Oslavte 17. listopad připomínkou významu svobody | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Oslavte 17. listopad připomínkou významu svobody

17. 11. 2022

Letos oslavíme již 33. výročí tzv. sametové revoluce. Po celé zemi se konají připomínkové akce k událostem 17. listopadu roku 1989, které předznamenaly pád totality. Václavské náměstí opět ožije v rámci Festivalu svobody a Retro muzeum nabídne nejnovější expozici. Edukativní projekt Svoboda není samozřejmost pod záštitou společnosti O2 se do oslav znovu aktivně zapojí.

Neseďte doma, přijďte na koncert

Chystá se hned několik akcí, které by neměly uniknout vaší pozornosti. Vyrazte ven a zapojte se do oslav i vy. Podobně jako vloni se výraznou součástí připomínkových akcí 17. listopadu stane Festival svobody na Václavském náměstí v Praze. Jako technologický partner ho znovu podpoří společnost O2. Vedle zajištění konektivity umožní také zasílání charitativních DMS. Festival kromě zajímavých interpretů přinese na podium na Václavském náměstí i diskusi na téma významu svobody a míru.

Co pro vás znamená svoboda?

Je důležité mluvit o svobodě především se současnou mladou generací. Mladí pod třicet let vyrostli v demokracii a svobodu berou jako přirozenou součást světa a svého života. Jsou to právě dnešní mladí, kterým je třeba neustále připomínat, jak křehká svoboda, ale i mír mohou být. Je vůbec možné určit, jakou cenu má mír? Svůj názor na to, co je svoboda, proč ji chránit, a jakou cenu pro ně má mír, budou moci vyjádřit všichni návštěvníci festivalu. Za podpory O2 projektu Svoboda není samozřejmost bude možné pomocí telefonu a po naskenování QR kódu a zaslat svůj názor na význam svobody. Ten se pak objeví na LED obrazovkách a spolu s dalšími doručenými vzkazy se stane součástí společného vizuálního díla.

Co jste si přáli před rokem a co dnes?

Úderem 17. hodiny odpoledne začnou přicházet stovky SMS všem, kteří se zapojili do loňské iniciativy Zpráva pro budoucnost, kterou přinesl Festival Svobody spolu s projektem Svoboda není samozřejmost. Přijdou jim vzkazy o tom, kým chtěli letos být nebo co by jako jednotlivci a občané České republiky mohli udělat pro to, aby byla naše společnost lepší. Nabízí se zamyšlení pro všechny, nejen pro ty, kteří si tuto zprávu pro své budoucí já poslali. Podařilo se vám vyplnit svá předsevzetí a plány? Změnil se pohled na význam svobody a demokracie během posledních 365 dnů? Zkuste se na chvíli zastavit a popřemýšlet, zda by SMS pro vaše budoucí já byla letos jiná než minulý rok.

Minulost obrazem i zvukem

Mladým lidem podle průzkumů chybí i přesnější představa o tom, jak to doopravdy vypadalo před rokem 1989. Bohužel ani ve školách často na výuku moderních dějin nezbývá dostatek času. Proto vznikl projekt Svoboda není samozřejmost společnosti O2, který propojuje technologie a edukativní prvky s cílem zábavnou formou v této oblasti vzdělávat. Letošní ročník oslav pádu totality není výjimkou. Proto se společnost O2 se svým projektem Svoboda není samozřejmost staly nově partnery Retro muzea.

Retro muzeum

„Máme radost, že jsme součástí smysluplných projektů a aktivit, které pomáhají mladé generaci pochopit naši nedávnou historii. Retro muzeum umožní dětem i jejich rodičům nahlédnout zpět do minulosti a dozvědět se více o době plné nesvobody,“ říká ředitel marketingové komunikace a brandu David Daneš, který přibližuje novinku – speciální telefonní linku. S tou se mohou návštěvníci setkat právě v Retro muzeu . „Připravili jsme telefonní linku, která posluchače přenese do doby před rokem 1989. Na vlastní uši si tak návštěvníci můžou vyslechnout, jak to tenkrát v Československu bylo třeba se sportem, svobodou vyznání nebo poslechem hudby. Je to další možná cesta, jak mladé generaci zajímavým způsobem představit téma svobody,“ dodává David Daneš.

Expozice muzea je na 2 500 metrech čtverečních rozdělena do 15 tematických okruhů, mapujících netradičním způsobem běžný život, design, trendy, ale i atmosféru a charakteristiku doby v tehdejším Československu. Pro mladé to bude jistě vtipné retro, pro starší vzpomínka na mládí. V každém případě pro všechny jde o důležitou připomínkou doby, kterou ukončil 17. listopad roku 1989 a která by neměla být zapomenuta.

www.svobodanenisamozrejmost.cz


publikováno: 17. 11. 2022, v rubrice Rodina
Štítky: akce

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+