Spolehlivý antikoncepční účinek bez hormonů | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Spolehlivý antikoncepční účinek bez hormonů

18. 3. 2020

Minimální velikost, výjimečné materiály, vysoce spolehlivý antikoncepční účinek bez hormonů. To vše nabízí první nitroděložní kulička na světě: IUB™ Ballerine®

Komfortní ochranu před otěhotněním

Tento typ antikoncepce splňuje požadavky současné moderní ženy na účinnou a komfortní ochranu před otěhotněním. Je šetrná k ženskému organizmu, bez hormonů, vysoce účinná, neomezuje běžný život své uživatelky a zároveň se po vyjmutí tělíska okamžitě plodnost ženy obnovuje. Autor nitroděložní kuličky IUB™ Ballerine®, izraelský gynekolog Dr. Ilan Baram, zvolil pro její výrobu tenkou pružnou slitinu zinku a titanu s tvarovou pamětí, která se v medicíně používá už po desetiletí, například k výrobě koronárních stentů a implantátů.

Jednoduchý tvar, vysoce spolehlivý účinek

IUB™ Ballerine® má formu drátku, na něm je navlečeno 17 drobných měděných perel, z nichž se postupně uvolňují do děložní dutiny stopová množství iontů mědi. Množství mědi je mnohonásobně nižší, než se do organizmu denně dostává běžnou stravou. Měděné ionty, stejně jako u jiných nehormonálních nitroděložních tělísek, snižují mobilitu spermií, a tak zabraňují oplodnění vajíčka. Postupné uvolňování zajišťuje vysokou antikoncepční spolehlivost po dobu až 5 let. „To dokazují i data nejnovějších průzkumů,“ komentuje MUDr. Petr Křepelka, Ph.D. z ÚPMD v Praze Podolí. „Počty otěhotnění u nitroděložních tělísek nepřesahují 0,5–1 %, což spolu s okamžitým návratem plodnosti po vyjmutí nitroděložní kuličky zajišťuje vysoký komfort ženám, které chtějí být účinně chráněny bez hormonů a zároveň plánují další graviditu,“ dodává MUDr. Křepelka.

Snadná a bezbolestná aplikace

Nitroděložní kulička se zavádí do dělohy pouze u gynekologa. Nejlépe v poslední dny menstruace, kdy je děložní čípek přirozeně otevřen natolik, že umožňuje snadnější aplikaci. „Před samotným vložením tělíska je nezbytné gynekologické vyšetření klientky včetně cervikálního stěru a zjištění polohy a velikosti její dělohy,“ vysvětluje MUDr. Jana Voborská Neudeckerová z Oblastní nemocnice Kladno. K aplikaci nitroděložní kuličky IUB přes kanálek děložního hrdla stačí velmi tenký zavaděč.

„Po vložení do dělohy získá kulička zpět svůj původní kulatý tvar, který se přizpůsobuje tvaru děložní dutiny. Pružná konstrukce bez ostrých zakončení umožňuje kuličce v děloze neustále zaujímat ideální pozici a zabraňuje podráždění nebo poškození dělohy. Okamžitě po zavedení ještě zkontroluje gynekolog umístění tělíska ultrazvukem. Další kontrola by měla následovat ze 4–12 týdnů od zavedení a poté nejméně každý rok při běžné preventivní gynekologické prohlídce,“ dodává MUDr. Voborská Neudeckerová

Volba antikoncepce přímo v ordinaci

Díky tomu, že IUB™ Ballerine® objednává a zavádí lékař, má každá pacientka jistotu, že je právě pro ni tento typ antikoncepce vhodný. Při konzultaci o vhodném typu ochrany před nechtěným početím se dozví případné zdravotní stavy, při nichž se kulička nedoporučuje. Mezi ně patří třeba abnormální tvar dělohy, prodloužené nebo silné menstruační krvácení, pánevní infekce a další nemoci pánve a děložního čípku. Kulička je vhodná pro dospělé ženy, ideálně pro ty, které již rodily.

Proč si vybrat IUB™ Ballerine®

Nehormonální antikoncepce působí pouze lokálně a narozdíl od hormonů neovlivňuje sexuální touhu (libido) ani metabolismus kostí (nehrozí vznik osteoporózy). Stejně tak nemá vliv na ovulaci či zvyšování hmotnosti. Nezvyšuje se vznik žilní trombózy, riziko karcinomu prsu, ani další zdravotní rizika, spojená s aplikací hormonů do organizmu. „Vyzkoušela jsem několik typů antikoncepce, nyní jsem již druhým rokem uživatelkou kuličky a jsem spokojená. Hlavně jsem ráda, že nemusím užívat hormony.“ uvádí vlastní zkušenost paní Soňa.

www.nitrodeloz­nikulicka.cz


publikováno: 18. 3. 2020, v rubrice Rodina
Štítky: antikoncepce

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+