Kód Enigmy prolomen. Film nominovaný na osm Oscarů se líbí i VIP | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Kód Enigmy prolomen. Film nominovaný na osm Oscarů se líbí i VIP

29. 1. 2015

Slavnostní premiéra americko-britského filmu Kód Enigmy nadchla všechny příznivce dech beroucích životopisných dramat. Tématiku válečného hrdiny, stíhaného za sexuální orientaci, jemuž se podařilo prolomit šifrovací kód německé armády a zachránit tak miliony životů, si nenechali ujít ani slavné české tváře.

VIP na premiéře

Na slavnostní předpremiéře filmu nominovaného v osmi katergoriích na cenu Oscar nesměly chybět ani známé tváře českého showbyznysu jako například moderátorka Emma Smetana s přítelem Jordanem Hajem či zpěvák Pavel Vítek s Janisem Sidovským. „Z filmu jsem nadšená a především ze ztvárnění hlavního hrdiny. Věřím, že Benedict Cumberbatch si odnese za tuto roli Oscara,“ uvedla Emma Smetana. Na film dále dorazili aktuálně volná modelka Dominika Mesarošová, herečka Bára Mottlová, moderátor Petr Vojnar, modelka Veronika Chmelířová Procházková, producent Vítek Pokorný či herec Stanislav Majer.

Neoslavovaný hrdina

Film vypraví o jednom z nejpozoruhod­nějších a zároveň neoslavovaném hrdinovi druhé světové války, jenž se zasloužil o rozluštění kódu legendárního nacistického šifrovacího stroje a urychlil tak konec druhé světové války dle odhadů o dva roky, čímž zachránil několik milionů životů. Profesor Alan Turing vedl tým vědců, kteří rozluštili kód Enigmy, a později položil základy moderní informatiky. Během svého života byl jako gay pronásledován, souzen a čekal jej zničující proces. Jeho válečné zásluhy a úsilí však byly chráněny státním tajemstvím, a tak se o nich nesměl nikdo dozvědět. Nakonec byl odsouzen k chemické hormonální léčbě, která mu znemožňovala pracovat. Zemřel jako jednačtyřicetiletý v roce 1954 vlastní rukou.

V očekávání filmových cen i prvních potomků

Kromě excelentního Benedicta Cumberbatche se mohou diváci těšit na nastávající maminku Keiru Knightley, Marka Stronga, Charlese Dance či Matthea Goodese. S trochou nadsázky bychom mohli říct, že tvůrci byli během příprav filmu velmi plodní. Nejen že jejich práce byla nominována na několik Zlatých globů a Oscarů, ale oba hlavní hrdinové (Keira a Benedict) se aktuálně ve svém soukromém životě chystají na zcela nové role, a to role prvorodičů.


publikováno: 29. 1. 2015, v rubrice Rodina
Štítky: akce, film, VIP, zábava

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+