Nečekaně pestrá příroda u Prahy kolem Radotína | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Nečekaně pestrá příroda u Prahy kolem Radotína

21. 7. 2023

Pouhých dvacet minut od centra Prahy najdete nečekaně pestrou přírodu, která je zvlášť teď v létě díky rozkvetlým loukám překrásně barevná i plná života. Místo, o které se stará spolek Pražská pastvina představuje Prokop Pithart v dalším dílu seriálu Na dosah.

Překvapivě autentickou přírodu najdete v přírodní rezervaci Radotínské údolí

„Je to taková mozaika stepních, lesních a vlhkomilných biotopů. Proto se tu vyskytuje celá řada zajímavých druhů rostlin i hmyzu. V okolí potoka pak najdete kopretinové louky,“ popisuje Vojtěch Koštíř ze spolku Pražská pastvina.

Nejcennější pražská příroda

Radotínské údolí najdete na jihozápadním okraji Prahy, v okolí soutoku Radotínského a Mlýnského potoka mezi Zadní Kopaninou, osadou Cikánka, Kosoří, a Chotčí. Je považované za nejcennější pražskou přírodní rezervaci, protože se tu nachází až 600 druhů rostlin. Jeho část dokonce leří v Chráněné krajinné oblasti Český kras.

Je to tu nejen krásné na pohled, ale také tu člověk zjistí, jak příroda vlastně funguje a co potřebuje, aby byla podobně bohatá. „Máme tu i sad a vlastní včelstva, protože právě díky včelám se člověk může dostat do nitra poznávání přírody. Pořád ale platí, že pokud by včel v krajině bylo až moc, také to nebude dobře, protože by vyzobaly všechen nektar, který potřebují i další druhy hmyzu,“ upozorňuje Koštíř.

Staňte se součástí

Nemusíte sem přitom vyrazit jen na návštěvu a procházku. Abyste pronikli ještě blíž, přihlaste se na jednu z brigád, které tu pro veřejnost pořádají každý víkend. Jednu z aktivit si vyzkoušel i filmař a fotograf Prokop Pithart v seriálu Na dosah, který natáčí pro českou Toyotu, jejímž je ambasadorem.

Při své návštěvě Radotína bylo potřeba přesunout stádo koz a ovcí na nové místo. Stanoviště a pastviny je totiž třeba pravidelně střídat, aby se na nich tráva udržela a příroda se tu dokázala obnovovat.

Pražská pastvina proto nechává zarůstat již spasené plochy, osazuje je keři a tímto způsobem místo udržuje a postupně rozšiřuje. Na křovinaté zarůstající louce, kde se stádo obvykle pase, můžete spatřit také mnoho druhů ptactva. Během procházky pak navíc narazíte i na řadu historických mlýnů, z nichž nejzachovalejší je Taslarův a Maškův.

„Mám radost, že tu v okolí jsou lidé, kteří podporují biodiverzitu, a že se nám díky nim daří vytvářet zdravou a pestrou krajinu,“ uzavírá Vojtěch Koštíř.


publikováno: 21. 7. 2023, v rubrice Rodina
Štítky: cestování, příroda, výlet

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+