Saudek 80. Unikátní retrospektivní výstava děl bratrů Jana a Káji | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Saudek 80. Unikátní retrospektivní výstava děl bratrů Jana a Káji

24. 4. 2015

Právě dnes se otvírá v GOAP v Praze na Staroměstském náměstí 15 výstava kontroverzních umělců Saudkových. Ke společným osmdesátým narozeninám nadělil Jan Saudek sobě i svému bratru Kájovi, který je už několik let v kómatu, výstavu Saudek 80. Návštěvníkům nabízí jedinečný průřez jejich celoživotní tvorbou. „Expozice představí 100 fotografií z ateliéru Jana Saudka a 160 kreseb a komiksových ilustrací Káji Saudka,“ zve na výstavu galerista Zdeněk Kočík, který upozorňuje, že k vidění budou i artefakty, které doprovázely tvorbu obou umělců.

Jan vystavuje černobílé ještě nekolorované fotografie

Jan Saudek vybírá ze své tvorby jak notoricky známé fotografie, tak i ty dosud nepublikované. „Retrospektiva od začátku 50. let až po současnost nemůže být ochuzená o klasické fotografie, jako je Život, emotivní dílo zachycující muže držícího novorozence, tak například Hey Joe a Hey Joe po třiceti letech, fotografie, které zobrazují stejné místo s rozdílem třiceti let,“ uvádí Kočík. Všechny vystavené exponáty přitom pocházejí přímo z archívu Jana Saudka.

Známé postavy z Kájových komiksů i titulky pro televizi

Z tvorby Káji Saudka bude k vidění 160 kreseb a komiksových ilustrací, a to od raných 50. let až do let 90. „Snažili jsme se zachytit nejen známé komiksové kresby, ale i díla nepříliš známá. Výjimečností jsou malované titulky pro televizní pořad Vlaštovka i kresby, které se staly inspirací pro Janovy fotografie,“ vyjmenovává Kočík spolu s dalšími díly, například klasickým cyklem o lékařce Muriel a příbězích Lipse Tulipana nebo majora Zemana.

Replika ateliéru Káji Saudka

„Nezapomínejme ale ani na artefakty, které jsou s tvorbou obou bratrů pevně spojené. Návštěvníci si mohou prohlédnout například repliku slavného okna, u kterého vznikaly fotografie Jana Saudka, nebo malované židle a paravány z jeho fotografií známé. Raritní je i replika ateliéru Káji Saudka, která poodhalí, v jakém prostředí se slavný umělec inspiroval a tvořil,“ uzavírá Zdeněk Kočík. Výstavu můžete navštívit do 31. 1. 2016.

Sourozenci Saudkovi jsou slavnými uměleckými dvojčaty

Bratři Saudkovi se narodili 13. května 1935 v Praze a v letošním roce oslaví své 80. narozeniny.

Kája Saudek se s komiksy seznámil již v dětství. Do širšího povědomí se dostal v roce 1966, kdy jeho kresby využil Miloš Macourek ve filmu Kdo chce zabít Jessii? Na začátku 70. let se živil kreslením seriálů pro časopis Mladý svět, na konci 70. let pak začal spolupracovat s Českou speleologickou společností, která umožnila vydávat jeho komiksy v několikatisícovém nákladu. V 90. letech byla prakticky všechna jeho díla znovu vydána (Muriel a andělé, Major Zeman a jeho 6 případů). Od roku 2006 leží Kája Saudek v kómatu v Motolské nemocnici.

Jan Saudek se ve své tvorbě zaměřuje na ženské tělo a ženu jako objekt, ale i na motivy vztahu ženy a muže a na vztahy dětí a dospělých. Po studiu na grafické škole se živil jako fotograf v tiskárnách a v té době začal i s první vlastní kresbou. Na konci 60. let začal cestovat po světě a sbírat inspiraci v Americe, kde proběhla i jeho první samostatná výstava (University of Indiana, Bloomington). Svá díla vystavoval po celém světě a v roce 1990 získal francouzský umělecký Řád umění a literatury. Jan má několik dětí a v současné době žije s manželkou Pavlínou Saudkovou, se kterou vychovává tři děti včetně nejmladší dcery Josefíny, kterou manželka porodila v lednu letošního roku.


publikováno: 24. 4. 2015, v rubrice Rodina
Štítky: akce, foto, výstava

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+