Kastrovat či nekastrovat kočičího mazlíčka? | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Kastrovat či nekastrovat kočičího mazlíčka?

11. 10. 2021

Máte doma kočku a přemýšlíte o kastraci, jenže máte obavy z celé operace a následné péči o zvíře, jako takové. I přes možná rizika nabízí kastrace mnoho výhod, které oceníte nejen vy, ale i vaše kočka. Co všechno kastrace obnáší, jak se na ni připravit a jak pečovat o kastrovanou kočku, jsme zjistili od odborníka, pana Martina Pučálky.

Proč nechat kočku kastrovat?

Primárním důvodem obvykle bývá prevence reprodukce. Pokud máte kočku, která pobývá částečně venku a v domě anebo jen kočku venkovní, je kastrace na pořadu dne. „Kočka může mít koťata i dvakrát do roka. Pokud nemáte chovatelskou stanici či neplánujete mít doma více koček, kastrace je řešením. Kromě toho má i značný pozitivní vliv na její zdraví. Obvykle se kastrované kočky dožívají vyššího věku, je snížené riziko rakoviny vaječníků a dělohy, ale často je i výsledkem kastrace lepší psychika,“ komentuje vhodnost kastrace Martin Pučálka. Kastrované kočky bývají přítulnější, klidnější, méně agresivnější vůči ostatním kočkám a kocouři obvykle přestávají v domácnosti značkovat.

Mohou nastat nějaké komplikace?

Při jakémkoliv chirurgickém zásahu do těla mohou vždy nastat komplikace. Je potřeba býti s nimi obeznámen. Jedním z rizik je anestezie. Veterinář před kastrací kočku prohlédne a zjistí, zda je možná anestezie a následná kastrace. Po zákroku může dojít k vnitřnímu krvácení, proto je velmi důležité kočku po zákroku pozorovat, pokud bude apatická a nebude mít zájem o krmivo vezměte ji raději k veterináři. Dalším rizikem může být olizování ran. Kočky i psi mají tendence si bolavá či poraněná místa olizovat. Pokud veterinář nenabídne límec, řekněte si o něj. Pro kočku to sice nebude nic komfortního, ale budete mít jistotu, že se rána v pořádku zahojí.

Čas na změnu „jídelníčku“

Nekastrované kočky bývají mnohem akčnější a zároveň mívají menší apetit, a tak mohou mít krmivo s více tuky. „Po kastraci nastává u koček změna. Lehce zpohodlní, jsou klidnější a mívají větší apetit, což často vede k nadváze až obezitě. Právě ta je pro organismus velmi nebezpečná. Proto je dobré postupně přejít na krmivo s nižším obsahem tuků, ideálně například přímo pro kastrované kočky. Novinkou na trhu je od značky Marp krmivo Holistic Sterillised CAT pro kastrované a starší kočky, se klonem k nadváze a omezeným pohybem,“ doporučuje Pučálka ze společnosti Krmiva Pučálka.

Nezapomeňte, že krmivo pro kastrované kočky by mělo obsahovat vysoký obsah bílkovin ze živočišných zdrojů, minimálně 85 %, v ideálním případě má obsahovat i čerstvé maso, které zvyšuje chutnost. Pokud můžete vyhněte se krmivům s obsahem obilovin, barviv a konzervantů.

Tip: Začněte s přechodem na nové krmivo již týden až dva před kastrací kočky. Postupně míchejte stávající krmivo s novým, až ke konci bude mít kočka v misce pouze nové krmivo pro kastrované kočky. Občas můžete přimíchat ke granulím konzervu či vaničku s vysokým obsahem masa a nízkým obsahem tuků.


publikováno: 11. 10. 2021, v rubrice Rodina
Štítky: kočka

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+