Oblečte se virtuálně do oděvů z naší historie a cestujte časem | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Oblečte se virtuálně do oděvů z naší historie a cestujte časem

27. 4. 2023

Navštivte minivýstavu Od pravěku ke fraku v Domě U Zlatého prstenu v Týnské ulici v Praze. Prohlédnete si na ní 4 oděvy našich předků z mladší doby železné, období Karla IV., z 19. a také 20. století. Historické oděvy uvidíte nejen jako reálné exponáty, ale také v podobě digitálních modelů, které si budete moci virtuálně obléknout v magickém zrcadle a přenést se tak do časů minulých.

Pomocí snímací kamery a velkorozměrového monitoru si tak obléknete třeba dámské společenské šaty z taftu a tylu (salon Anna Masáková Praha). Magické zrcadlo zobrazí nejen samotnou osobu v originálních dobových šatech, ale i její pohyb v historické realitě – v tomto případě kolem roku 1900.

„Naše magické zrcadlo umožňuje vizualizovat na návštěvníkovi historické oblečení díky 3D rekonstrukci, která je založena na fotografiích a díky snímání tzv. hloubkovou kamerou. Ta nám umožňuje získávat 3D model v reálném čase,“ řekl spoluautor projektu dr. David Sedláček z katedry počítačové grafiky a interakce FEL ČVUT. Dodal, že tým aplikuje složitou geometrii oděvu a snaží se dosáhnout vzhledu, který co nejvíce respektuje původní oblečení.

Výsledky projektu mají zásadní význam pro dokumentaci stavu cenných textilních sbírek muzeí, které trpí při fyzické manipulaci a stárnou, i pro vzdělávací prezentaci badatelům a široké veřejnosti. Současně budou inovativně využitelné i v komerční oblasti prodeje textilu.

Na menším monitoru pak můžete sledovat osoby ve stejných oděvech při chůzi, tanci, za větru apod. Záleží, jak si jejich aktivity nastavíte.

Výstava potrvá minimálně 6 měsíců, přičemž se budou průběžně šaty měnit.

Výstava vznikla v rámci výzkumného projektu Virtuální digitální šatník, což je společný projekt MMP, CESNET, FEL ČVUT a PhotoRobot. Na unikátním magickém zrcadle pracoval pětičlenný tým z FEL ČVUT.

Kontakt pro bližší informace: www.muzeumprahy.cz


publikováno: 27. 4. 2023, v rubrice Rodina
Štítky: akce, historie, zábava

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+