Na Štědrý den se bude opět rozlévat primátorská rybí polévka | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Na Štědrý den se bude opět rozlévat primátorská rybí polévka

22. 12. 2023

Potřebné, Pražany i návštěvníky metropole čeká na Štědrý den na Staroměstském náměstí příjemná tradice. Naběračky se opět ujme pražský primátor se svým týmem, aby společně nabídli typický sváteční český pokrm – rybí polévku. Organizátoři připravili 2000 porcí tradičního štědrovečerního pokrmu. Polévku podle originálního receptu kuchařů organizátora trhů, společnosti Taiko, mohou přijít zájemci ochutnat 24. prosince od 11 hodin.

Před pódium na Staroměstském náměstí může přijít polévku ochutnat až do vydání zásob každý.

Na tradici se těší primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda. „Dobré tradice ctím a rozlévání ‚primátorské polévky‘ mezi ně nepochybně patří, těším se na to i letos. Hlavní město myslí i na lidi v nouzi, a to nejen o Štědrém dni. A jako další tradici bych zmínil vánoční trhy, které jsou i letos ozdobou centra metropole. Co se mých rodinných tradic týká, mezi ně patří držení půstu až do večeře. Jediný, kdo má výjimku, je hlava rodiny – což jsem v tuto chvíli já, která si může dát rybí polévku. Večer si to pak ale všichni vynahradíme,“ říká Bohuslav Svoboda.

Rybí polévku vařilo 6 kuchařů ze 1500 kilogramů surovin

Tradiční rybí polévku vaří tým kuchařů společnosti Taiko již několik let podle originálního receptu. Kromě 260 kilogramů kaprů, kteří letos opět pochází z českých rybníků, do ní zpracují 130 kilogramů zeleniny, především mrkve, celeru a petržele, 40 kilogramů cibule, 90 kilogramů hladké mouky, 65 kilogramů másla a 60 litrů smetany. Nechybí originální koňak a karamel pro zvýraznění chuti, ani osmažené krutony na másle.

Program na Staroměstském náměstí pokračuje i během svátků. Na Štědrý den vystoupí na pódiu již tradičně pěvecký sbor Vox Pragae, orchestr Praga Sinfonietta a sólisté, kteří zahrají Českou mši vánoční „Hej mistře“ Jakuba Jana Ryby. V pondělí od 16 hodin čeká na děti sváteční pohádka.

Podrobný program na Staroměstském náměstí na vánoční svátky:

24.12.2023

11.00 – 13.00 – Rozlévání vánoční rybí polévky

21.00 – 22.00 – Česká mše vánoční „Hej mistře!“, Jakub Jan Ryba – účinkuje smíšený pěvecký sbor Vox Pragae, orchestr Praga Sinfonietta a sólisté Lucie Silkenová soprán, Štěpánka Andělová alt, Ondřej Benek tenor, Martin Matoušek bas, Jakub Zicha varhany, diriguje Miriam Němcová

www.trhypraha.cz


publikováno: 22. 12. 2023, v rubrice Rodina
Štítky: akce, Vánoce

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+