Nadační fond Umění doprovázet již 10 let pomáhá českým hospicům | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Nadační fond Umění doprovázet již 10 let pomáhá českým hospicům

6. 7. 2016

Přestože každého se toto téma týká, o smrti se v naší společnosti příliš nemluví. Jsou však tací, pro které je pomoc umírajícím posláním a náplní života. Mezi ně patří i paní Hana Haráková, předsedkyně správní rady a zakladatelka Nadačního fondu Umění doprovázet, který už 10 let pomáhá českým lůžkovým i mobilním hospicům.

Nadační fond Umění doprovázet

Byl založen v červenci roku 2006 a v průběhu své existence poskytl českým hospicům téměř 3,7 milionu korun. „Snažíme se získávat finanční prostředky jak pro již fungující hospice, tak pro nově vznikající. Od roku 2011 jsme naši pomoc rozšířili i na domácí hospicovou péči, která umožňuje těžce nemocnému člověku prožít poslední dny svého života v domácím prostředí, mezi svými nejbližšími,“ říká zakladatelka fondu Hana Haráková.

Kromě finanční a materiální pomoci stávajících a nově vznikajících hospiců podporuje nadační fond také projekty zaměřené na vzdělávání odborného personálu v oblasti hospicové a paliativní péče a projekty přispívající ke zlepšení informovanosti veřejnosti o těchto zařízeních. Více informací je možné najít na stránkách www.umenidopro­vazet.cz.

Celkem 16 lůžkových hospiců

Přestože hospice v České republice fungují již od poloviny 90. let, povědomí o jejich existenci ve společnosti je stále nedostatečné a to zejména v oblastech, kde hospice zatím chybí. „V současné době v České republice funguje celkem 16 lůžkových hospiců, které aktuálně provozují přes 90 % potřebných lůžek u nás (dle Světové zdravotnické organizace, která doporučuje alespoň 5 hospicových lůžek na každých 100 tisíc obyvatel). Pokrytí území České republiky dosažitelnou specializovanou péčí je však velmi nerovnoměrné. Ve většině krajů již sice stojí lůžkový hospic (chybí pouze v Karlovarském kraji a na Vysočině), ale mobilní hospicová péče ještě stále není všeobecně dostupná a navíc není hrazena z veřejných prostředků,“ upozorňuje Hana Haráková.

Jedním z mnoha projektů Nadačního fondu Umění doprovázet je také provoz poradenské linky pro těžce nemocné, jejich rodiny a blízké, která funguje na telefonním čísle 604 414 346 již od roku 2013. „Informovanost občanů o nabídce a dostupnosti kvalitní hospicové péče je velmi malá,“ vysvětluje Hana Haráková. „V průběhu naší dlouholeté působnosti v oblasti podpory českých hospiců se stále setkáváme s případy, kdy se potřební o hospicové péči dozvěděli pozdě či s těmi, kteří jsou v terminálním stadiu nemoci hospitalizováni v neadekvátním zařízení (např. na akutních lůžkách či v léčebnách dlouhodobě nemocných) nebo jsou v těchto zařízeních a přitom by mohli využívat domácí hospicovou péči," sděluje zakladatelka. „Naše poradenská linka, působící pro celou republiku, poskytuje snadno dostupnými metodami (telefonicky, e-mailem, osobně) kvalitní informace důležité pro řešení situace, v níž se těžce nemocní nebo jejich blízcí ocitli,“ dodává.

  • Nadační fond Umění doprovázet je od roku 2009 členem Asociace nadačních fondů Fóra dárců, v roce 2012 získal jako jeden z prvních nadačních fondů v ČR „Známku kvality“ udělenou Fórem dárců, kterou v loňském roce opět obhájil.

publikováno: 6. 7. 2016, v rubrice Rodina
Štítky: senior, úmrtí

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+