Nevíte si rady s výběrem dárků? | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Nevíte si rady s výběrem dárků?

3. 12. 2013

DÁRKOLOGIE vám pomůže při výběru ideálního dárku pro vašeho partnera. Zařaďte potenciálního příjemce dárku k jednomu z pěti typů podle „dárkové typologie“ a získejte několik užitečných rad. Kritériem pro úspěšné obdarování je podle DÁRKOLOGIE odhalení přání, očekávání a tužeb obdarovaných. Pro dárce je tedy důležité zjistit, jestli partner, kterého se chystá obdarovat, je Lichotkomil, Činolásek, Tulimílek, Spoluchvílek nebo Dárkorád.

Typologie dárkotypů

„Téma nákupních rádců je oblíbené, ale bohužel také trochu okoukané. Věříme, že originálním pojetím, založeným na psychologickém dotazníku a následné originální typologii pěti „dárkotypů“ se aplikace Slevomatu výrazně odliší od konkurenčních dárkových rádců a získá si srdce našich uživatelů,“ říká Peter Irikovský, ředitel Slevomatu. „Slevomat je díky rozsáhlé nabídce zážitků, zboží a módy ideálním místem pro nákup vánočních dárků. Způsob nakupování umožňuje také bleskové pořízení voucheru nebo dárkové poukázky na nákup libovolného zboží v situaci, kdy řešíte nákup dárku na poslední chvíli. Díky online platbě můžete dárek pořídit prakticky během několika vteřin a dárkovou poukázku či voucher už stačí jen vytisknout a s pomocí dárkového rádce na Slevomatu vymyslet, jak dárek kreativně zabalit či předat obdarovanému,“ dodává Peter Irikovský.

Pozor na záměnu vlastní touhy za partnerovu

„V láskyplném vztahu jsme se svým protějškem uzavřeli nepsanou dohodu o vzájemném naplňování potřeby milovat a být milován. Proto, ať jste ve vztahu pár týdnů nebo mnoho let, doporučuji se na chvíli zastavit a podívat se, jak svému partnerovi či partnerce lásku projevujete, jaké projevy od vás očekává a jak vám lásku projevuje. Můžete přitom totiž zjistit, že se ve svých představách o projevech lásky dost lišíte. A tyto rozdíly mohou být překvapivé,“ říká psycholožka Nina Schautová, která se na přípravě dárkového rádce Slevomatu podílela jako odborná konzultantka. „I když se s nejlepšími úmysly snažíte vcítit do svého protějšku, představujete si, jaké by bylo pro vás dostat takový dárek, můžete snadno přání vašeho protějšku přehlédnout nebo vlastní touhy zaměnit za jeho. Přitom, zkoumání možností projevů lásky může být dobrodružstvím, které se vašemu vztahu dlouhodobě vyplatí,“ dodává Nina Schautová.

Lichotkomil

Pro lichotkomily je důležité, aby často slyšeli, že je má někdo rád a že jsou pro vás důležití. Správně zvolená pochvala nebo projev ocenění je pro lichotkomila tím největším dárkem. Řekněte mu, že mu to sluší, co se mu povedlo a co na něm obdivujete a bude se vznášet v sedmém nebi.

Tipy pro lichotkomily:

 • Na dárek připojte ručně psaný vzkaz, kam jim napíšete, jak moc vám na nich záleží.
 • Věnujte dárek, který jim zaručí vaši pozornost a vlídné slovo. Romantické večeře, privátní sauna nebo víkendový pobyt.
 • Tričko nebo hrnek s popiskem „nejlepší táta“ apod.

Činolásek

Pro činolásky je nejdůležitější vědět, že jste pro ně udělali něco přímo vy sami. Vynaložené úsilí a snaha má větší hodnotu než dárek samotný. Pomozte jim s nějakou jejich povinností a jejich srdce budete mít u nohou. Uvařte jim oběd, nebo objednejte vánoční úklid od profesionála. I nádobí, umyté ve správnou chvíli je pro ně důkaz lásky.

Tipy pro Činolásky:

 • Potěší je vlastnoručně zabalený dárek, i když nebude vypadat úplně dokonale.
 • Fotoprodukty, které jste sami připravili – fotoknížky nebo fotokalendáře s popisky.
 • Dárek, který je potřeba vlastnoručně poskládat nebo složit – nezapomeňte jim u toho pomáhat!

Tulimílek

Tulimílci upřednostňují fyzický kontakt. Svou lásku jim nejlépe dokážete dotekem. Potěší je pořádné objetí i chycení za ruku pod vánočním stromečkem. Přitulte se a užívejte si, jak dobře vám spolu je.

Tipy pro tulimílky:

 • Až budete předávat dárek, obejměte se nebo přitulte.
 • Potěší dovolená na pěkném místě, kde budete mít spoustu času na tulení či škrábání na zádech.
 • Masáž patří mezi nejpopulárnější dárky, a tulimílci si jí cení ještě o něco víc.

Spoluchvílek

Spoluchvílci nejvíce ocení, když s nimi budete trávit čas. Věnujte jim veškerou svou pozornost a budou v sedmém nebi. Zrušená schůzka, odbývání a nedostatek společně stráveného času je dokáže zklamat a ranit. Naslouchejte jejich snům a přáním, právě to potřebují k tomu, aby se cítili opravdu milováni.

Tipy pro spoluchvílky:

 • Co takhle nějaký pěkný společný zážitek? Plavba lodí nebo let balónem…
 • Užijte si společně pobyt, kde bude mít váš spoluchvílek jistotu, že se budete věnovat pouze jemu.
 • Společenská hra, která zaručí, že spolu prožijete chvilky plné zábavy.

Dárkorád

Dárkorád miluje, když jej malými a osobními dárečky zahrnujete pravidelně. Vzpomeňte si, o čem naposledy váš dárkorád mluvil, jaké vyslovil přání, a budete za hrdinu. Pokud stále nevíte, vsaďte na dárek, který bude odkazovat na společně prožité chvilky. Dárkem koupeným na poslední chvíli ho zaručně raníte.

Tipy pro dárkorády:

 • Jaké mají koníčky a co by k nim potřebovali?
 • Módní doplněk v barvě, kterou často nosí nebo módní kousek, o kterém v poslední době mluvili.
 • Co takhle vzpomínka na důležitou společnou chvíli? Fotokniha ze svatební cesty nebo dovolené či fotoplátno s obrázkem místa, kde jste se poznali.

Dárkový rádce na www.slevomat.cz vám kromě odhalení „dárkotypu“ poradí také jak dárek zabalit či předat, aby se radost z darování znásobila.


publikováno: 3. 12. 2013, v rubrice Rodina
Štítky: dárek, mládež, nákupy, partnerství, Vánoce

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+