Recepty českých manažerek na pohodový podzim | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Recepty českých manažerek na pohodový podzim

23. 9. 2022

Před námi jsou podzimní měsíce, což s sebou přináší nejen ochlazení a úbytek denního světla, ale může způsobit i negativní dopady na naši náladu a rozpoložení. Děti se vrátily do škol a přichází nával pracovních a společenských povinností. S těmito problémy se potýkají i české manažerky, které ale mají pár tipů na to, jak se i v takovém období cítit v pohodě.

Jak se projevuje „podzimní deprese”?

Máte problém se donutit do nějaké aktivity, špatně se soustředíte a nemáte na nic náladu? Pak se může jednat o laicky řečeno „podzimní depresi”, která může mít vliv na naši fyzickou i duševní pohodu. Projevovat se může také únavou, podrážděností, větší chuti na sladké, ale třeba i nechuti se setkávat s jinými lidmi. Na vině může být právě zhoršující se počasí, méně slunečných dnů, a naopak nástup deštivého počasí a pracovních povinností.

I přes chmurné počasí je klíčové zůstat aktivní

„Příchod podzimu pociťuji hlavně s denním rytmem, kdy obvyklé vstávání do slunečného dne nahradí vstávání za tmy, Zároveň pro mne toto období představuje návrat do každodenní rutiny po krásném létě. S podzimem však přichází i nové nápady, na kterých pracuji, a to mě pohání kupředu,“ říká Jitka Chizzola, ředitelka D.A.S. pojišťovny právní ochrany. Jednou z osvědčených metod pro lepší náladu je také pohyb – ať už je to chůze v přírodě, běh, tanec, nebo třeba jóga. „Pohyb je pro mě důležitý v každém ročním období. Pomáhá mi srovnat si myšlenky a odreagovat se od náročného pracovního dne. Během roku je mým koníčkem číslo jedna golf a jízda na kole kdy mě pohled do zeleně vždy nabije novou energií. V případě, že není vhodné počasí, poslouží dobře i procházka, nebo dobrá knížka “ říká Jitka Chizzola.

Důležité je nezapomenout odpočívat

Bronislava Chudobová, ředitelka jazykové agentury Skřivánek, také vnímá změny spojené s novým ročním obdobím. „Změnu délky dne a teploty s příchodem podzimu pociťuji každý rok. Zároveň mám ale na tomto období ráda, že se všichni kolegové vrátí z dovolených a společně můžeme začít vzdělávat nové i stávající studenty, říká. Sama ale přiznává, že je během podzimních měsíců potřeba najít si čas i na relax. „Stále je pro mě důležité umět odpočívat. Pomáhá mi, když se zajdu podívat ven na podzimní krajinu. Poté se v prostředí domova schovám pod deku a otevřu novou knihu či zhlédnu oblíbený film,“ dodává Chudobová. Pomocníkem v pochmurných dnech může být také oblíbené jídlo, svit svíčky, šálek teplého čaje nebo voňavé kávy. Odpočinku pomáhá také obklopit se květinami a přírodními materiály nebo třeba útulnými doplňky v podobě polštářů či světelných řetězů, které zajistí příjemnou atmosféru.

Zhluboka se nadechnout a zůstat v klidu

Změny v náladě s příchodem podzimu pociťuje i Gabriela Kunstová, ředitelka marketingu Taste. Není to ale něco, co by ji vyvedlo z míry. „Na podzimu mě netěší jen stále kratší dny. Jinak jsem zvědavá na všechny výzvy, které přinese. Když čtu poslední dobou názory ekonomů o blízké budoucnosti, říkám si, že hlavní je zhluboka se nadechnout a zůstat v klidu,“ říká Kunstová. Zároveň má i pár tipů, jak se s přicházejícím obdobím vypořádat. „Myslím, že teď více než kdy jindy bude vhodné nechovat se zbrkle. Energii bychom měli věnovat především péči o vztahy, které jsme již vybudovali. A to jak s klienty, tak s týmem v naší firmě. Věřím, že racionální jednání nás podzimem přenese, ať bude jakýkoliv,“ doplňuje.

Užijte si krásy podzimu

Opakem je Petra Šebo, majitelka na3se.store a obchodní a marketingový stratég na volné noze, pro kterou je depresivní právě léto. „Přemíra slunce, horko, pořád někdo na dovolené. Podzim je naopak moje nejoblíbenější roční období. Není ještě zima, slunce nežhne, ale decentně hřeje, občas se schová za mraky a z oblohy příjemně sprchne. Příroda se vymaluje všemi barvami a vzduch je čerstvý,” vysvětluje Petra Šebo. Jaká je její rada? „Zhluboka se nadechněte, rozhlédněte se a podívejte na tu krásu a barvy, které příroda vykouzlila s podzimem. Užívejte si toho, že nemusíte řešit, kdo udělá program pro děti,protože vaši potomci jsou ve škole. Toho, že je občas venku nevlídno a vám tak nevadí být v práci. Že máte prostor dělat věci, které v létě díky touze být venku, neděláte, ale pořád vás baví. Třeba si něco hezkého přečtěte nebo dožeňte svůj binge-watching list na Netflixu. Ono vám to pak do dalšího léta rychleji uteče," zakončuje Petra Šebo.

Pusťte se do něčeho nového

Veronika Brázdilová z Vodafonu doporučuje využít každého okamžiku, ať je zima, jaro, léto nebo právě podzim. „Na podzimní depresi u mě platí dvě věci: užívat si toho, co toto roční období nabízí – barvy, typicky podzimní chutě. Ráda vařím a navíc jsme s manželem vegani, takže se na podzim opravdu vyřádím. A když je nejhůř, pak je skvělé utéct alespoň na chvíli někam za sluníčkem," říká viceprezidentka Vodafonu pro firemní zákazníky. Také doporučuje držet se svých rituálů a hezkých věcí a nepřemýšlet nad tím, že do léta je ještě daleko. „Zkuste se naučit něco nového nebo se pusťte do nového projektu. Nadšení z nového zažene každou chmuru," dodává Veronika Brázdilová.

Vaše osobní “KPZ”

Každému dělá dobře něco jiného a to co funguje na vaše blízké, nemusí pomoct vám. Proto je dobré vytvořit si vlastní „KPZ” pro pocit pohody, kde může být prakticky cokoliv, co vám dělá dobře. Ať už třeba procházka, šálek kávy, výstava, prohlížení fotek z dovolených. Je to jen na vás. A možná nejtěžší rada na závěr. Zkuste se usmát a narovnat se. Pokud člověk stojí zpříma a usmívá se, často se přes signály těla ovlivní také náladu a začne se cítit lépe doopravdy. Vždy je také dobré myslet na to, že psychický stav je dočasný a brzy vám bude lépe. Pokud by se tak nestalo, je dobré navštívit odborníka, který vám dokáže pomoct se ve vašich pocitech zorientovat. Ať už se jedná o prevenci nebo třeba řešení konkrétního problému, je skvělé mít k dispozici také nestranný názor.


publikováno: 23. 9. 2022, v rubrice Rodina
Štítky: pohyb, prevence, zábava

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+