Sibiřské haiku. Kniha, která by měla být v povinné četbě | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Sibiřské haiku. Kniha, která by měla být v povinné četbě

2. 3. 2023
Soutěž byla ukončena.

Správná odpověď: Kniha Sibiřské haiku byla přeložena do 12 jazyků.

Výherci: Renata Zborníková, Jaroslav Dědic, Jaroslava Korpášová

Spisovatelka Jurga Vilė vylíčila v knize skutečný příběh svého otce, který letos, osmdesát jedna let poté, co se začal odvíjet, získal nečekanou aktuálnost. Spolu s ilustrátorkou Linou Itagaki odkrývá Jurga Vilė jedno z nejtemnějších období evropských dějin, sovětskou krutovládu, a vyzdvihuje lidskou odvahu a nezdolnost. Podobné bolestné rodinné příběhy o útrapách ve vyhnanství nosí v srdci většina Litevců.

Odvlečeni na Sibiř

Jednoho brzkého červnového rána roku 1941 vyvlečou neurvalí vojáci Rudé armády malého litevského chlapce Algiska, jeho rodiče a sestru z postelí a nařídí jim, aby se do deseti minut sbalili na cestu. Tak litevská rodina nedobrovolně, v přeplněném vlaku odjíždí na Sibiř. Proč museli do vyhnanství? Čím se provinili? Kde ta Sibiř vůbec je?

Algiskovi víří v hlavě spousta otázek. V dalekém drsném kraji rodina přežívá díky zmrzlým bramborám, polévce osolené vlastními slzami a písničkám, které je hřejí u srdce. Tam se Algisek učí uniknout každodenním těžkostem s pomocí fantazie, tužky, papíru a knihy japonských haiku. Tam se také zrodí pěvecký sbor Jablíčka a zpěv dává vyhnancům křídla…

Kniha získala řadu literárních i výtvarných cen v Litvě, mj. se stala nejlepší dětskou knihou roku 2018, i v zahraničí. Byla přeložena do dvanácti jazyků včetně např. angličtiny, francouzštiny a japonštiny.

  • V sobotu 4. 3. vás ve Skautském institutu čeká celodenní program Knihohraní, plný workshopů pro děti včetně jednoho věnovaného Sibiřskému haiku.

Soutěžní otázka

Do kolika jazyků už byla kniha Sibiřské haiku přeložena?

a) 18

b) 12

Tři výherci, kteří do 17. 3. 2023 správně odpovědí na soutěžní otázku a budou vylosováni, obdrží knihu Sibiřské haiku. Odpověď zasílejte na soutez@trendyzdravi.cz s označením Sibiř.

Odesláním emailu s odpovědí do soutěže na webu Trendy zdraví dáváte souhlas k uchování vašich osobních údajů za účelem losování. Po losování budou vymazány.


publikováno: 2. 3. 2023, v rubrice Rodina
Štítky: dítě, knihy

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+