Malé Japonsko v botanické | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Malé Japonsko v botanické

16. 6. 2023

V Botanické zahradě hl. m. Prahy se opět koná od 16. do 25. června Festival bonsají a japonské kultury. Během výstavy se představí téměř 100 tvarovaných stromků, návštěvníci budou moci obdivovat bonsaje z vlastních sbírek botanické zahrady, ale i od pěstitelů ze Slovenska, Německa, Polska a Litvy. Přehlídka včetně mezinárodního trienále, které se v České republice koná jednou za tři roky, je organizována ve spolupráci s Českou bonsajovou asociací. V průběhu festivalu asijského umění mohou návštěvníci přihlížet tvarování stromů, chybět nebudou ukázky japonských bojových umění ani speciality japonské kuchyně.

Přehlídku bonsají s kulturním festivalem zahájí japonský velvyslanec, Jeho Excelence Hideo Suzuki, který rovněž převzal záštitu nad celou akcí a patronem výstavy se stal zpěvák Mirai Navrátil. V rámci výstavy se představí i významné bonsajové osobnosti. Mimořádným hostem bude mexický pěstitel a demonstrátor Enrique Castaño. Zájemci si mohou bonsaje a další rostliny na místě zakoupit. Výstava bude v letošním roce opět soutěžní, kromě odborné poroty budou moci tu nejlepší bonsaj vybrat i sami návštěvníci.

Botanická zahrada Praha připravuje v pořadí již osmáctý ročník výstavy bonsají

„V letošním roce bude přehlídka bonsají mimořádná a s širokým mezinárodním zastoupením. V rámci výstavy se představí téměř stovka krásných bonsají od pěstitelů z Česka, Slovenska, Německa, Polska, ale i Litvy. Nebudou chybět ani cenné exempláře ze sbírek naší botanické zahrady. Naše zahrada v letošním roce bude také poprvé hostit trienále, které se v ČR koná jednou za tři roky. Jenom v rámci trienále se představí 45 nejlepších bonsají, dalších stovka stromků bude k vidění v rámci samotné výstavy. Velmi mě těší, že záštitu nad letošním ročníkem opět převzal japonský velvyslanec v Praze Jeho Excelence Hideo Suzuki, který se spolu se svou chotí zúčastní slavnostního zahájení. Návštěvníkům během dvou týdnů představíme i japonskou kulturu a umění,“ uvedl Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Zažít Japonsko v Troji

Festival nabídne i bohatý doprovodný program. Návštěvníci se mohou těšit na čajový obřad školy Urasenke s možností ochutnávky šlehaného čaje matcha. Připravené jsou komentované prohlídky japonských mečů a ukázky bojových umění. Malí i velcí se mohou zúčastnit workshopů a vyzkoušet si například malování na textil a keramiku nebo malování tradičních japonských panenek kokeshi či skládání origami. Nebude chybět bubenické vystoupení skupiny Wadaiko yosa-yosa nebo originální tanec gejš. Na své si přijdou i milovníci japonské kuchyně, ochutnají sushi, tradiční čaj matcha či zmrzlinu s netradičními příchutěmi. V rámci festivalu odborníci předvedou tvarování bonsaje s použitím profesionálních technik a materiálů. Zájemci také budou mít možnost bonsaje a další rostliny, například masožravé, na místě zakoupit.

Bonsajové trienále po třech letech v Praze

Součástí letošního Festivalu bonsají a japonské kultury je bonsajové trienále, které se uskuteční od 23. června do 25. června ve spolupráci s Českou bonsajovou asociací. Jde o prestižní mezinárodní přehlídku nejlepších bonsajistů z Česka, Německa a Polska. V Česku se tato přehlídka koná jednou za tři roky. Z každé země se může přihlásit pouze 15 stromů a každý pěstitel může vystavit pouze 1 stromek. Vybírají se tedy opravdu ty nejlepší z nejlepších. Součastí trienále budou rovněž stánky a prezentace bonsajových asociací jednotlivých zemí a společná demonstrace tvarování zástupců těchto asociací. Trienále a přehlídka těch nejlepších bonsají bude k vidění ve výstavním sále v nově otevřeném návštěvnickém areálu v srdci botanické zahrady. Slavnostní vyhlášení vítězů soutěžní přehlídky proběhne v sobotu 24. června.

  • Botanická zahrada je otevřena každý den od 9 do 19 hodin, skleník Fata Morgana je vždy v pondělí uzavřený. Základní vstupné činí 180 Kč, on-line lze vstupné pořídit za zvýhodněnou cenu 150 Kč. Podrobné informace o akcích Botanické zahrady Praha najdete na stránkách www.botanicka.cz/…-nasich-akci.

publikováno: 16. 6. 2023, v rubrice Rodina
Štítky: akce, zábava, zahrada

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+