Nezamykejte svá srdce, zamkněte raději zámeček | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Nezamykejte svá srdce, zamkněte raději zámeček

13. 2. 2014

Mnohými opěvovaný i nenáviděný svátek všech zamilovaných, den svatého Valentýna, je tady. Kromě večeře při svíčkách, procházky podél řeky, zamilovaných psaní a tuctu růží k němu patří neodmyslitelně i pomyslné zamknutí lásky pomocí zámečku. Romantické gesto, které má překvapivě dlouhou tradici.

Kněz Valentýn tajně oddával

Na počátku valentýnského kultu lásky stojí paradoxně zloba římského císaře Claudia II. Ten zakazoval svým vojákům sňatek, jelikož ženatí muži často odmítali válčit a když už do války šli, odváděli prachbídný výkon. Kněz Valentýn, kterému se mladých zamilovaných zželelo, začal milenecké páry tajně oddávat. Pochopitelně zcela v rozporu s císařovým nařízením. Byl však odhalen, uvrhnut do žaláře a později nemilosrdně popraven.

Zámečkový kult

Některé prameny tvrdí, že jeho poprava se odehrála na mostě Milvio, klenoucím se v Římě nad řekou Tiber. Právě tuto část legendy uvedl do širšího povědomí spisovatel Frederic Moccia, autor románu Chci tě. Hlavní hrdinové v něm stvrdili svou lásku zamknutím zámečku na počest svatého Valentina právě na tomto mostě. A zámečkový kult byl na světě.

Již ve staré Číně

Existuje mnoho valentýnských tradic ale tradice zamknutí zámečku a pomyslné stvrzení lásky patří zřejmě k těm nejstarším a sahá mnohem dál do historie nežli první vydání Mocciova románu v roce 2006. Například již ve staré Číně byly duše zavírány do malých kovových krabiček a klíč odhozen do mlhavého hlubokého údolí pohoří Huangshan, kde skály mají tvar lidí i zvířat, jakoby tím vzdávaly hold všem duším, od nichž mají klíč.

Nada a Rejla

Moccia však není jediný, kdo si přisvojuje vznik novodobé zámečkové tradice. Zásluhy na ní může mít také srbská básnířka Desanka Maksimović, která ve své básni Motlitba za lásku oprášila příběh slečny Nady a vojáka Rejli. Ten se podle pamětníků stal za První světové války. Nada a Rejla spolu měli hluboký vztah. Když bylo jasné, že Rejla bude povolán na frontu, zpečetili svou lásku visacím zámkem zamknutým na zábradlí vesnického mostu. Zvyk se v místní komunitě ujal mezi mladými milenci, které stihl stejný osud a válka je rozdělila. Pro úplnost legendy nutno dodat, že Nadě nakonec zámeček nepomohl – Rejla zůstal ve světě a našel si lásku novou, zatímco Nada se utrápila smutkem.

Most lásky na Kampě

Mosty lásky, jak jsou většinou nazývány, se poměrně rychle staly fenoménem po celém světě a můžeme je nalézt téměř v každém větším městě. Svůj most má i Praha – naleznete jej na Kampě u Velkopřevorského mlýna, poblíž Lennonovy zdi. I přesto, že zámky zde již byly několikrát památkáři odstraněny, prázdné zábradlí je impulsem pro další páry, aby svůj klíč po zpečetění lásky hodily do proudu zde tekoucí Čertovky.

Jaký pár, takový zámeček

Není bez zajímavosti, že právě období Valentýna každoročně zvedá poptávku po visacích zámcích. A výrobci vycházejí párům vstříc.České firmy dnes nabízejí visací zámečky s něžnými potisky, které jsou na Valentýna jako dělané. Zkrátka jaký pár, takový zámeček. A tradice se dále vyvíjí. Stvrzení lásky zavěšením zámečku se stalo natolik populárním, že jej využívají zamilovaní i mimo Valentýn. Zámečky s sebou berou na cesty mimo hranice své rodné země a nechávají je jako památku na místech, která navštívili. Samozřejmostí je pak společná fotografie spolu se zámkem, která se stane věčnou připomínkou společně strávených šťastných okamžiků.

  • barevné zámečky TOKOZ EMOTION žďárský TOKOZ, nejstarší česká továrna na zámky a kování, každý rok rozšiřuje svoji nabídku barevných zámečků řady TOKOZ EMOTION. "V období Valentýna sledujeme nárůst zájmu o menší visací zámky až od 15 %,“ uvádí produktová manažerka Jitka Vozábová s tím, že i letos jich budou po celé republice uzamčeny stovky.

• Třešňový zámeček CHERRY je pro citlivé páry. Nese v sobě hluboké poselství staré východní moudrosti a připomíná kořeny tradice uzamykání duší ze starověké Číny.

• Květinový zámeček FLOWER díky bílé barvě nepřehlédnete ani na tom nejpřeplněnějším mostu lásky. Optimistický potisk potěší všechny, kteří věří, že ve vztahu je čekají jen samé krásné věci.

• Neberete tradici zas tak vážně? Pro všechny neromantiky anebo páry s nadhledem je tu zámeček EMO.

Aneta Galisová


publikováno: 13. 2. 2014, v rubrice Rodina
Štítky: manželství, mládež, muž, partnerství, výzdoba

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+