Párová terapie novou kreativní formou
Téměř polovina manželství v Česku se do 15 let rozvádí, přičemž intenzita konfliktů narůstá nejvíc po narození dětí. Stále málo Čechů si ale v případě krize v manželství nechá pomoct a obrátí se na psychologa. Metod, jak s partnerstvím pracovat je přitom víc, než jen sedět před terapeutem a mluvit. Kreativní přístup nabízí například taneční terapie, se kterou slaví úspěchy pražská klinika NEO Centrum. Jde o jeden z nově rozvíjejících se terapeutických přístupů u nás.
Počátky taneční terapie
Počátky Tanečně pohybová terapie sahají už do roku 1920. Přesto v České republice poskytuje tuto formu pomoci pouze několik profesionálů. Profesní asociace TANTER jich eviduje necelou šedesátku. Taneční terapie přitom nabízí unikátní způsob, jak vrátit do konfliktních a nefungujících vztahů důvěru a konstruktivní dialog.
„Většina párů přichází na terapii ve fázi, kdy mají za sebou řadu neúspěšných pokusů o zlepšení společného fungování. Často se jedná o poslední šanci před rozvodem nebo rozchodem. Důvodem pro terapii jsou časté konflikty, nedostatek vzájemného porozumění, odcizení, nevěra a neschopnost společně řešit problémy,“ popisuje Mgr. Irena Pilařová, MBA, která se věnuje individuální terapii a párové taneční terapii v klinice NEO Centrum.
Během taneční terapie pracují odborníci v NEO Centru s rozvíjením vzájemného vztahu a důvěry i s příčinami současných problémů, jakými jsou nevyřešené konflikty s jedním z rodičů, nerealistická očekávání od partnera, který má za úkol saturovat neuspokojené potřeby, ošetřit zranění z dětství nebo nahradit nefungujícího rodiče. A hluboko pod tím vším je neláskyplný vztah k sobě samotnému.
Podle Ireny Pilařové je potřeba vztah a důvěru prožít, nestačí o nich jen mluvit, a to je přesně to, co taneční terapie poskytuje. „Během taneční terapie klienti prožívají společně nové situace. Vyjadřují se v nich pohybem, nikoliv slovy. Prožívají sebe i druhého skrze pohyb. Je to nezraňující a současně autentický a pravdivý způsob komunikace, sebepoznání a učení se vzájemnému respektu, budování vzájemné důvěry a vztahu,“ upřesňuje Irena Pilařová.
Terapeuti se často setkávají s tím, že se lidé stydí říct o pomoc. I tady přitom platí, že čím dříve začne pár problémy řešit, tím méně zraňujících zkušeností bude muset v budoucnu překonávat.
Zdroj: Sňatky a rozvody