Přijďte na unikátní výstavu dětských prací | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Přijďte na unikátní výstavu dětských prací

4. 5. 2012

Životní cestu člověka bez fantazie určují jiní a takový člověk je nesvobodný. Pro děti z dětských domovů, a nejen pro ně, je tedy výchova ke svobodě tou nejlepší ochranou před závislostmi všeho druhu. Výstava nazvaná příznačně Uměním ke svobodě, která se veřejnosti otvírá 4. května 2012 v Domě U Kamenného zvonu v centru Prahy, představí výsledky stejnojmenného projektu. Každým rokem vytvoří děti v tvůrčích dílnách, vedených umělci z různých oborů, jako jsou Petr Nikl, Jitka Štenclová, Jiří Bělohlávek, Matěj a Petr Formanovi, Čestmír Suška, Oldřich Hozman, Jiří Wald a mnoho dalších, množství rozmanitých artefaktů, které ale až doposud zůstávaly skryty zrakům veřejnosti. To se však v tomto výročním roce desetiletého pořádání letních pobytů mění právě díky výstavě Uměním ke svobodě. Celou přichystaly samy děti pod vedením zkušeného kurátora a architekta výstavy Jiřího Vovse. Výstava je otevřena denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin.

Uměním ke svobodě

Výstava je zároveň předehrou a neformálním otevřením rozsáhlé mezinárodní interaktivní výstavy Labyrint smyslů, která se uskuteční od 14. 6. do 30. 9. 2012 v hornorakouském Linci. Na ploše více než 6 000 m² zde budou prezentovány všechny výstavy z cyklu ORBIS PICTUS aneb…, který představuje druhou část činnosti občanského sdružení Audabiac. Jedná se o dosud nejrozsáhlejší výstavní projekt z tohoto cyklu, jenž je připravován pod koncepčním vedením Petra Nikla a koná se pod záštitou hejtmana Horního Rakouska Josefa Pühringera, místopředsedy vlády a ministra zahraničních věcí České republiky Karla Schwarzenberga a dalších politiků. Výstava Uměním ke svobodě se tak stává úvodem a neformálním otevřením jednoho z největších evropských kulturních projektů tohoto roku.

Občanské sdružení Audabiac

Více než deset let se toto sdružení systematicky věnuje práci s dětmi z dětských domovů, pro které organizuje celou řadu aktivit, zejména letní tvůrčí pobyty a další setkání v rámci projektu „Uměním ke svobodě“. Ten se zaměřuje na rozvoj tvůrčích schopností a dovedností dětí z dětských domovů, neboť jednou z nejdůležitějších schopností, již může dospělý člověk mít, je právě tvůrčí fantazie. Životní cesta člověka bez fantazie je dána směrem, který určují jiní a takový člověk je nesvobodný. Pro děti z dětských domovů, a nejen pro ně, je výchova ke svobodě tedy tou nejlepší ochranou před závislostmi všeho druhu.


publikováno: 4. 5. 2012, v rubrice Rodina
Štítky: akce, dítě, mládež, obrazy, pomoc druhým, výstava, zábava

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+