Proč maminku bolí hlavička? | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Proč maminku bolí hlavička?

1. 6. 2022

Každý zná situaci, kdy veškeré plány překazí zdravotní problém. Pro více než 300 tisíc Čechů nastane nejméně čtyřikrát do měsíce vinou záchvatu migrény. Nejčastěji jsou v produktivním věku a migréna zasahuje do života celé jejich rodiny – včetně dětí. Právě pro ně nemusí být snadné pochopit, co se s rodičem při záchvatu děje. Kmotrem knihy se stal zpěvák Dan Bárta.

„Narozdíl třeba od zlomené ruky, bolest hlavy není vidět. A tak mohou mít blízcí lidí s migrénou pocit, že svou bolest zveličují, aby se něčemu vyhnuli. Ve skutečnosti ale potřebují pochopení,” vysvětluje psycholog Radek Ptáček. Aby bylo pro rodiče s migrénou snazší situaci vysvětlit, vznikla knížka „Proč maminku bolí hlavička?“, která dětem hravou formou přibližuje, s jakou nemocí máma nebo táta bojují.

Autorka knihy Helena Beránková žije s migrénou od dětství

Své trampoty s bolestivým onemocněním bere autorka s nadsázkou, čerpá však také z mateřské zkušenosti. „Z legrace říkám, že mě bolí lebka. Ale pro děti rodičů s migrénou je důležité pochopit: každý záchvat jednou přejde a maminka nebo tatínek se budou opět usmívat. Moji kluci už vědí, co potřebuji – ztiší se, uvaří mi čaj a počkají, až mi zabere lék. Díky této nemoci vím, že když bude někomu z jejich blízkých špatně, dokáží se o něj postarat,“ popisuje svůj přístup, který promítla do knihy.

Příběh je o malém klukovi, který se těší na svoji oslavu – ale maminka dostane záchvat migrény. Najdou se v něm předškoláci, osloví však i starší děti. „Knížka je o vzájemném porozumění, snaze to nevzdat a vymyslet citlivé řešení pro obě strany. Aby byla pro děti atraktivní, obsahuje nejen poutavý příběh plný krásných ilustrací od Lindy Sáry Nollové. Ale také inspiraci na aktivity pro chvíle, kdy se jim rodič nemůže věnovat,“ vysvětluje Rýza Blažejovská z organizace Migréna-help, která knížku vydává. Rodiče se mohou v knize začíst do rozhovoru s autorkou. Popisuje v něm, jak se postupně s diagnózou migrény vyrovnala, co jí pomáhá zvládat záchvaty a jak o nich komunikuje se syny.

Kniha je k dostání na na e-shopu nakladatelství Por­tál

Organizace Migréna-help

Migréna-help je nezisková organizace, která podporuje osoby s migrénou a jejich blízké. Kromě vydávání publikací se věnuje poskytování poradenství, zprostředkování psychoterapie, koordinaci svépomocných skupin, šíření osvěty a dalším aktivitám, jejichž cílem je zlepšit život osobám s migrénou a jejich blízkým.

www.migrena-help.cz


publikováno: 1. 6. 2022, v rubrice Rodina
Štítky: knihy, migrena

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+