvalitu života domácích mazlíčků. Jedná se o rutinní zákrok, který se nevyužívá jen a pouze jako prevence před mláďaty. Veterinářka společnosti PetCenter MVDr. Pavlína Frajerová poradí, kdy v jakých případech kastraci zvážit.

Kdy a proč o kastraci uvažovat?

Kastrace zabraňuje nejen nechtěné reprodukci našeho mazlíčka, ale zároveň slouží i jako prevence určitých onemocnění. U fen výrazně snižuje riziko vzniku nádorového onemocnění mléčné žlázy, chrání také před zánětem dělohy nebo před cukrovkou. “Například riziko vzniku nádorové onemocnění mléčné žlázy u fen, které jsou kastrované po prvním hárání, se sníží o více než 90 %. U kastrovaných psů se setkáváme s výrazně nižším výskytem onemocnění prostaty,” vysvětluje veterinářka MVDr. Pavlína Frajerová.

Zvážit je možné i kastraci psa nebo kocoura

V jakém případě se u samců doporučuje? Veterinářka k tomu říká: “Z medicínského hlediska kastraci doporučujeme u psů, kteří trpí určitým onemocněním, např. zvětšením prostaty, kryptorchismem, nádory varlat nebo perineální hernií. Z chovatelských důvodů se psi nejčastěji kastrují kvůli odstranění nežádoucího pudového chování, tedy kvůli toulání a utíkání za háravými fenami, a kvůli dominantnímu chování, nejčastěji kvůli agresivitě. Zde ale kastrace psa nemusí být 100% účinná.”

Jedním z hlavních pozitiv kastrace u samců je to, zvířata jsou po zákroku obvykle klidnější, vyrovnanější, méně se toulají, ale změní se jejich postavení ve smečce. Veterinářka společnosti PetCenter připomíná, že kastrace jako taková je rutinní zákrok. Co do následné kvality života zvíře nijak nestrádá. “Dle mého názoru zvíře netrpí, pokud během svého života nezažije pohlaví styk nebo pokud nepozná rodičovské instinkty. Kastrace samozřejmě určitým způsobem změní chování našeho mazlíčka. Nicméně myslím si, že vedou plnohodnotný život. S ohledem na velké množství nechtěných štěňat a koťat, kterých jsou plné útulky, bych určitě kastraci preventivně doporučila všem zvířatům, o jejichž potomky nemáme zájem,” říká


publikováno: 18. 7. 2022, v rubrice Rodina
Štítky: kočka, pes, zvíře

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+