Přijďte na konzultaci a vyšetření plodnosti zdarma | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Přijďte na konzultaci a vyšetření plodnosti zdarma

29. 5. 2023

Centrum reprodukční medicíny ISCARE i letos připravuje akci, která má za cíl zvýšit povědomí o problémech spojených s početím a poruchách plodnosti. Klinika nabízí vstupní konzultaci pro páry a vyšetření spermiogramu zdarma, bez předchozího objednání a bez žádanky od lékaře. Novinkou je možnost podstoupit vstupní prohlídku online. Zájemci mohou také přímo na klinice vyzkoušet AMH test plodnosti z krve, za zvýhodněnou cenu. Páry mohou navštívit kliniku společně každý všední den po dobu konání akce od 29. května do 9. června.

Věděli jste, že každý pátý český pár řeší problémy s početím?

Pokud se partneři více než rok snaží, a přesto se ženě nedaří otěhotnět, doporučují lékaři poradit se o reprodukčním zdraví, u párů starších 35 let pak lékaři doporučují přijít již po půl roce snažení. K včasnému řešení potenciální neplodnosti vybízejí každoročně akce, konané v rámci červnových Dnů plodnosti. V Centru reprodukční medicíny kliniky ISCARE v Praze bude proto od 29. května po dobu 14 dnů možné podstoupit vstupní konzultaci s lékařem a vyšetření mužské plodnosti – spermiogram – bez předchozího objednání a žádanky od lékaře.

Muži mají často obavy navštívit lékaře

Cílem akce pro veřejnost je především poukázat na to, že poradit se o svém reprodukčním zdraví není žádné stigma a čím dříve se na případné problémy s reprodukcí přijde, tím snáze se dají většinou řešit. Zejména muži mají často obavy navštívit lékaře. V rámci Dnů plodnosti mohou přijít oba partneři současně, od pondělí do pátku v čase od 10 do 15 hodin, kdykoliv jim to bude vyhovovat. Bez předchozího objednání a nutnosti doporučení praktického nebo jiného lékaře se mohou poradit bez ostychu a studu o tom, jaké problémy je trápí při cestě za jejich vlastní rodinou. Po vstupní konzultaci mohou ženy přímo na klinice podstoupit také test plodnosti z krve – AMH test lékařům ukáže ovariální rezervu ženy, která je jedním z ukazatelů její plodnosti. Muži mohou (za dodržení určitých pravidel) rovnou podstoupit také odběr vzorku pro vyšetření spermiogramu, ten zase lékařům ukáže stav mužské plodnosti. Všechna vyšetření tak v rámci akce Dny plodnosti mohou páry podstoupit v jeden den na jednom místě.

Na cestě k rodičovství je potřeba vždy vyšetřit oba partnery

„Potíže s otěhotněním trápí stále více párů, celou řadu z nich lze ale úspěšně řešit. Některá řešení ale vyžadují čas, proto čím dříve se na příčinu problémů přijde, tím lépe. Pokud se snažíte více než rok otěhotnět a nedaří se, neodkládejte konzultaci s lékařem,“ vysvětluje primář Centra reprodukční medicíny ISCARE MUDr. Jan Lacheta. „Zároveň je potřeba vyšetřit oba partnery. Snažíme se vždy vyhovět individuálním požadavkům a potřebám obou partnerů a zároveň najít nejvhodnější cestu k početí vlastního potomka,“ dodává primář Lacheta.

Pro podstoupení spermiogramu je jedinou podmínkou 2–5denní sexuální abstinence. Výsledky vyšetření jsou pak k dispozici během 2 hodin a je možné je sdělit telefonicky. „Spermiogram je nejjednodušší vyšetření, kterým vždy doporučujeme párům začít. Je neinvazivní, naprosto bezbolestné a může velmi rychle přinést spoustu odpovědí na otázky týkající se reprodukčního zdraví,“ dodává MUDr. Lacheta.

Pouze v rámci Dnů plodnosti je možné na klinice ISCARE podstoupit AMH – test plodnosti z krve za akční cenu 399 Kč. Normálně se cena tohoto vyšetření pohybuje kolem 800–1000 Kč. Anti-Müllerian hormon (AMH) je hormon produkovaný folikuly ve vaječnících, jehož hladina přímo souvisí s počtem těchto folikulů, tedy jakýchsi měchýřků, v nichž zrají vajíčka. Hodnota AMH je dobrým ukazatelem, zda je počet vajíček dostatečný a plodnost ženy optimální, nebo zda její schopnost otěhotnět již klesá. Je doporučeno, aby si hladinu AMH nechala zkontrolovat každá žena, která je starší 28 let a přemýšlí o odkladu mateřství. U přibližně 10 % žen dochází totiž ke ztrátě plodnosti dříve, a proto je dobré si včas ověřit, zda je pro ženu vhodné mateřství odsouvat na později. Je doporučováno AMH vyšetřit také u žen, které se již o těhotenství neúspěšně snaží. Odběr krve pro AMH test je možné podstoupit každý všední den v provozní době laboratoře mezi 7:00 – 15:00. K uplatnění akční ceny je potřeba platná žádanka vystavená gynekologem ISCARE, která bude vystavena při vstupní konzultaci nebo na vyžádání.

  • Dny plodnosti ISCARE probíhají od 29. května do 9. června 2023, kliniku na Praze 9 můžete navštívit každý všední den, od pondělí do pátku, v době od 10 do 15 hodin. Pokud se vám návštěva termínově nehodí nebo ji nestihnete, nabízejí lékaři ještě možnosti domluvit si online konzultaci zdarma.
  • Pro online konzultaci a další dotazy můžete kontaktovat recepci ISCARE. Kontakt najdete na webu www.iscare.cz

publikováno: 29. 5. 2023, v rubrice Rodina
Štítky: dítě, muž, plodnost, prevence, těhotenství

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+