Královna děsu aneb Panická porucha | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Královna děsu aneb Panická porucha

10. 11. 2020
Soutěž byla ukončena.

Správná odpověď: Ediční řada knih nakaldatelství Vyšehrad, které chtějí změnit pohled na psychické problémy, se nazývá Destigma.

Výherci: Karla Balejová, Bohuslava Valová,Martin Hlavica

Panická porucha přichází bez výstrahy a postihuje lidi různých povah i profesí, kteří ji zprvu považují za příznak jiných chorob. Jak se dá tato nemoc duše léčit? Co způsobuje panické ataky? A jak se žije s neustálou hrozbu, že vás zachvátí nepředstavitelný strach a úzkosti? O tom vypovídají v knize Královna děsu aneb panická porucha, která vychází v nakladatelství Vyšehrad, renomovaný psychiatr Radkin Honzák. Vyzpovídají se i známé osobnosti s touto diagnózou, které si k rozhovoru přizvali publicisté Agáta Pilátová a Aleš Cibulka.

Nový pohled na psychické problémy

Kniha Královna děsu aneb panická porucha se za přispění známých osobností snaží změnit pohled na psychické problémy různého typu. Tento v pořadí již druhý svazek je věnován panické poruše – diagnóze, která často navazuje na syndrom vyhoření, nebo se s ním prolíná. Autoři vyzpovídali populární osobnosti, které mají s touto diagnózou své zkušenosti, například Věru Martinovou, Ivu Pazderkovou, Pavla Ráže a Petru Špalkovou. Kromě úvodní studie a komentářů zkušeného psychiatra Radkina Honzáka kniha obsahuje také jeho úvahu na aktuální téma: Panika v čase koronaviru. Kniha je v pořadí již druhým svazkem ediční řady Destigma, která se za přispění známých osobností snaží změnit pohled na psychické problémy různého typu.

Zpovědi známých osobností

„Je to obrovská náhlá úzkost, ataka toho největšího strachu, a to strachu o váš život. Často ani člověk neodhalí konkrétní spouštěč. U mě je třeba hodně vysoká pravděpodobnost, že se mi to stane ve výtahu. Jindy jdu po ulici, subjektivně ani objektivně necítím nic, co by ve mně vzbuzovalo úzkost, a najednou to přijde. Čili ten důvod není vždycky známý. Při záchvatu se mi najednou hodně těžko dýchá, brní mě ruce i nohy, mám rozostřené vidění, závratě, polije mě studený pot, a vůbec nejhorší je ten intenzivní pocit, že každou vteřinu zemřu.“ Iva Pazderková

„Najednou se ti sevře hrdlo, začne ti tlouct srdce a myslíš si, že během chvilky dostaneš infarkt – během té chvíle jsem kdysi dokázala i omdlít. Nevěděla jsem, co se se mnou děje, tak jsem nejdřív chodila po nejrůznějších vyšetřeních. Svalovalo se to na únavový syndrom, na nízký tlak, kterým jsem celý život trpěla, a až hluboce po revoluci jsem se konečně dozvěděla, že jsou to právě ony panické ataky.“ Věra Martinová

  • K aktuálním otázkám se Radkin Honzák trefně vyjadřuje na blogu na www.aktualne.cz.

Nápovědu na soutěžní otázku hledejte ZDE

Soutěžní otázka

Jak se nazývá ediční řada knih nakaldatelství Vyšehrad, které chtějí změnit pohled na psychické problémy, jako je syndrom vyhoření, deprese, různé typy závislostí či poruchy příjmu potravy?

a) Duševní zdraví

b) Destigma

Tři výherci, kteří do 23. 11. 2020 správně odpovědí na soutěžní otázku, obdrží knihu Královna děsu aneb Panická porucha. Odpověď zasílejte na soutez@trendyzdravi.cz s označením královna.

  • Odesláním mailu s odpovědí do soutěže na webu Trendy zdraví dáváte souhlas k uchování vašich osobních údajů za účelem losování. Po losování budou vymazány.

publikováno: 10. 11. 2020, v rubrice Rodina
Štítky: prevence, psychika

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+