Poznej brněnskou džungli! Vyzývá Hvězdárna a planetárium Brno | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Poznej brněnskou džungli! Vyzývá Hvězdárna a planetárium Brno

30. 4. 2021

I ve městech může být příroda pestrá a rozmanitá. Pojďme spolu ukázat celému světu, jaké krásy fauny i flóry skrývá Brno! Hády, Špilas, Kravák, Mariánské údolí – to všechno už znáte? A víte, že třeba na Lesné je spousta netopýrů a že u Kohoutovického potoka rostou orchideje? Ale často stačí vyrazit jen na zahradu nebo za dům, i tam se dá najít spoustu zajímavých úlovků. Na přelomu dubna a května se přitom můžete zapojit do celosvětové soutěže City Nature Challenge 2021, kterou u nás organizuje Hvězdárna a planetárium Brno!

Pojďte s námi prozkoumat brněnskou džungli. Je to takhle jednoduché:

  1. Vezměte chytrý telefon, stáhněte si do něj aplikaci iNaturalist.
  2. Zaregistrujte se.
  3. Vyrazte ven a s aplikací foťte rostliny a živočichy kolem sebe.

To je vše. Že nevíte, co jste zrovna objevili? Nevadí, aplikace iNaturalist vás sama navede. Možná budete překvapeni, co všechno lze najít v nejbližším parku, u vás na zahradě nebo třeba na náměstí v centru Brna.

City Nature Challenge 2021 je mezinárodní klání, ve kterém mezi sebou soupeří města po celém světě o co největší počet pozorování rostlin a živočichů. Letošní ročník se koná v termínu od pátku 30. dubna do pondělí 3. května 2021. Cílem hry je v těchto dnech zachytit co nejvíce živé přírody na území města Brna – s pomocí vašich mobilních telefonů a aplikace iNaturalist.

V Brně projekt organizují Hvězdárna a planetárium Brno, ZOO Brno, Moravské zemské muzeum, Mendelova univerzita v Brně, Přírodovědecká fakulta MUNI, ENVIROP, VIDA! science centrum, Muzeum Brněnska, BIOSKOP a Lipka, za podpory statutárního města Brna a Jihomoravského kra­je.

Minulý rok se přitom do soutěže zapojilo celosvětově 244 měst a více než 41 tisíc pozorovatelů, kteří dali dohromady přes 815 tisíc záznamů. Mezi nimi se podařilo nalézt 32 tisíc unikátních druhů, z toho 1300 velmi vzácných nebo ohrožených. Nejde jen o hru, dokonce na základě sbíraných údajů vznikají první vědecké práce! A jak jsme dopadli my? Brno se umístilo na skvělém 76. místě v počtu pozorovatelů.

  • Sledovat soutěž můžete na třech místech.

Na www.brnenskadzungle.cz, na www.facebook.com/brnenskadzungle

nebo www.instagram.com/brnenskadzungle.

Tam všude najdete nejen návod, jak se doklikat k aplikaci iNaturalist, tam všude budeme vyprávět příběhy o tajemné brněnské džungli.

Za Českou republiku se letos soutěže zúčastní také Praha a Uherské Hradiště.

  • K zapojení láká i Tomáš Matonoha v následujícím videu

publikováno: 30. 4. 2021, v rubrice Rodina
Štítky: akce, města, příroda

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+