Pohotovostní antikoncepce | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Pohotovostní antikoncepce

23. 11. 2017

Sexuální život vám může vedle příjemných zážitků přinést i obavy a nejistotu a zborcené plány do budoucna. Rodičovství s sebou nese hodně zodpovědnosti a pokud nejste ještě připravená, může vám pohotovostní antikonce ulehčit jeho plánování.

Když selže ochrana

Ačkoli se zodpovědně chráníte jiným druhem antikoncepce, neznamená to vždy stoprocentní ochranu před početím. Nejste-li Vy a Váš partner na rodičovství připraveni a ochrana selže, máte možnost situaci napravit.

Jde o čas

Ať už jedete na víkendový výlet nebo na dovolenou, může být v destinaci obtížné najít lékárnu. Obzvlášť v zahraničí bude problém dostat právě to, co potřebujete. Účinek se pomalu během tří dnů od rizikového styku snižuje a vám začíná boj o čas. „Přípravek je tím účinnější, čím dříve od nechráněného pohlavního styku ho užijete. Je lepší ho užít do 12 hodin, než čekat do třetího dne,“ říká gynekoložka MUDr. Kamila Nouzová.

Potrat na posledním místě

Potrat je zásah do těla, kterému je nejlepší se vždy vyvarovat. Měla by to být až poslední možnost, které můžete zabránit ve chvíli, kdy sáhnete po pohotovostní antikoncepci včas.

Partner „antiotec“

Ve chvíli, kdy k rizikovému styku dojde, přichází na řadu debata o následujících krocích s partnerem. Třeba Vás napadne, že společný život ve třech bude vítaná změna. Co když Vás ale překvapí partnerova negativní reakce, strach, nepřipravenost, anebo v krajním případě nezodpovědnost?

Dlouho vydrží, mnoho nestojí

Nejčastěji se na trhu setkáte s pilukami Escapelle a Postinor. Jejich doba trvanlivosti dosahuje 5 let od data výroby. Jsou snadno k sehnání v lékárnách, a to bez předpisu a dokládání průkazu totožnosti. Na pět let můžete mít klid v duši a zasáhnout i ve chvíli, kdy byste to nejméně čekaly.

  • Na www.escapelle.cz se můžete podívat, ve které lékárně zakoupíte a také zde najdete kalkulačku, která vám spočítá, kdy je ještě pilulka účinná.

publikováno: 23. 11. 2017, v rubrice Rodina
Štítky: antikoncepce

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+