Otevřeně o ženském alkoholismu | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Otevřeně o ženském alkoholismu

26. 3. 2021

Jak těžké je abstinovat v zemi, kde je pití společenská norma? O tom vypráví Michaela Duffková, autorka vítězného blogu Magnesia Litera 2019. V nakla­datelství Motto nyní vychází její kniha Zápisník abstinentky, ve které působivým způsobem otevírá tabu ženského alkoholismu. Navazuje tak na svůj loňský úspěšný debut s knihiu Zápisník alkoholičky. Duffková s nebývalou otevřeností líčí kritické momenty své abstinence, svěřuje se s čerstvou zkušeností dvojnásobné mámy a zveřejňuje také příběhy dalších abstinujících alkoholiků.

Detox a protialkoholní léčba je jako výstup na horu

Poté, co detox absolvujete, ještě zdaleka nemáte vyhráno. Nejdřív musíte bezpečně sestoupit do normálního života a pak vás už napořád čeká maraton zvaný abstinence. Michaela Duffková v knize Zápisník abstinentky vypráví o svém boji se závislostí. Jaké zažila zlomové momenty? Co se pro ni změnilo s narozením druhého dítěte? Jaký je střízlivý život abstinující alkoholičky?

Alkoholismus u žen na mateřské dovolené

Pozornost čtenářů si autorka získala zejména díky své absolutní otevřenosti – jako jedna z prvních prolomila tabu spojené s alkoholismem žen, konkrétně žen na mateřské dovolené, které jsou v souvislosti s rizikem alkoholismu jednou z nejvíce ohrožených skupin. V knize upozorňuje na to, že léčba a terapie je velké téma samo o sobě, protože vyléčený alkoholik de facto neexistuje, existuje abstinující alkoholik.

Centrum Alkos

Duffková také aktivně pomáhá v boji proti alkoholu a dalším návykovým látkám – je zakladatelkou a provozovatelkou nového pražského centra léčby závislostí Alkos, které se otevírá od června 2021.

„Centrum jsem se rozhodla založit před dvěma roky, když se mi zabil táta, který na léčbu dlouho čekal a nedočkal se, vzdal to. V kombinaci s tím, že jsem měla ze své vlastní léčby pocit, že by přece jen mohla být trochu jiná, to pro mě začal být jasný cíl. Chci, aby klienti a jejich blízcí dostali maximální možnou péči a podporu, a to včas – ideálně v řádu dnů, maximálně týdnů. Chtěla jsem, aby náš program byl pro klienty připraven perfektně, což stálo spoustu práce a konzultací s lidmi, kteří mají za sebou léčbu v různých zařízeních. Potřebovala jsem vše konzultovat s terapeuty, adiktology, psychiatrem a dalšími odborníky v oborech, které jsou součástí programu. Inspirovala jsem se i v zahraničí a až dnes, jsem si jistá, že je vše připraveno tak, abychom klientům dali z naší strany maximum. A budeme vše zdokonalovat dál, až uvidíme, co by klienti třeba ještě uvítali – to je myslím nikdy nekončící proces,“ prozrazuje Michaela Duffková.

Knihu chválí…

„Pití ženy je stále pro společnost mnohem citlivější téma, než by se mohlo zdát. Příběh Míši Duffkové je skvělým příspěvkem k destigmatizaci ženského alkoholismu a současně unikátní výpovědí o bolesti i naději.“ – prof. PhDr. Michal Miovský, Ph.D., přednosta Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN

„Milá Míšo, dovolte, abych Vám poděkoval. Za otevřenost, upřímnost, odvahu, vůli, vytrvalost a houževnatost, s níž jste se našla, tak bezvadná, jaká jste.“ – MUDr. Radkin Honzák, CSc., psychiatr

„Opravdovost a upřímnost tvoří z téhle knihy důležitý záchranný kruh pro ty, kdo v závislosti plavou nebo již okoušejí chuť abstinence.“ – Josef Formánek, spisovatel


publikováno: 26. 3. 2021, v rubrice Rodina
Štítky: alkohol, knihy

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+